آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
زندگی: سلامت
۱۴
کلینیک اورولوژی

چاقی در اورولوژی

دکتر سلمان اسلامی

با وجود این که تقریبا همه افراد از مضرات چاقی برای سلامت مطلع هستند، به منظور آگاه سازی بیشتر، در این مقاله به ارتباط چاقی و بیماری های اورولوژی می پردازیم:

اختلالات نعوظ: با توجه به کاهش فرم فعال تستسترون در بدن افراد چاق، اختلالات نعوظ در این افراد خیلی شایع تر است.

ناباروری: از طریق تغییرات هورمونی، چاقی زمینه ساز ناباروری است. معمولا در این افراد، متوسط تعداد اسپرم در هر سی سی مایع منی، کمتر از افراد معمولی است و همچنین درصد کم تحرکی و اشکال غیرطبیعی اسپرم بیشتری دارند.

سنگ سازی: با توجه به سطح بالای متابولیت های ادراری موثر در سنگ سازی در ادرار افراد چاق، از جمله اسیداوریک و همچنین با توجه به کم تحرکی آنها، شیوع سنگ سازی در این افراد از متوسط جامعه خیلی بالاتر است و همچنین احتمال دفع خودبخود کمتر است.

اختلال در تخلیه ادرار: شیوع علائم انسدادی در افراد چاق، به علت اثر فشاری چربی شکم روی مثانه، زیاد است.

بی اختیاری های ادراری در زنان چاق: بی اختیاری های ادراری به خصوص به دنبال عطسه و سرفه و خنده، به صورت واضح در زنان چاق شایع تر است.

سرطان های سیستم ادراری: به خصوص سرطان مثانه و کلیه، به صورت قابل توجهی در بین افراد چاق شایع تر است و خطر بیشتری این افراد را تهدید می کند.

واریکوسل: در برخی مقالات، شیوع واریکوسل در افراد چاق بالاتر از حد معمول جامعه گزارش شده است.

فتق کشاله ران: به صورت قطعی در افراد چاق شایع تر و درمان جراحی آن سخت تر است. همچنین شیوع موارد دوطرفه، نسبت به یکطرفه در این افراد بیشتر است.

نکته قابل توجه دیگر در درمان های جراحی افراد چاق این است که معمولا با محدودیت در روش های جراحی و سخت شدن عمل و نتایج نامطلوب تری نسبت به حالت معمول همراه است.