آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
هنر و ادبیات
۸
گزارش

هر روز 8 نمایش در جشنواره آیینی و سنتی اجرا می شود

تجربه تنوع نمایش های ایرانی را از دست ندهید

گروه فرهنگ و هنر: مراسم افتتاحیه نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی شامگاه یکشنبه 20 مرداد و همزمان با شب عید سعید قربان در خانه طباطبایی های شهر کاشان برگزار شد. جشنواره در دوره جدید با تمرکززدایی از تهران بخش اصلی را به شهر تاریخی و فرهنگ دوست کاشان انتقال داده که با استقبال مسوولان این شهر نیز مواجه شده است.

نشان فرهنگ دوستی مسوولان کاشان

ابریشمی راد، شهردار کاشان در سخنانی با ابراز خوشنودی از برگزاری جشنواره بطور همزمان در کاشان گفت: «جشنواره نمایش های آیینی متعلق به جامعه و یک اتفاق مردمی است. وقتی صحبت از یک جشنواره است فقط هدف برگزاری یک رویداد نیست چون در گذر زمان یکی از مسائلی که به وجود می آید گسست فرهنگی است و امیدواریم این نوع گسست ها از طریق جشنواره برطرف و کمک شود تا نسل جدید با هنرهای قدیمی این سرزمین بیشتر آشنا شوند.»

حجت الاسلام انصاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیان کرد: «یکی از زبان هایی که این فرهنگ را می تواند معرفی و به نسل های آینده منتقل کند هنر نمایش یا همان تئاتر است. نظام جمهوری اسلامی با درک صحیح هنر و به خصوص هنر نمایش در تثبیت و انتقال فرهنگ چنان نقشی داشته که 30 سال است این جشنواره را تدارک دیده و باید به اهالی هنر و هنرهای نمایشی تبریک گفت که آیین های ملی، خانوادگی و نیز مذهبی مثل تعزیه را در قالب هنر به مردم و دنیا منتقل می کنند.» حسین والی نژاد در این مراسم یک اجرای «بحر طویل» و «غدیرخوانی» داشت و داود داداشی و علی فتحعلی نیز یک قطعه «سیاه بازی» در ایوان بزرگ خانه طباطبایی اجرا کردند.

انتقاد دبیر جشنواره و وزارت علومی که نمی شنود

داوود فتحعلی بیگی، دبیر جشنواره نمایش هایی آیینی و سنتی پیش از ظهر سه شنبه در حاشیه سفر خود به کاشان در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به دغدغه مندی در حوزه نمایش های آیینی و سنتی از بی توجهی دانشگاه ها نسبت به این گونه مهم هنری انتقاد کرد: «دانشگاه های هنر و تئاتر ما ارزش این گونه نمایش ها را نمی دانند.» اظهارنظری که در سال های اخیر بارها از سوی فتحعلی بیگی مطرح شده اما گوش کسی در وزارت علوم بدهکار نبوده و نیست.

بناهای قدیمی تهران میزبان جشنواره

در این دوره سالن های چهارسو و سایه مجموعه تئاترشهر، تماشاخانه سنگلج، تالار حافظ، تالار هنر و تالار محراب به عنوان سالن های میزبان جشنواره محسوب می شوند. اما علاوه بر این سالن ها، عمارت کاظمی در خیابان پانزده خرداد نیز میزبان آثار هنرمندان حاضر در جشنواره است. طبق برنامه هر شب در تماشاخانه های تهران هشت نمایش روی صحنه می رود. نمایش ها از تنوع متعادلی برخوردارند و مخاطب می تواند بر حسب سلیقه دست به انتخاب بزند. از مجلس شبیه خوانی و نمایش سیاه بازی گرفته تا نمایشی براساس متن بهرام بیضایی. حتی علاقه مندان به آثار رئالیستی محمود استادمحمد نیز بی نصیب نمی مانند. از شیراز گرفته تا بوشهر و تهران آثار منتخب به صحنه می روند. برای نمونه در محوطه تئاتر شهر نمایش «لال بهیگ» از مسجد سلیمان برای عابران اجرا شد که نشان می دهد مسوولان به تنوع شیوه ها و محیط های اجرایی نیز توجه نشان داده اند.