آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از کتاب دیوید لینچ تا دفاع تارانتینو از بروس لی

صدرنشینی شیرشاه

لینچ از زبان لینچ

کتاب «لینچ از زبان لینچ» نوشته کریس رادلی و ترجمه سامان رضایی منتشر شد. در بخش هایی از مقدمه کتاب به قلم مترجم می خوانیم: اگر واقعا سینمایی را طلب می کنیم که بر پایه تخیل ناب استوار شده باشد بدون شک لینچ، تمام قد در سرلوحه دروازه ورودمان به این سینماست. هنرمند مستقلی که خود آموخت، به کار برد و تاثیری ماندگار با خلق یک شیوه بیانی نو و بدیع گذاشت.

حضور دنیرو در یک فیلم

رابرت دنیرو در فیلمی از سینمای مستقل به نام «پس از تبعید» در کنار «شیا لبوف» مقابل دوربین می رود. در این فیلم «دنیرو» در نقش پدر «شیا بلوف» بازی می کند و «جاشوا مایکل استرن» کارگردانی آن را بر اساس فیلمنامه ای از «آنتونی تورن» و «مایکل تووو» بر عهده خواهد داشت.

فروش بی سابقه شیرشاه

نسخه جدید «شیرشاه» محصول کمپانی دیزنی با عبور از انیمیشن «منجمد» عنوان پرفروش ترین انیمیشن تاریخ سینما را به نام خود ثبت کرد. این فیلم-انیمیشن که بر اساس انیمیشن کلاسیک کمپانی دیزنی ساخته شده است در ادامه روند موفق خود در اکران، مجموع فروش جهانی خود را از مرز 1.33 میلیارد دلار عبور داد تا بالاتر از انیمیشن «منجمد» قرار بگیرد که در سال 2013 توانسته بود فروش 1.27 میلیارد دلاری را کسب کند.

پاپ ایرانی در ترکمنستان

آوای موسیقی پاپ ایرانی برای نخستین بار در ترکمنستان طنین انداز شد و تحسین حاضران از جمله رییس جمهور این کشور را به دنبال داشت. مجید اخشابی و حامد محضرنیا خوانندگان موسیقی پاپ کشورمان که به دعوت دولت ترکمنستان برای اجرای مشترک با خوانندگان موسیقی پاپ از کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در حاشیه نخستین اجلاس همایش های اقتصادی خزر در آوازه حضور پیدا کرده بودند، شب گذشته نخستین بار قطعاتی از موسیقی پاپ ایرانی را اجرا کردند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

دفاع تارانتینو از بروس لی!

«کوئنتین تارانتینو» از تصویری که از «بروس لی» در فیلم جدیدش «روزی روزگاری در هالیوود» ارایه داده دفاع کرد و گفت: او شخصیت مغروری داشته است. «کوئنتین تارانتینو» در واکنش به انتقادهایی که درباره نحوه به تصویر کشیدن شخصیت «بروس لی» در فیلم جدیدش «روزی روزگاری در هالیوود» شده است، گفت: این نوع شخصیت پردازی چندان هم دور از واقعیت نیست و «بروس لی» شخصیت مغرور و متکبری داشته است. در صحنه ای از فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» شخصیت «بروس لی» با بازی «مایک هو» مدعی می شود که می تواند «محمدعلی کلی» قهرمان بوکس جهان را شکست دهد و پس از آن یک بدلکار به نام «کلیف بوث» با بازی «برد پیت» را به مبارزه می طلبد اما از او شکست می خورد.