آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
گزارش روز
۵
ریشه یابی چالش های معیشتی مردم (2)

میدان داری جوانان مومن و تازه نفس در گام دوم انقلاب

رضا الماسی

در بخش اول این گزارش به بررسی علل توقف و ناکامی های اقتصادی در یک دهه اخیر پرداختیم و با استفاده از نظرات کارشناسان سیاسی و اقتصادی، ریشه تمام مشکلات و چالش های کشور را در نوع نگاه مسئولان به مسائل یافتیم. اینک ناظر به آینده درصدد آنیم تا دریچه های برون رفت از وضعیت کنونی را واکاوی کرده و به جنبه های مختلف این مسئله بپردازیم.

جملات کلیدی بیانیه گام دوم در خصوص رویکرد صحیح برای پیشبرد انقلاب و تسریع در رسیدن به اهداف و آرمان ها از این قرار است که رهبر انقلاب در چند فراز از آن تقابل این دو نگاه را با رجوع به تجارب تاریخی ملت ایران شفاف می نمایند.

ایشان در این بیانیه می نویسند: «محصول تلاش چهل ساله، اکنون برابر چشم ما است؛ کشور و ملتی مستقل، آزاد، مقتدر، باعزت، متدین، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه هایی گران بها، مطمئن و امیدوار، دارای تاثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی، رکورددار در شتاب پیشرفت های علمی، رکورددار در رسیدن به رتبه های بالا در دانش ها و فناوری های مهم از قبیل هسته ای و سلول های بنیادی و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، سرآمد در انگیزه های جهادی میان جوانان، سرآمد در جمعیت جوان کارآمد، و بسی ویژگی های افتخارآمیز دیگر که همگی محصول انقلاب و نتیجه جهت گیری های انقلابی و جهادی است. و بدانید که اگر بی توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه هایی از تاریخ چهل ساله نمی بود -که متاسفانه بود و خسارت بار هم بود- بی شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمی داشت.»

رهبر انقلاب در فراز دیگری از بیانیه تاکید می فرمایند: «برای همه چیز می توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، اما شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بی مصرف و بی فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه عصرها با آن سرشته است. آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره ای بدرخشد و در دوره ای دیگر افول کند. هرگز نمی توان مردمی را تصور کرد که از این چشم اندازهای مبارک دل زده شوند. هرگاه دل زدگی پیش آمده، از روی گردانی مسئولان از این ارزش های دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقق آنها.»

پایبندی یا روی گردانی مسئولان نسبت به ارزش های دینی، کلید واژه مهمی است که می توان آن را شاه کلید اصلی تحلیل وضع موجود دانست و راهکار برون رفت از آن را باید در این حوزه جستجو کرد. آراء کارشناسان متعددی بر این مطلب صحه می گذارد که علاوه بر اهمیت پایبندی یا روی گردانی مسئولان نسبت به ارزش های دینی، روحیه نشاط و جوانی بدنه کارگزار کشور نیز برای حل معضلات مردم لازم و ضروری است.

رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم از جوانان مطالبه می کنند: «راه طی شده فقط قطعه ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمان های بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله این مسیر که به گمان زیاد، به دشواری گذشته ها نیست، باید با همت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در همه میدان های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین المللی و نیز در عرصه های دین و اخلاق و معنویت و عدالت، باید شانه های خود را به زیر بار مسئولیت دهند، از تجربه ها و عبرت های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند.»

دکتر محمد جواد لاریجانی فعال و کارشناس مسائل سیاسی پس از انتخابات سال 96 در تحلیلی از نتایج آن می گوید: «نتیجه ای که اصولگرایان باید از انتخابات سال 96 بگیرند این است که باید بر روی آن معدن اصلی که نیروها و رویش های جوان این جریان هستند، سرمایه گذاری وسیع تری کنند.»

وی تصریح می کند: «نباید مکانیزم های قدیمی و نیروهای پیرمرد مثل بنده، میدان دار این بحث شوند. بنده معتقد نیستم که باید به معمرین توهین کنیم، معتقد نیستم که از تجربه ها نباید استفاده کنیم و معتقد نیستم که نباید عبرت آموزی کنیم. همه اینها باید باشد. آنهایی که عمری در امر سیاست صرف کردند، باید کمک کنند تا نیروهای تازه نفس مملکت را اداره کنند. از جوان ها نترسیم و به آنها میدان بدهیم تا وارد عرصه شوند. جوان ها هم باید توجه کنند که تجربه خیلی مهم است. بنابراین ان شاءالله در دوره بعد و در سال 1400 سازمان پذیری نیروهای اصولگرا کاملا روشن شود و باید میدان را برای گفتمان بسیار مدرن اصولگرایانه با نیروهای میدان دار جوان باز کنیم.»

چگونگی ورود جریان جوان مومن انقلابی به بدنه مدیریتی کشور

در این میان سوال دیگری که قابل طرح است، چگونگی ورود جریان جوان مومن انقلابی به بدنه مدیریتی کشور است. رهبر انقلاب سال گذشته در دیدار دانشجویان در ماه مبارک رمضان فرمودند: «آنچه من بر آن تاکید می کنم، این است که ما امروز در جامعه مان نیاز مبرم داریم به اینکه آرمان ها را مدام تکرار کنیم، مدام بگوییم، مدام روی آن کار کنیم، مدام مطالبه کنیم. این مطالبه گری خیلی چیز خوبی است. مطالبه گری آرمان ها از آن چیزهایی است که از آن نباید دست برداشت. اگر چنانچه این حجم عظیم و وسیع تهاجم به افکار عمومی از سوی ضد انقلاب با این مطالبه گری ها مواجه نشود، قطعا ویرانگری خواهد کرد.»

ایشان تاکید دارند: «یادآوری آرمان ها، مطرح کردن آرمان ها، خواستن آرمان ها ، طلبکاری نسبت به تحقق این آرمان ها یک سدی است در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی -که متاسفانه روی فضاهای نخبگانی هم دارند کار می کنند- و فضاهای مدیریتی؛ که در مواردی هم متاسفانه بی تاثیر نبوده. اینجا یک لشکری از جوان های مومن و انقلابی لازم است که وارد میدان بشوند، مطالبه کنند آرمان ها را و خودشان کمک کنند به تحقق این آرمان ها که البته اینکه حالا چه جوری کمک کنند، جای بحث دارد.»

رهبر انقلاب در ادامه بحث سال گذشته، امسال در دیدار رمضانی دانشجویان چگونگی ورود این جریان به بدنه مدیریت کشور را تبیین فرمودند: «یک حرکت عمومی معقول و منضبط و صحیح و منتظم و عقلائی اگر بخواهد انجام بگیرد، به چند چیز نیاز دارد: اولا نیاز دارد به اینکه از صحنه یک شناختی وجود داشته باشد؛ یعنی این کسانی که این حرکت را انجام می دهند یا محور این حرکتند یا لااقل تحریک کننده این حرکتند، بایستی صحنه را درست بشناسند، عناصر درگیر در این صحنه را بشناسند. یک عنصر دیگری که لازم است برای این حرکت، این است که این حرکت باید یک جهت گیری مشخصی داشته باشد؛ یک جهت گیری منطقی و قابل قبول، که در حرکت عمومی ملت ایران که ما داریم پیشنهاد می کنیم و مطرح می کنیم، این جهت گیری، جهت گیری به سمت جامعه اسلامی یا تمدن اسلامی است.»

بار اساسی دولت سازی اسلامی بر عهده جوانان

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی میرباقری، استاد حوزه و عضو مجلس خبرگان رهبری و از صاحب نظران و اساتید حوزه «تمدن پژوهی» در تبیین دقیق تر فرمایشات رهبر معظم انقلاب به تارنمای اختصاصی رهبر انقلاب می گوید: «این بیانیه در واقع تبیین گام «دولت سازی و جامعه سازی برای رسیدن به تمدن اسلامی» است و آن را تئوریزه می کند. این هم فقط با نسل جوان پیش نخواهد رفت، بلکه طبیعتا ساختار های اجتماعی هم باید تحت تاثیر قرار بگیرد و اصلاح شود و همراهی کند، منتهی چرا نسل جوان مخاطب هستند؟ چون بار اساسی دولت سازی که زیر ساخت های آن ایجاد شده، روی دوش آنها است و اگر آنها اقدام نکنند، ساختارها به ایجاد آن زیرساخت های دولت اسلامی نمی انجامد.»

وی می افزاید: «رسیدن به دولت اسلامی و تغییر دولت از دولت مدرن به دولت اسلامی با تمام مفاهیم خودش، احتیاج به یک زیرساختارهایی دارد که این نسل جوان هم می توانند و هم می خواهند که آن را ایجاد کنند و ساختارها دنبال چنین کاری نیستند. اگرچه باید در این مسیر همکاری و تعامل کرد و کوشید که آنها متناسب با پیشرفت ها تغییر کنند، اما بار را نمی شود روی دوش آنها گذاشت. نکته اصلی این است که این نسل فرهیخته و کارآمد، ظرفیت و انگیزه این کار و امید به تحقق این اهداف را دارد و خسته و مایوس نیست. این نسل از دستاوردهای انقلاب اسلامی و از آفرینش های الهی برای انقلاب اسلامی است و اگر فعال شود، می توان ساختار را تغییر متناسب داد.»

حجت الاسلام میرباقری تاکید می کند: «ما واقعا باید ساختار دولت را تغییر بدهیم. کما این که غرب هم الان برای دهه های آینده دنبال تغییر دولت است. مفهوم حاکمیت را اصلا با گسترش قلمرو مجازی می خواهند تغییر دهند. ما هم باید ساختارهای دولت را از دولت مدرن به دولت اسلامی تغییر دهیم تا تمدن اسلامی درست شود و این نیاز به زیرساخت های جدی دارد که این نسل می تواند آنها را ایجاد کند. نهادهای رسمی خودشان را مسئول ایجاد این زیرساخت ها نمی دانند. بدون تحقق آن هم دولت اسلامی تحقق پیدا نخواهد کرد. یعنی جوشش انقلاب اسلامی و نظام انقلابی باید آن زیرساخت های تحقق تمدن اسلامی را فراهم کند و این کار نسل جدید است. الان اقتصاد مسئله مورد ابتلای ما است، زیرا دشمن این مسئله را میدان درگیری قرار داده. ما اگر بتوانیم از این مرحله عبور کنیم، به نظر می آید که فروپاشی دشمن خیلی نزدیک می شود، چون آخرین عرصه درگیری سخت او با ما است.»

تشکیل حلقات میانی امت-امامت برای تشکیل جامعه و تمدن اسلامی

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مطابق عناصر 4 گانه ای که مورد اشاره رهبر انقلاب بود، لازم است در این مقطع برای هدایت، تمرکز، پیگیری، فعالیت پی درپی و لحظه به لحظه، آن حلقه میانی از جنس همان حلقاتی که در مقاطع قبلی انقلاب حول شخصیت های امین امام امت شکل می گرفت ایجاد گردد تا بتوان ضمن همراهی عموم مردم، جوانان مومن انقلابی در حوزه های مختلف جایابی شده و به نوعی خود را به سیستم مدیریتی کشور تحمیل کنند. برخی از صاحب نظران بر این باورند که بدون تحرک و اقدام ایجابی مناسب از سوی جوانان با خصوصیات مطروحه نمی توان انتظار داشت به سادگی فرآیند جوان سازی بدنه مدیریتی کشور اتفاق بیفتد بلکه لازم است با فعالیت های متنوع و منسجم حول هدایت های کلان و راهبردی رهبری، در یک روند طبیعی این اتفاق محقق شود.

یک کارشناس مسایل سیاسی به گزارشگر روزنامه کیهان می گوید: «زمینه جهش کشور با محوریت جوانان مومن و انقلابی به سمت تشکیل جامعه و تمدن اسلامی در فرآیند تحقق اهداف اسلامی که دین و دنیای ما را تضمین خواهد کرد فراهم است، اما تحقق این مهم نیازمند عزم جدی تر و کنار گذاشتن تعارف و تنبلی از سوی اقشار مختلف به خصوص جوانان می باشد.»

وی تصریح می کند: «از یک طرف مشکلات و نیازهای کشور و از طرفی دیگر زمینه پذیرش مردمی چنین حرکتی که از نسخه های معیوب چپ و راست خسته و نا امید هستند ایجاب می کند همه تلاش ها با مختصات و اقتضائات بیان شده برای روی کار آمدن یک دولت جوان و حزب اللهی با هدف تشکیل جامعه اسلامی و حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی متمرکز و معطوف گردد. البته دولت به معنای همه قوای نظام نه صرفا قوه مجریه.»