آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
جامعه
۱۲
شهری

بازبینی دوره ای از جرثقیل های برجی پایتخت

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از اجرای طرح بازبینی جرثقیل های برجی پایتخت به منظور کاهش حوادث احتمالی ساخت و ساز در راستای طرح نگهداشت شهر در مناطق بیست و دو گانه پایتخت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مهدی صالحی، مدیرکل معماری و ساختمان با اشاره به حادثه اخیر سقوط جرثقیل ساختمانی در پایتخت گفت: با توجه به پروژه های عمرانی و ساخت سازهای موجود در پایتخت، کارگاه های ساختمانی بسیاری نیز در این زمینه فعال هستند که مدیریت شهری به منظور ساماندهی و ایمن سازی این کارگاه ها طرح نگهداشت شهر را به مرحله اجرا در آورده است و با توجه به تاکید معاون شهر سازی و معماری شهرداری تهران، بازبینی و نظارت دوره ای بر جرثقیل های برجی (تاور کرین) در دستورکار قرار گرفته است.

وی با اشاره به نزدیک شدن فصل پاییز و همچنین آغاز فصل بارش و وزش بادهای فصلی گفت: در طرح ساماندهی و ارتقای ایمنی کارگاه های ساختمانی علاوه بر بازبینی از جرثقیل های برجی، داربست های خارجی محوطه های کارگاهی ساختمانی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: برنامه منظم و مداوم بازرسی و تعمیر و نگهداری برای هر جرثقیل طبق توصیه سازنده باید مدنظر کارفرمایان قرار گیرد و اگر در بازبینی های صورت گرفته مواردی مغایر با اسناد و استانداردهای فنی و ایمنی مشاهده شود با صدور اخطاریه و با رعایت ضوابط و مقررات از فعالیت کارگاه ها جلوگیری به عمل خواهد آمد و سایر دستگا ه های متولی نیز باید به وظایف خود عمل کنند.

مدیرکل معماری و ساختمان همچنین از تهیه بانک اطلاعات جامع از جرثقیل های برجی پایتخت بر اساس بازرسی های فنی و ایمنی خبر داد و گفت: درصدد هستیم درآینده نزدیک کارگاه آموزشی برای مسوولان و پرسنل حوزه های شهر سازی و معماری نواحی و مناطق جهت آشنایی بیشتر با این موضوع برگزارکنیم.

صالحی تاکیدکرد: باید بازبینی ها و نظارت مستمر به صورت میدانی و با در نظرگرفتن مسائل ایمنی و حرفه ای صورت گیرد و چک لیست مربوطه نیز تهیه و موارد ایمنی به کار فرمایان اعلام شود تا از وقوع احتمالی حوادث در این زمینه کاسته شود.

وی در پایان اعلام کرد در حوادث پیش آمده، موضوعات در دست بررسی کارشناسی قرار گرفته است تا ضمن مشخص شدن کم کاری ها از حوادث احتمالی آتی جلوگیری به عمل آید.