آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
اقتصادی
۴

براساس یک نظرسنجی تلویزیونی

92 درصد مردم موافق نصب کارتخوان در مطب پزشکان هستند

براساس یک نظرسنجی تلویزیونی 92 درصد مردم موافق نصب کارتخوان در مطب پزشکان هستند.

یک جامعه شناس با اعلام مطلب فوق در گفت و گو با مهر، با بیان اینکه چند سال است که مردم نسبت به عدم نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها و مراکز پزشکی حساس شده اند، اظهار داشت: این وضعیت باعث شده بیماران برای پرداخت وجه خدمات دچار زحمت بیشتری شوند.

نظام بهرامی کمیل ادامه داد: همچنین موضوع نصب کارتخوان با پیوند خوردن به بحث پرداخت مالیات و افزایش امکان فرار مالیاتی ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

وی تصریح کرد: پرسش این است که اگر نصب دستگاه کارتخوان ربطی به مالیات ندارد، پس چرا سازمان نظام پزشکی بر روی این موضوع این اندازه حساسیت دارد و با اجباری شدن نصب کارتخوان مخالف است؟

این جامعه شناس افزود: پزشکان که اولویت خود را سلامت و رفاه بیماران اعلام می کنند و خود را از اقشاری می دانند که بیشترین و شفاف ترین مالیات ها را می دهند، پس چرا در عمل سالهاست با نصب اجباری کارتخوان مخالفت می کنند؟

بهرامی کمیل گفت: همانطور که مشاهده می شود در موضوع نصب کارتخوان در مطب پزشکان بحث تعارض منافع پزشکان با مردم به خوبی قابل مشاهده است.

وی افزود: درحالی که رئیس و معاونین سازمان نظام پزشکی کشور نصب کارتخوان را ضروری نمی دانند و حداکثر آن را به انتخاب پزشکان موکول می کنند؛ در یک نظرسنجی تلویزیونی 92 درصد از مردم به اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب ها و مراکز درمانی رای دادند. در این برنامه که در تاریخ 2/6/97 بطور زنده از تلویزیون پخش شد حاجی دلیگانی(نماینده مجلس) و بوذرجمهری(کارشناس نظام سلامت) به عنوان موافق نصب اجباری کارتخوان و جهانگیری(معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی) و قربانی(نماینده مجلس) به عنوان مخالف نصب اجباری کارتخوان دلایل خود را گفتند و مردم در نهایت با رای بسیار بالا خواستار نصب اجباری کارتخوان شدند.

بهرامی کمیل ادامه داد: به نظر می رسد در این وضعیت و به دلیل وجود تعارض منافع بین جامعه پزشکی و مردم، باید وزارت بهداشت و یا نهادهای دیگر به منظور دفاع از منافع بیماران به این موضوع ورود پیدا کنند. البته در مورد وزارت بهداشت تا زمانی که وزیر و معاونین این وزارتخانه تقریبا همگی از بین پزشکان باشند موضوع حل تعارض منافع از طریق این وزارتخانه هم کماکان شائبه تضییع حقوق مردم را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی از سازمان امور مالیاتی انتقاد کرده که چرا میزان مالیات پزشکان را 700 میلیارد تومان در سال تخمین زده است، در حالی که مقدار واقعی مالیات پزشکان حداقل حدود 6 هزار و 700 میلیارد تومان در سال تخمین زده می شود.

گفتنی است اخیرا رئیس سازمان نظام پزشکی در نامه ای به رئیس سازمان امور مالیاتی خواستار به تعویق افتادن مهلت ثبت نام کارتخوان پزشکان به دلیل ندیدن آموزش های لازم شد!

انتشار این نامه واکنش منفی بسیاری از کاربران در فضای مجازی را به دنبال داشت.