آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
جامعه
۱۲
زنان

نگاهی به رای 6.5 میلیونی یک زن در تلویزیون در گفت و گو با شهناز رمارم و افسر افشارنادری

از تلویزیون تا صندوق های رای

گروه اجتماعی: «6.5 میلیون رای فاطمه عبادی پیش از آنکه او را نفر اول اولین مسابقه استعدادیابی ایران کند، حد نصاب بیشترین رای به یک زن در تاریخ ایران را شکست. سدی که بسیاری از نامزدان پرآوازه انتخابات ریاست جمهوری هم نتوانستند، بشکنند. آفرین به مردم شایسته گزین.» روز گذشته شهناز رمارم، عضو شورای شهر مشهد با این توییت، حوزه سرگرمی و سیاست را کنار هم نشاند تا نشان دهد رفتار رای دهی مردم اگر پای گزینش در میان نباشد پیش از جنسیت به سراغ توانمندی های نامزدها می رود. سوال اما اینجاست که این قیاس حوزه سرگرمی و سیاست و رفتار مردم در این دو حوزه تا چه اندازه قیاس درستی است.

انتقاد به نوع مقایسه رمارم از همان توییتر آغاز شد. یکی از کاربران نوشت:«تا حالا کی چنین رای گیری انجام شده که مردم بخوان رای بدن؟ (زن و مرد هم نداره). دوم اینکه سیاستمداران زن ما قدرت و توانایی شون رو به معرض نمایش بگذارن تا رای بگیرن.» پاسخ رمارم به این انتقاد شاید روشن تر موضع او را نشان بدهد:«تا حالا به زنان اجازه رقابت در این سطح و در انتخابات ریاست جمهوری که آنها را در معرض آرای کل کشور قرار می دهد، داده نشده.»

عضو شورای شهر مشهد در گفت وگو با «اعتماد» در مورد این توییت توضیح بیشتری می دهد و می گوید که قصدش مقایسه حوزه سرگرمی و سیاست نبوده است:«من نخواستم سیاست را با سرگرمی ربط دهم. بحث حضور زنان در اجتماع و نقش آفرینی آنها در کشورمان در عرصه های مختلف است. همین عصر جدید حدود هزار و 500 نفر شرکت کننده داشت که اجرای برنامه داشتند. تناسب که بگیریم، می بینیم که تعداد خانم هایی که اجرا داشتند کمتر بوده اما چنان استعدادهای شان درخشان و غیرقابل چشم پوشی بود که با وجود اینکه از 4 داور برنامه هم فقط یک داور خانم بود، دو نفر از این خانم ها به 5 نفر مرحله نهایی رسیدند. این نشان می دهد که زنان ما استعدادهای فراوان دارند و شایستگی هایشان بیشتر از چیزی است که در کشور ما به آن توجه می کنند.» شهناز رمارم نتایج این برنامه تلویزیونی را به عنوان نمادی از باز گذاشتن دست زنان در نشان دادن توانایی های خود توصیف می کند، توانمندی هایی که اتفاقا در جامعه ایران در حوزه سرگرمی هم می توانند خودشان را نشان دهند:«در جامعه ای که بخواهیم یا نخواهیم هنوز جامعه مردسالاری است، یک زن می تواند نفر برتر یک برنامه سرگرمی شود. در این جامعه رای دهندگان دیگر نمی توانند چشم روی هم بگذارند و این استعداد را نبینند. یک زن توانست به دور از هر گونه نگاه جنسیتی این مقام را از آن خود کند. حرفم این است که وقتی دست به انتخاب می زنید، یعنی دارید دست به تدبیر و سیاست ورزی می زنید، نه به معنای سیاست عام اما نشان می دهید که شایستگی ها را بر مبنای شایستگی ها می سنجید.»

حضور در یک برنامه تلویزیونی با وجود تمام خط قرمزهایی که بابت نوع و میزان حضور زنان در صداوسیما وجود دارد از نظر رمارم نشان از نوعی حضور آزادانه و فارغ از گزینش های معمول عالم سیاست دارد که اجازه می دهد، توانایی هایی که زن در یک حوزه دارد، قابل نمایش در عرصه عمومی باشد:«در حوزه سیاست ابتدا بپذیرند که به زنان اجازه حضور بدهند حتی در عرصه ریاست جمهوری، شک نکنید که جامعه ما به آن میزان از بلوغ سیاسی، فکری و اجتماعی رسیده که شایستگی ها را ببیند نه جنسیت را. چه بسا خانم های ما در عرصه سیاست هم نفر اول بشوند.» عضو شورای شهر مشهد می گوید که می خواسته از این فرصت استفاده کند تا تلنگری بزند به تصمیم گیرانی که زنان را نمی بینند:«حرفم این نیست که زن حتما مدیر شود یا حتما رییس جمهور شود، حرفم این است آن کسانی که اغلب مرد هستند و برای ما برنامه ریزی می کنند با توجه به تجربیات مردانه خودشان، تصمیم هایی می گیرند که بیشتر به نفع مردان است. اگر ما زنان را وارد این عرصه بکنیم طبیعتا توازن تصمیم گیری به وجود می آید و عدالت جنسیتی رعایت می شود و بعد انسان ها را فارغ از جنسیت قضاوت می کنیم و آن موقع است که شایستگی ها بروز و ظهور پیدا می کنند».

شهناز رمارم می گوید که حوزه سرگرمی و سیاست را کنار هم نمی گذارد و قیاسش تنها در مورد دیدن و سنجش شایستگی های زنان در حوزه های مختلف است اما افسر افشارنادری، جامعه شناس معتقد است که از قضا رفتار مردم در انتخاب در حوزه سرگرمی را می توان با حوزه سیاست قیاس کرد. به نظر او «انتخاب آزادانه» در یک برنامه تلویزیونی همان موضوعی است که می تواند بحث رای گیری در حوزه سرگرمی با سیاست را به هم پیوند بزند:«انتخاباتی که آزادانه برگزار شود، نشان می دهد که رای مردم چیست. معنای این رای این است که مردم برای شان فرقی نمی کند که انتخاب شان زن باشد یا مرد. این سیاست است که می خواهد نگاه مردانه را در جامعه رواج دهد. اتفاقا بد نیست که چنین رای گیری به گوش مقامات برسد تا بدانند می شود همزمان با انتخابات معمولی که در حوزه سیاست داریم، رای گیری هایی از این دست از طریق صداوسیما و سازمان های مردم نهاد هم انجام شود تا مشخص شود، رای واقعی مردم چیست».

صنعت سرگرمی بی شک یکی از قدرتمندترین صنایع معمول در دنیاست و عمومیت آن در میان مردم به نسبت سیاست در کشورهای مختلف نکته ای نیست که بتوان از آن گذشت اما افشارنادری می گوید، فاکتورهایی در صنعت سرگرمی هستند که دنیای سیاست به خصوص در ایران باید به آنها توجه نشان دهد تا از رکود نجات پیدا کند:«در دنیای سرگرمی مردم با میل و انگیزه دست به انتخاب می زنند، این اتفاقی است که در سیاست نمی افتد. در انتخابات سیاسی خیلی ها نه به دلخواه بلکه بر اساس یک سری از مقتضیات رای می دهند. اینکه نفر اول یک مسابقه سرگرمی از برخی نامزدهای سیاسی رای بیشتری آورده شاید در آینده تبدیل شود به اینکه یک شرکت کننده مسابقه از منتخب سیاسی رای بیشتری بیاورد، چرا؟ چون نوع فرآیند گزینش و انتخاب آنها بر مبنای دموکراسی نیست اما رای تلویزیونی آزادانه است. بد نیست که این موضوع دیده شود و به گوش مقامات برسد».