آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بانک و بیمه
۱۳

چین محدودیت خرید طلا را لغو کرد

خط و نشان ارزی برای آمریکا

دنیای اقتصاد : ارزش یوآن درآخرین دور از معاملات ارزی بازار چین با 34/ 0 درصد کاهش همراه شد تا نرخ برابری دلار در برابر یوآن با 34/ 0 درصد افزایش به بالای 7 یوآن برسد که از چهاردهم مارس سال 2008 تاکنون بی سابقه بوده است. معامله گران می گویند که با نزدیک شدن به آغاز ماه سپتامبر و احتمال اعمال دور جدید تعرفه های وارداتی آمریکا بر محصولات چینی، تقاضا برای خرید دلار در چین افزایش یافته است. وزارت بازرگانی چین دیروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد این کشور امیدوار است آمریکایی ها درخصوص مسائل تجاری تصمیم اشتباهی نگیرند اما چین برای مواجهه با هر سناریویی کاملا آماده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفته بود که او همان کسی است که جلوی تراز نامتعادل تجارت آمریکا با چین ایستاده است چرا که بالاخره باید کسی پیدا می شد که جلوی چین بایستد.

یک معامله گر ارز چینی در شانگهای به رویترز گفت: بازار ارز توجه خیلی زیادی به اختلاف تجاری بین چین و آمریکا دارد و تاثیر این اتفاقات روی یوآن بیش از سایر متغیرهای بازار ارز است. از سوی دیگر بانک های دولتی چین برای جلوگیری از ریزش بیشتر یوآن وارد بازار شدند و دلارهای خود را به ازای 07/ 7 یوآن به فروش رساندند. ورود این بانک ها به معاملات باعث کاهش شتاب تقاضا برای خرید دلار شد چرا که برخی از معامله گران را به این نتیجه رساند که دولت نمی خواهد بیش از این شاهد زمین گیر شدن یوآن باشد. به گفته برخی معامله گران، در صورت خروج بانک ها از بازار، احتمال سقوط یوآن به سطح 1/ 7 در برابر دلار نیز وجود دارد. سرنا ژو، تحلیلگر بازار در بانک میزوهو سکیوریتیز، گفت یوآن در کانال 7 انعطاف بیشتری دارد و انتظار می رود شاهد شکسته شدن کانال 7 و رسیدن دلار به بالای 1/ 7 یوآن نیز باشیم. در حالی که چین پیش از این محدودیت های زیادی را برای واردات طلا اعمال کرده بود ولی منابع آگاه اعلام کردند که پکن بخشی از این محدودیت ها را لغو کرده است. بر اساس این گزارش اعمال محدودیت ها می توانست واردات 300 تا 500 تن طلا به ارزش 15 تا 25 میلیارد دلار به چین را با اختلال جدی روبه رو کند. بانک مرکزی چین طی ماه های اخیر واردات طلا را به شدت محدود کرده یا به بانک های تجاری اجازه واردات طلا را نداده است. علت اصلی این تصمیم بانک مرکزی چین احتمالا جلوگیری از خروج سرمایه و تقویت ارزش یوآن بوده است که به پایین ترین سطح خود در 11 سال اخیر در برابر دلار آمریکا رسیده بود. ولی منابع آگاه اعلام کردند که بانک مرکزی چین از هفته گذشته مجددا صدور مجوز برای واردات طلا را آغاز کرده است. چین در سال جاری میلادی بزرگ ترین واردکننده طلای جهان به شمار می رود و سال گذشته بیش از 1500 تن طلا به ارزش 60 میلیارد دلار وارد کرده که این رقم معادل یک سوم عرضه جهانی است. تقاضای طلا و جواهر چین طی دو دهه اخیر بیش از 3 برابر رشد داشته است.

پرسه طلا حول مرز روانی

البته قیمت طلا همچنان تحت فشار فروش سفته بازان و تقویت شاخص دلار قرار دارد و اطراف مرز روانی 1500 دلاری پرسه می زند. طلا تا ساعاتی پیش از تعطیلی بازار جهانی هفته بدی را پشت سر گذاشته که با افت بیش از یک درصدی همراه بود و قیمت هر اونس در شعاع چند دلاری مرکز 1500 دلاری باقی می ماند و توان صعود بیشتر را (مگر در صورت وقوع رویداد خاص) ندارد. قیمت اونس تا ساعت 17 عصر دیروز 1496 دلار به ثبت رسیده بود.