آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
ورزش
۱۴
گزارش - 1

به رغم نمایش نه چندان خوب پرسپولیس در هفته اول

کالدرون با برد شروع کرد

علی کربلایی

دیدار افتتاحیه لیگ برتر فوتبال ایران بین تیم های پرسپولیس و پارس جنوبی جم در ورزشگاه آزادی برگزار شد و سرخ پوشان پایتخت موفق شدند با گل مهدی ترابی، حریف پرتلاش شان را شکست بدهند. در این مسابقه از پرسپولیس کالدرون به صورت رسمی رونمایی شد. با توجه به اینکه این دیدار، اولین بازی فصل دو تیم بود، از نظر فنی چیز زیادی برای ارایه به مخاطبان نداشت. چند حرکت ترکیبی از سوی پرسپولیسی ها با مثلث سازی در دو سمت خط حمله و یکی، دو موقعیت نصفه و نیمه گل زنی برای هر یک از دو تیم، تمام چیزی بود که تماشاگران از این مسابقه دیدند. حضور نوراللهی در پست هافبک دفاعی، موتور پرسپولیس را محرک تر از همیشه نگه می داشت و این بازیکن با پاس های سریع، تیمش را در موقعیت حمله قرار می داد. وحید امیری در حد اسمش ظاهر نشد و یک بازیکن متوسط بود. خط دفاع پرسپولیس، همان خط دفاع سال گذشته بود و شایعاتی که در مورد نیمکت نشین شدن سیدجلال شنیده می شد در همین بازی اول رد شد. نادری در سمت چپ خط دفاع عملکردی بسیار قابل قبول داشت و حرکات ترکیبی او با ترابی در خط حمله می تواند از مهم ترین برنامه های تیم کالدرون برای ایجاد موقعیت روی دروازه حریف باشد. روستایی، از فرصتی که داشت نتوانست به خوبی استفاده کند و 4 اقدام به دریبلش ناموفق بود و هیچ شوتی هم به سمت دروازه ده خسوس نزد. ترابی غیر از گل زیبایی که به ثمر رساند در مجموع عملکردی چشمگیر داشت و بهترین بازیکن میدان بود. علی پور در ادامه روند بد فصل قبلش همچنان بازیکنی معمولی است و عملکردش نسبت به روزهای اوجش بد ارزیابی می شود، هر چند روی صحنه گل، با سماجتش نقشی موثر داشت. در سوی مقابل، فراز کمالوند، تیمش را با یازده بازیکن جدید به نسبت بازی برگشت فصل گذشته دو تیم به زمین فرستاد. پارس در دقایقی بسیار خطرناک ظاهر شد و از روی یک ضربه ایستگاهی موفق شد تیر دروازه رادوشویچ را بلرزاند. در مورد گل پرسپولیس حواشی زیادی مطرح شد و برخی اعتقاد به آفساید داشتند، اما کارشناسان داوری از جمله سعید مظفری زاده، نوید مظفری و حیدر مصلحی اعتقاد دارند به این دلیل که مدافع پارس بعد از تصاحب توپ آگاهانه با آن بازی کرده و ترابی از او توپ قاپی کرده، دیگر شرایط آفساید گرفتن وجود نداشته و کمک داور تصمیم صحیح را گرفته است.

تراکتور، ناهماهنگ و سردرگم

دیگر دیدار مهم روز اول بین تیم های نفت مسجد سلیمان و تراکتور در ورزشگاه بهنام محمدی برگزار شد. شاگردان دنیزلی در این مسابقه بسیار دورتر از سطح انتظارات ظاهر شدند و ناهماهنگی بین بازیکنان تراکتور به وضوح دیده می شد. مهم ترین صحنه این مسابقه در دقایق تلف شده نیمه اول بود که مهدی تیکدری مهاجم نفت را سرنگون کرد، اما فغانی اعتقادی به پنالتی نداشت. کارشناسان داوری در مورد این صحنه هم نظر نیستند، اما مهدی تارتار به شدت به داوری اعتراض داشت و معتقد بود حق تیمش خورده شده است. غیر از این، تراکتور موفق شد دو بار خطر جدی روی دروازه حبیب فرعباسی به وجود بیاورد که با درخشش این دروازه بان، دروازه نفت بسته باقی ماند. می توان از فرعباسی به عنوان بهترین بازیکن این دیدار نه چندان دلچسب یاد کرد. به طور کلی، خریدهای جدید تراکتور با بازیکنان قدیمی غریبه بودند و تراکتور در قامت یک مدعی ظاهر نشد.

علی منصور کام بک خورد

پرگل ترین بازی روز اول، بین تیم های ذوب آهن و سایپا برگزار شد. دو تیم در ورزشگاه فولادشهر به مصاف هم رفتند و در حالی که شاگردان منصوریان با 2 گل از سایپا جلو بودند، شاگردان ابراهیم صادقی با کام بکی جانانه در 13 دقیقه نتیجه مسابقه را عوض کردند. ماکالی کریستانتوس در دقیقه 41 روی پاس قاسم حدادی فر دروازه سایپا را باز کرد و در دقیقه 49 بوحمدان با پاس کریستانتوس دومین گل گاندوها را به ثمر رساند. در حالی که هواداران ذوب تصور می کردند تیم شان فصل را با یک برد خانگی شروع می کند و به صدر جدول می رسد، محمدرضا سلیمانی در دقیقه 60 دروازه تیم شان را باز کرد تا استرس روی سکوها حکمفرما شود. سایپا دامنه حملاتش را بعد از گل گسترش داد و 6 دقیقه بعد، معین عباسیان که پاس گل اول تیمش را داده بود، موفق شد دروازه ذوب را برای دومین بار باز کند. باز هم 6 دقیقه بعد از گل، سلیمانی موفق شد بریس کند و با به ثمر رساندن دومین گل خودش، سایپا را به اولین برد فصل در یک بازی تماشایی و چشم نواز برساند. ذوب آهن از دقیقه 61 با اخراج چراغعلی 10 نفره شده بود و تیم منصوریان زیر بار فشار سایپا، دوام نیاورد.

شروع خوب تازه واردها

گل گهر سیرجان در اولین تجربه لیگ برتری، در ورزشگاه امام علی به مصاف نساجی مازندران رفت. قائمشهری ها در دقیقه 35 با گل به خودی مهرداد عبدی که فصل گذشته در تیم خودشان توپ می زد از حریف سیرجانی پیش افتاد. شاگردان وینگو بگوویچ اما پا پاس نکشیدند، روحیه شان را نباختند و تنها یک دقیقه بعد از گل به خودی عبدی، توسط علیرضا ابراهیمی دروازه ببرهای مازندران را باز کردند. این دیدار با همین دو گل به پایان رسید. تساوی یک گله برای تیم تازه لیگ برتری شده گل گهر نتیجه ای خوب به شمار می رود. هر چند نساجی این فصل با توجه به مشکلاتی که دارد، می تواند از مدعیان سقوط باشد.