آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
آینده نگر بازار
۲۰

روند صعودی سهام ادامه یافت؛ دلار و سکه برای سومین ماه متوالی افت کردند

برندگان و بازندگان ماه میانی تابستان

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام: مرداد، ضعیف ترین ماه بورس 98

شاخص کل بورس تهران در مرداد کمترین بازدهی ماهانه را طی سال جاری ثبت کرد. رشد 2/ 5 درصدی شاخص کل در شرایطی رقم خورد که میانگین ارزش معاملات هم به کمترین مقدار از ماه نخست سال رسید. کاهش قیمت های جهانی مواد خام وابستگان بورسی را زیر فشار گذاشت و در این میان، سهام معدنی با افت 7درصدی شاخص بیشترین فشار را تحمل کردند. با وجود این، صنایع غیرکامودیتی محور و تک سهم ها با سرعت به رشد خود ادامه دادند. غلبه فضای ناشی از حذف دلار موسوم به 4200 تومانی از چرخه ارزش گذاری سهم ها در کنار تمرکز فعالان بورسی به روی موضوع افزایش سرمایه به ویژه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بازدهی حدودا 20 درصدی را برای شاخص هموزن رقم زد.

بازار ارز: سومین ماه نزولی دلار

بازار ارز کم نوسان ترین ماه سال جاری را در مرداد تجربه کرد. نرخ هر دلار آمریکا روز پنج شنبه 20 تومان کاهش یافت و روی عدد 11هزار و 640 تومان قرار گرفت. دلار دو بار طی سال جاری در برخورد به سطح مقاومتی 11 هزار و 650 تومان واکنش نشان داده بود. با وجود این، در آخرین معاملات مرداد، ضمن عقب نشینی از این سطح، افت 5 درصدی را در مقیاس ماهانه ثبت کرد و به کمترین قیمت از چهاردهم بهمن سال 97 رسید. گروهی از معامله گران ارزی با نظر به فشار تحریم ها و بهای نزولی نفت بر درآمدهای ارزی، انتظار صعود دلار را داشتند؛ اما عرضه های بازارساز در غیاب تقاضای موثر سبب شد تا شاخص ارزی کشور برای سومین ماه متوالی به کاهش خود ادامه دهد.

بازار سکه: حمایت اونس از سکه

هرچند کاهش ارزش دلار بهای سکه را طی مرداد تحت فشار گذاشت، اما علائم هشداردهنده در اقتصاد جهان سبب هجوم سرمایه ها به سمت طلا و حمایت از سکه در برابر منفی های دلار شد. سکه که معاملات مرداد را با قیمت 4 میلیون 220 هزار تومان آغاز کرده بود در آخرین روز کاری این ماه کاهشی معادل 75 هزار تومان را تجربه کرد و به سطح 4 میلیون و 145 هزار تومان تنزل کرد. عقبگرد 8/ 1 درصدی سکه طی مرداد در شرایطی رقم خورد که نرخ دلار 5 درصد افت داشت. مقاومت سکه در برابر دلار را باید مرهون رشد 5 درصدی اونس طلا در پی تشدید نگرانی از رکودی قریب الوقوع دانست. البته عمق حباب منفی سکه در یک ماه اخیر 24 درصد افزایش یافت.