آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

اخبار

واژه های ایرانی در آیین سخن رادیو ایران

«آیین سخن» پویش زبان فارسی رادیو ایران است که برای سومین سال متوالی برگزار شده است و فراخوان امسال آن 20 مرداد به پایان رسید.

به گزارش جام جم، در آیین سخن از مخاطبان خواسته ایم برای 12 واژه فرنگی معادل فارسی انتخاب کنند و برای رادیو ایران ارسال نمایند.

همچنین در کنار این امر برای اولین بار از همه شاعران و صاحبان ذوق درخواست شده برای زبان فارسی و ویژگی های آن سروده های خود و دیگران را برای رادیو ایران ارسال کنند تا گزیده ای از این مجموعه به صورت کتاب منتشر شود.

یدا... گودرزی مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو ایران با اعلام این خبر گفت: با وجود این که فراخوان ما به گونه ای تخصصی بود، اما خوشبختانه مخاطبان استقبال خوبی از واژه سازی و ارسال شعر به عمل آوردند.

گودرزی ادامه داد: 839مورد واژه سازی به وبگاه رادیو ایران ارسال شده است و 184قطعه شعر نیز درباره زبان فارسی به دست ما رسیده که نشان از اهتمام مخاطبان به زبان فارسی است.

یدا... گودرزی با بیان این که درباره زبان فارسی به عنوان یک موضوع سروده های کمی وجود دارد و آثار جدید قطعا به غنای این گنجینه خواهد افزود، گفت: شاعرانی که پیش از این درباره زبان فارسی شعر سروده اند بیشتر غیرایرانی هستند، شاعرانی مانند «مومن قناعت» «لایق شیرعلی» از تاجیکستان یا قهار عاصی از افغانستان که سروده او به سرود و ترانه هم تبدیل شده است.

مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو ایران خاطرنشان کرد: در کشورمان سرود و شعر درباره زبان فارسی بسیار کم و اندک است و آیین سخن در پی غنی کردن این بخش است.

گودرزی تصریح کرد: کاری که ما در رادیو ایران درباره فراخوان انجام داده ایم نمادین است و تلنگری است برای این که همه را نسبت به موضوع «نگهبانی از زبان فارسی» حساس کنیم و این امر تبدیل به یک نهضت و پویش همگانی شود.

خوشبختانه بیش از چهار سال است رادیو ایران پرچم نگهبانی از زبان فارسی را برداشته و این توجه هم اکنون بازتاب های خوبی داشته است.

یدا... گودرزی درباره چگونگی اعلام برندگان گفت: ما با فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال مذاکره هستیم تا در زمانی مقرر برندگان را معرفی کنیم و این امر از طریق رسانه ها و برنامه کافه هنر اطلاع رسانی خواهد شد.

آثار مسوولیت پذیری در «صبح روشن»

برنامه زنده «صبح روشن» در رادیو معارف ثمرات مسوولیت پذیری و آسیب های بی مسوولیتی را بررسی می کند.

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف، هر فردی از منظرهای مختلف تکالیفی بر دوش خود دارد یا به تعبیر دیگر مسوولیتی به عهده اوست که بی شک انجام آن، ثمرات فردی و اجتماعی بی شماری دارد.  به همین دلیل برنامه زنده صبح روشن از دوم شهریور 98 با موضوع مسوولیت پذیری و مفهوم آن روی آنتن می رود.

همچنین راه های افزایش حس مسوولیت پذیری و پیامدهای عدم مسوولیت پذیری افراد در جامعه از جمله موضوعاتی است که در این برنامه بیان خواهد شد. صبح روشن، مجموعه برنامه ای است که در سه روز نخست هفته ساعت 9 و 30 دقیقه تقدیم مخاطبان رادیو معارف می شود و به همت گروه فرهنگ و جامعه طراحی و تولید شده است . همچنین تهیه و سردبیری این برنامه را محمدحسن جلالی و اجرای آن را رضا هدایت فر به عهده دارد.