آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
سیاسی
۳

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با «رسالت» عنوان کرد

بهانه «دولت سایه» ناکارآمدی ها را تطهیر نمی کند

راضیه فراهانی

«دولت سایه» بهانه ای است که طی 6 سال اخیر حامیان دولت تدبیر و امید برای توجیه ناکارآمدی ها از آن بسیار استفاده می کنند. هرروز به گونه ای این موضوع از سوی برخی افراد چهره در میان اصلاح طلبان مطرح می شود تا ادعاهایشان واقعی تر جلوه دهد. هر زمان که فضای سیاسی کشور به سمت انتخابات سوق پیدا می کند فردی از وجود دولت به اصطلاح سایه یا پنهان یاد می کند. حدود 6 ماهی تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده بنابراین برخی مجدد برای چهره شدن و نگاه داشتن کرسی های انتخاباتی شان به این طریق  حرکت می کنند تا بلیت شانسی برای خود در این راستا خریداری کنند. مطرح شدن این گونه بحث ها میان فعالان سیاسی مانند نقل ونبات شده است اما باید در نظر داشت این سخنان در میان افراد اصلاح طلب بیشتر مشاهده می شود. با توجه به اینکه اصلاح طلبان قافیه را باخته و مردم نیز با توجه به عملکردشان در مجلس، شورای شهر به آن ها اعتمادی ندارند در تلاش هستند تا این ناکارآمدی را به دولت در سایه یا پنهان منتسب کنند. این اقدام آن ها به جهت برداشتن بار ناکارآمدی از دوش خود است. 

از چهره هایی که اخیرا مجدد مدعی وجود دولت سایه شده می توان به مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. او از نماینده های اصلاح طلب و فراکسیون امید مجلس است که طی سه دوره گذشته نمایندگی مجلس را بر عهده داشته و در دولت هشتم وزیر بهداشت بوده است. پزشکیان طی گفت وگویی عنوان کرد: «روحانی باید همه چیز را افشا کند و به مردم بگوید قدرت در حکومت در دست یک دولت پنهان است که مدیر واقعی کشور است و قدرت را به دست دارد». شاید بتواند گفت سخنان نایب رئیس مجلس به جهت آن است که علاقه ای به جدایی از کرسی نمایندگی آن هم نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی ندارد و همین موضوع باعث می شود تا با کلمات بازی کرده و رویای پیروزی خود  درانتخابات پیش روی مجلس را به واقعیت برساند اگر هم نتوانست به جایگاه مجلس برسد با حمایت هایی که از دولت تدبیر و امید می کند به جایگاهی در دولت دست یابد و موردستایش آن ها قرار گیرد. 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بحث هایی حول وجود دولت سایه معتقد است: «این نوع سخنان تنها برای فرار روبه جلو است تا افراد به راحتی بتوانند خود را ازاین گونه موضوعات تطهیر کنند.» گفت وگوی «رسالت» با او را در ادامه بخوانید. 

 برخی برای تطهیر خود دم از دولت سایه می زنند

احمد سالک کاشانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس بابیان این که سیاست فرار روبه جلو یک سیاست واقعی است، گفت: «برخی افراد با استفاده از این سیاست، علت ناکارآمدی دولت را نسبت می دهند به وجود دولتی در سایه که اجازه فعالیت به دولت را نمی دهد. حدود 2 ماه پیش حسن روحانی اعلام کرد من اختیاری ندارم. در ادامه شاهد تشکیل شورای سران سه قوه بودیم که به او اختیاراتی داد و گفت بسم الله، حال کارکنید، بنابراین دولت نیز بهانه ای برای عدم فعالیت خود ندارد.»

عضو فراکسیون ولایی مجلس ادامه داد: «مجلس برای اجرای مصوبات دولت شروع به ریل گذاری کرد. از این مصوبات می توان به تحقق اقتصاد مقاومتی در 24 سیاست ابلاغی، قوانینی ازجمله رفع موانع رشد تولید ملی و رقابتی، اصل 44، اقتصاد مقاومتی و کسب وکار اشاره کرد اما دولت برای اجرای این مصوبات چه کاری انجام داده است؟ دولت باید بر اساس این مصوبات اقدام های اجرایی انجام می داد، چرا دولت در راستای این مصوبات هیچ اقدام اجرایی انجام نداده است؟»

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: «برخی افراد به جهت تطهیر خود دم از دولت سایه می زنند تا در انتخابات آینده برایشان دستاویزی باشد.»

او بابیان این که اصلاح طلبان تمام صحنه های سیاسی را ازدست داده اند، گفت: «آن ها قصد دارند تا از این طریق موجودیت خود را اعلام کنند. افرادی که قصد تطهیر خود نسبت به این گونه مسائل دارند از سیاست فرار روبه جلو استفاده می کنند.»