آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
ورزشی
۱۱

دوئل غیرمستقیم ایران و چین برای المپیک

تیم ملی بسکتبال ایران امیدواراست با پیروزی مقتدرانه مقابل فیلیپین صاحب سهمیه المپیک شود البته به شرطی که در دیدارهمزمان، چینی ها با اختلاف، مغلوب نیجریه شوند. تعیین کننده ترین روز هجدهمین دوره جام جهانی بسکتبال برای تیم ملی ایران، امروز خواهد بود؛ روزی که برگزاری دو دیدار همزمان در پکن و گوانگجو، تکلیف بسکتبال ایران و آسیا را برای کسب سهمیه مستقیم المپیک 2020 مشخص می کند.در یکی از این دیدارها، تیم ملی بسکتبال ایران مقابل فیلیپین قرار می گیرد که هیچ شانسی برای صعود به المپیک ندارد در حالی که تیم ملی کشورمان امید دارد با گذراز اما واگرها، برای دومین بار سهمیه المپیک بگیرد. این امید از آنجا شکل گرفت که ملی پوشان کشورمان روز گذشته با غلبه برآنگولا، صاحب اولین برد خود در جام جهانی  شدند؛ اگرچه پیروزی چین برابرکره جنوبی این برد و تاثیر مثبت آن برای المپیکی شدن دوباره بسکتبال ایران را تحت الشعاع قرارداد.چینی ها که با یک برد مرحله مقدماتی جام جهانی را تمام کرده بودند در اولین دیدار خود در گروه بازنده های این جام در رقابتی نزدیک بر کره جنوبی غلبه کردند و اینگونه خود را به المپیک نزدیک تر و به همان اندازه ایران را دورتر کردند.اگر تیم ملی بسکتبال چین امروز و در آخرین دیدار خود در گروه بازنده های جام جهانی موفق به کسب پیروزی شود، شانس المپیکی شدن بسکتبال ایران از جام جهانی را به صفر می رساند اما در صورتی که چینی ها در این دیدار بازنده شوند، امید المپیکی شدن ایران حفظ خواهد شد البته به شرط کسب پیروزی در دیدار امروز؛ دراین صورت هم، البته تفاضل گل و محاسبه آن، تکلیف ایران و چین را برای کسب سهمیه المپیک مشخص می کند.امروز تیم ملی بسکتبال چین به مصاف نیجریه خواهد رفت که خود از مدعیان کسب سهمیه المپیک از قاره آفریقا به حساب می آید. بنابراین دیدار  برای هر دو تیم چین و نیجریه حائز اهمیت است چراکه برد و باخت آن، درالمپیکی شدنشان تاثیرگذار است.

درمقابل اما فیلیپین به عنوان حریف روز پایانی تیم ملی ایران چیزی برای از دست دادن ندارد؛ شاید این موضوع باعث شود فیلیپینی ها بدون تنش و با آرامش مقابل ایران قرار بگیرند تا با استفاده از سه بازیکن خارجی خود، حداقل جام را با برد تمام کنند. شاید هم کمک حال باشد برای اینکه تیم ملی ایران به آنچه می خواهد، برسد یعنی پیروزی با اختلاف امتیاز بالا.

آخرین رویارویی تیم های ملی بسکتبال ایران و فیلیپین مربوط به رقابت های انتخابی جام جهانی می شود که با برد ایران در هردو دیداررفت وبرگشت همراه بود. درهر صورت تیم ملی بسکتبال ایران باید فیلیپین را با اختلاف هرچه بیشتر شکست دهد و درعین حال امیدوار باشد چینی ها هم با بیشترین اختلاف  امتیاز ممکن مغلوب نیجریه مدعی شوند تا بتوانند در محاسبه تفاضل گل، صاحب برتری شده و اینگونه به سهمیه المپیک برسند. در حال حاضر تفاضل گل 19 درکارنامه چین ثبت شده است و تفاضل گل ایران هم 3- است.