آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
فرهنگ: سینما
۱۱

راش

«اربعین» مستند شد

خدمت رسانی به زائران ایرانی که بسیاری از آنها پای پیاده راهی کربلا می شوند تا اربعین حسینی را در حرم امام حسین (ع) حضور داشته باشند و پذیرایی مردم عراق از ایرانی ها و روابط دوستانه ای که در این ایام بین مردم دو کشور شکل می گیرد، موضوعی است که محمدتقی یازرلو رفته سراغ آن و درباره اش مستندی با نام «اربعین» ساخته است.

بنابر اعلام روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این مستند  40 دقیقه ای اکنون آماده نمایش است.

یازرلو درباره این مستند می گوید: شعار خدمت به زوار آسان به نظر می رسد اما در عمل سختی هایی دارد که اگر انسان خودساخته نباشد، نمی تواند از پس آن بربیاید. به همین دلیل در مستند «اربعین» اشاره ای به این خودسازی افراد شده است.

او با تاکید بر این که خدمت به زوار یک نوع مبارزه با نفس است، تصریح کرد: در مستند اربعین شاهد زحمات چند جانباز دوران دفاع مقدس هستیم که به عنوان خادمین زوار اربعین حسینی در صحن مطهر حضرت زهرا(س) در نجف به خدمتگزاری مشغول می شوند. در این مستند خدمات این جانبازان به زوار، با دوران دفاع مقدس مقایسه می شود.

محمدتقی یازرلو ساخت سریال مستند آفریقا ساحل طلا، آشیان بر باد، دلجویان، سپاه روح ا...، ذکر عاشورا یاد شهدا، رحمت ا...، حسین محور وحدت و سریال داستانی دو رکعت عشق را برعهده داشته و همچنین با ساخت «والعصر» موفق به دریافت جایزه بهترین مستند جنگی در سال 1364 از جشنواره فیلم فجر شده است.

«حمال طلا» جایزه می گیرد؟

فیلم سینمایی «حمال طلا» در بخش رقابتی «سینمای جهان» در هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم دهوک در اقلیم کردستان عراق به رقابت می پردازد.

کارگردانی این فیلم را تورج اصلانی بر عهده داشته و نویسندگی اش را هم به طور مشترک با هادی نادی انجام داده است.

«حمال طلا» به تازگی در هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم دهوک در اقلیم کردستان عراق روی پرده رفته و برای تصاحب جایزه این رویداد سینمایی با فیلم هایی از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد، آلبانی، کرواسی، کوزوو، گرجستان، بلغارستان، ترکیه، هلند، مقدونیه، شیلی، آرژانتین، اکراین، سوریه، لبنان و نپال به رقابت می پردازد.

این جشنواره 18 تا 25 شهریور در سالن کنگره دانشگاه دهوک و سه سالن سینمایی مرکز مازی مول در شهر دهوک برگزار می شود.

«پلکان» و «سینک»

دو فیلم پویانمایی «پلکان» ساخته سیامک واحد و «سینک» به کارگردانی محبوبه کلایی، به جشنواره پویانمایی باتومی گرجستان راه یافتند.

جشنواره قرار است از 30 شهریور تا 4 مهرماه در شهر باتومی گرجستان برگزار می شود و فیلم پویانمایی پلکان به کارگردانی «سیامک واحد»، در بخش مسابقه فیلم های بزرگسالان این جشنواره روی پرده می رود. همچنین پویانمایی «سینک» ساخته «محبوبه کلایی» هم دیگر فیلم ایرانی این جشنواره است که در بخش مسابقه فیلم های دانشجویی به نمایش گذاشته می شود. این دو فیلم از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هستند.