آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
اخبار کشور
۲

عراق با درخواست آمریکا برای کاهش واردات گاز از ایران مخالفت کرد

وزیر برق عراق گفت: بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می شود و با وجود فشارهای آمریکا به ادامه واردات از ایران ادامه می دهد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از «لوی الخطیب» وزیر برق عراق نوشت، بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می شود و با وجود فشارهای آمریکا به ادامه واردات از ایران ادامه می دهد.

بنابراین گزارش، الخطیب که در حاشیه گردهمایی «کنگره جهانی انرژی» در شهر ابوظبی در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، در این مورد گفت: قطعی مداوم برق در عراق یکی از مسائلی است که مورد اعتراض مردم این کشور قرار گرفته است. با این وجود، واشنگتن بغداد را برای توقف واردات گاز از ایران که منبع تولید بخش بزرگی از برق عراق است، تحت فشار قرار داده است. گاز صادراتی ایران برای تولید 2500 مگاوات برق کافی است و ضمنا ایران 1200 مگاوات برق نیز به صورت مستقیم به عراق صادر می کند.

به گزارش فارس، دولت آمریکا اردیبهشت ماه امسال تمام معافیت های مربوط به واردات نفت از ایران را لغو کرد، اما عراق با تاکید بر اینکه بدون واردات گاز از ایران در تامین برق با مشکل مواجه می شود، از آمریکا معافیت وارداتی دریافت کرد.