آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

ادامه بی توجهی جشنواره های غربی به فیلم های ایرانی!

درحالی که برخی از رسانه های داخلی فضاسازی شدیدی درباره استقبال از فیلم «متری شیش و نیم» در جشنواره فیلم ونیز انجام دادند، اما بر اساس گزارش های رسیده این فیلم نه تنها جایزه ای دریافت نکرد، بلکه هیچ اقبالی هم از آن صورت نگرفت تا دست اندرکاران و دلالان جشنواره های سینمای ایران دریابند که به بن بست رسیده اند! مهم تر از نبردن جایزه، بی علاقگی تماشاگران و منتقدان در جشنواره ونیز به فیلم «متری شیش و نیم» است. نکته ای که نشان می دهد کارشناسانی که این فیلم را به عنوان نماینده سینمای ایران در جشنواره ونیز برگزیده اند نسبت به ضعف های دراماتیک این فیلم، توجه چندانی نداشته اند.

نکته قابل توجه این است که طی ماه های اخیر، جشنواره های سینمایی غربی فیلم های ایرانی را نادیده گرفته اند. به طوری که هم جشنواره فیلم برلین و هم جشنواره فیلم کن، هیچ یک از فیلم های ایرانی متقاضی حضور در این دو رویداد را نپذیرفت. این بار نیز جشنواره های ایتالیایی، تنها یک فیلم از ایران را نمایش دادند بی آنکه توجه خاصی به این فیلم صورت بگیرد. این درحالی است که طبق سیاست گذاری و برنامه ریزی های مدیران و معماران سینمای پس از انقلاب، جشنواره ها و جوایز سینمایی تنها مجرای معرفی و حضور بین المللی سینمای ایران در عرصه بین المللی بوده است. آن هم در شرایطی که اولا مخاطب این جشنواره ها بسیار محدود است و نمی توان تماشاگران فیلم ها در جشنواره ها را با مخاطبان این آثار در اکران عمومی مقایسه کرد و ثانیا ملاک اصلی اغلب جشنواره های غربی، سیاسی است و توجها عدم توجه آنها به فیلم ها، به فعل و انفعالت سیاسی بر می گردد. بنابراین به نظر می رسد وقت آن رسیده است که مدیران سینمایی به جای چشم دوختن به جشنواره های سیاست زده و سیاست باز خارجی، مخاطب واقعی که همان مردم کشورهای مختلف جهان است را جست وجو کنند.

از 4 کتاب جدید دفاع مقدسی رونمایی می شود

به گزارش خبرنگار کیهان، در این مراسم از کتاب های «چشمان خاکی» شامل خاطرات جانباز علیرضا قلی پور نوشته سیده زینب سیداحمدی، «من و جنگ» برگرفته از دفتر خاطرات یک رزمنده نوشته فتح الله نادعلی، «قرن غلبه» تاریخ یهود و صدسال اشغالگری صهیونیست ها نوشته انوشه میرمرعشی و «صلابت چشمان جابر» برگرفته از زندگینامه شهید مدافع حرم محسن حججی نوشته سیده زینب سیداحمدی و زهرا عابدی رونمایی به عمل می آید.

مراسم رونمایی از این کتاب ها، فردا پنجشنبه 21 شهریور ساعت 9:30 در موسسه فرهنگی هنری جنات فکه برگزار می شود.

نقشی که فرج الله سلحشور از آل پاچینو بهتر بازی کرد

به گزارش خبرآنلاین، این روزها فیلم سینمایی «پرواز در شب» به کارگردانی رسول ملاقلی پور به مناسبت ایام محرم بار دیگر روی پرده سینما رفته است، فیلمی با بازی زنده یاد فرج الله سلحشور که داستان فرمانده گردان کمیل را روایت می کند.

تاجبخش فنائیان، استاد دانشکده هنرهای زیبا، نقش یکی از شخصیت های اصلی فیلم «پرواز در شب» به نام حامد را ایفا می کند که دانشجوی پزشکی است و برای کمک به رزمندگان عازم جبهه شده و سرانجام به شهادت می رسد.

این کارگردان و نویسنده که چندی پیش مهمان کافه خبر بود، درباره چگونگی آشنایی اش با فرج الله سلحشور گفت: «در اوایل دهه 60، من و محمد کاسبی مسئول نمایش های رادیویی بودیم و آقای سلحشور و محسن مخلمباف چندباری به آنجا آمدند و از این طریق باهم آشنا شدیم. آقای سلحشور پس از مدتی از من و آقای کاسبی دعوت کرد تا به حوزه برویم و من هم علاقه مند بودم که وارد پروسه تولید در حوزه تئاتر شویم. اولین کاری که با آقای سلحشور انجام دادیم، تئاتر «شب آخر» نوشته محسن مخملباف بود که سلحشور نقش یک مبارز مسلمان را ایفا کرد، من هم کارگردانی و بازیگری را بطور همزمان انجام دادم. سلحشور به واقع بازی خوبی انجام داد و نشان داد در حوزه بازیگری استعداد دارد. سپس در کار دیگری به نام «حصار در حصار» به کارگردانی آقای [محمدرضا] هنرمند کار کردیم و فرج در این اثر هم به خوبی بازی کرد، چون خیلی عاشق هنر متعهد بود.»

فنائیان ادامه داد: «چندی بعد من نمایش «تاجر ونیزی» را کار و از سلحشور دعوت کردم تا نقش شایلاک را بازی کند، خیلی ها تصور می کردند او اصلا برای این نقش مناسب نیست. اما من به جرات می گویم که بازی سلحشور از آل پاچینو در این نقش بهتر بود. خیلی ها هم آماده بودند تا به محض روی صحنه رفتن این نمایش، سر آن را ببرند، چون باور نمی کردند کارگردان جوانی بتواند «تاجر ونیزی» را کار کند و همین طور سلحشور به عنوان یک جوان مسلمان و حزب اللهی از پس بازی در این اثر بربیاید.»

«خون خدا» رونمایی شد

این کتاب طرحی نو درباره روایت روز عاشورا است و نحوه کتاب پردازی و ارائه آن نیز به گونه ای متفاوت انجام شده و همین ویژگی ها آن را از سایر آثار سید مهدی شجاعی متمایز کرده است.

شجاعی در این مراسم گفت: زیارت عاشورا برایم همیشه زیارت عاشورا بود، اما در این اثر برایم مشخص شد زیارت عاشورا مانیفست ماست، نوعی اعلام موضع درخصوص ولایت است. هنگام نوشتن با ابعاد دیگر آشنا شدم و دریافت های دیگری برایم حاصل شد. اما نکته ای که باید به آن اشاره کنم بحث «لعن» بر دشمنان اهل بیت(ع) است. نکته اول در این بحث آنکه فضای امروز و شعارهای صلح طلبانه هر چه رنگ جنگ و لعن دارد فضای روشنفکری آن را محکوم می کند، این یک وجه ماجرا. نکته دیگر اینکه مرگ را برای ملت ها به شکلی بکار بردیم؛ آن هم بی محدودیت که بحث ماهیت و ابهت لعن مخدوش شده است؛ البته داستان لعن زمینه دیگری دارد که به نگاه متصوفه برمی گردد، بزرگانی از اهل تصوف امام غزالی و دیگران لعن برای شیطان را جایز نمی دانند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در اینجا توجه مرا جلب کرد، اینکه از منظر محبت اگر به محبوبی نگاه کنیم، نمی شود دشمن او را دشمن ندانیم. لازمه مهر ورزیدن به یک تولی و به دیگری تبری است. این دو بدون دیگری ناقص هستند و در پایان باید بگویم زیارت عاشورا اعلام موضع نسبت به امام حسین است؛ به همان نسبت اعلام دشمنی و برائت از دشمنان امام حسین(ع) موضوعیت دارد و این از مواردی است که در این کتاب رعایت شده است.

برگزاری نمایشگاه های سراسری کتاب راهبرد مقاومت

موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری ناشران حوزه فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس، در ایام هفته دفاع مقدس، نمایشگاه های کتاب با عنوان «راهبرد مقاومت» در سراسر کشور برگزار می کند.

در این مجموعه، بیش از 400 عنوان کتاب منتشر شده از 25 ناشر با موضوع دفاع مقدس و مقاومت، که چاپ اول آنها مربوط به سال های 94 به بعد است، جهت برگزاری نمایشگاه در اختیار برگزارکنندگان قرار می گیرد.

کتاب ها از 25 شهریور برای برگزارکنندگان ارسال می شوند و نمایشگاه ها از 31 شهریور تا 11 مهر 1398 در سراسر کشور برگزار خواهند شد.