آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۵۳
اجتماعی
۱۰

اخبار

قائم مقام وزیر علوم: قانون مقابله با تقلب علمی از اول مهر ابلاغ می شود

قائم مقام وزیر علوم گفت: شیوه نامه و دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، از اول مهر ابلاغ می شود.به گزارش مهر، عبدالرضا باقری با اشاره اهمیت آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی گفت: اهمیت اجرایی کردن قانون مقابله با تقلب علمی به اندازه ای زیاد است، که در اجلاس روسای دانشگاه ها که 24 شهریور ماه سال جاری برگزار می شود یک پنل ویژه به این موضوع اختصاص داده شده است.قائم مقام وزیر علوم افزود: در این پنل، درباره دستورالعمل و تبیین قانون مقابله با تقلب علمی بحث و بررسی خواهد شد.

حق بیمه و مزایای بازنشستگی با بیمه دانشجویی

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی درباره چگونگی استفاده از بیمه دانشجویی تامین اجتماعی گفت: دانشجویان می توانند برای بیمه کردن خود به صورت کامل به شعب سازمان مراجعه کنند و از مزایای مختلفی چون مستمری در دوران بازنشستگی بهره مند شوند.محمدحسن زدا به ایسنا گفت: امکانی فراهم شده تا دانشجویان نیز بتوانند خود را بیمه کنند. گاهی سوالاتی پرسیده می شود مبنی بر اینکه اگر دانشجو دفترچه بیمه داشته و تحت تکفل والدین خود باشد دیگر نیازی به بیمه شدن ندارد؟ پاسخ این است که بهره مندی از دفترچه بیمه تحت تکفل پدر، فقط یک فرصت درمانی است و فرزندان در آینده حقوق بازنشستگی ندارند. وی با اشاره به اینکه سه مدل بیمه برای دانشجویان وجود دارد، گفت: مدل اول با حق بیمه 12درصدی است و مزایای بازنشستگی دارد. مدل دوم حق بیمه 14 درصدی است و شامل خدمات بازنشستگی و فوت می شود. مدل سوم نیز خدمات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را در برمی گیرد.

دانشجویان دانشگاه ها با ارائه کارت دانشجویی معتبر بر اساس درآمد مبنای پرداخت حق بیمه که از 1‏‏‏/1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نخواهد بود، از تاریخ 31 شهریور سال گذشته مشمول مقررات مربوط به قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار داده شده اند و می توانند با بیمه پردازی تحت پوشش این سازمان قرار گیرند.بر اساس بخشنامه امور فنی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، چنانچه دانشجو صرفا به تحصیل اشتغال داشته و تحت تکفل قانونی پدر یا مادر باشد، بهره مندی وی از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی به تبع والدین، همزمان با بیمه پردازی در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (بیمه دانشجویی) با رعایت سایر شرایط مقرر امکان پذیر خواهد بود.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: بیمه درمان اعتیاد بزودی اجرا می شود

سخنگو و معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سه هزار معتاد در کشور از پوشش بیمه ای درمان برخوردار می شوند.به گزارش خبرآنلاین، سردارسعید منتظرالمهدی افزود: با پیگیری های مکرر ستاد مبارزه با موادمخدر و همکاری سازمان بیمه سلامت، بیمه درمان برای سه هزار معتاد در کشور از مهرماه سال جاری برقرار می شود.وی با اشاره به اینکه در زمان درمان، حمایت های بیمه‎ای بسیار مهم است؛ گفت: یکی از برنامه‎های مهم ستاد مبارزه با موادمخدر فراهم کردن سازوکار بیمه برای معتادان است و سعی بر آن است تا این روند برای همه معتادان تحت پوشش بیمه تا سال آینده ادامه داشته باشد.  منتظرالمهدی تاکید کرد: بسیاری از معتادان از ادامه فرآیند درمانی خود به دلیل هزینه بالای درمان منصرف می شوند و این درحالی است که اگر این افراد حمایت شوند، دوباره به چرخه اعتیاد بازنخواهند گشت.نگاه ما بیشتر، حمایتی است تا گروه های در معرض خطر و آسیب را تحت پوشش و حمایت قرار دهیم.