آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
ورزشی
۹

المپیکی شدن بسکتبال و تحقق شعار ما می توانیم

دومین موفقیت تاریخی ورزش در دو ماه گذشته با مربیان ایرانی

تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی مقابل فیلیپین و به لطف شکست چین برابر نیجریه، جواز صعود به بازی های المپیک 2020 را کسب کرد تا سومین حضور بسکتبال ایران در تاریخ این بازی ها رقم بخورد.

این برای دومین بار است که بسکتبال ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی راهی المپیک می شود. بار قبلی در سال 2008 بود که تیم ملی با هدایت رایکو ترومن راهی پکن شد و البته با 5 باخت به کار خود پایان داد. این بار اما اتفاقی تاریخی در کنار صعود ایران به المپیک رقم خورد که پیش از این هرگز رخ نداده بود.

ملی پوشان بسکتبال ایران در حالی در جام جهانی 2019 چین شرکت کردند که هدایت شان بر عهده مهران شاهین طبع بود تا در نهایت نیز نخستین تیم ایرانی لقب بگیرند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با یک سرمربی ایرانی راهی المپیک می شود.

شاید برخی به دنبال کوچک کردن نقش مربی ایرانی در این صعود باشند و حتی انتقادهایی را به نیز در این باره مطرح کنند، اما نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که این صعود با تفکرات یک ایرانی شکل گرفته و باید این موضوع را به فال نیک گرفت. در کنار این صعود تاریخی، باید به درخشش والیبالیست های جوان ایران در مسابقات جهانی بحرین هم اشاره کرد که با هدایت بهروز عطایی به عنوان یک مربی جوان ایرانی نخستین قهرمانی شان در رده زیر 21 سال را جشن گرفتند.

اعتماد به مربیان ایرانی نکته ای است که رهبرمعظم انقلاب در چند مقطع زمانی به آن اشاره کرده اند. ایشان در پاییز 1392 و در دیدار مدال آوران المپیک و پارالمپیک خطاب به مسئولان ورزش فرمودند: «یکی از برادران گفتند که از مربی های خارجی استفاده شود؛ من مخالفتی ندارم. این تصور نشود که من از اینکه از یک مربی خارجی خوب به دردبخوری استفاده شود، مخالفم؛ اما وقتی که شما از یک مربی داخلی برای فوتبال یا بسکتبال یا والیبال یا کشتی یا هر ورزش دیگر استفاده می کنید، من خوشحال می شوم و احساس سرافرازی می کنم. این خیلی خوب است که مربی بچه ها و جوان های ما یکی از خودمان باشد؛ همین جا تربیت شده باشد، پرورش پیدا کرده باشد.»

رهبر انقلاب همچنین روز 16 مرداد 98 در دیدار جمعی از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپیادهای علمی جهانی و همچنین اعضای تیم ملی والیبال جوانان بیان کردند: «من همواره معتقد بوده ام که مجموعه های ورزشی کشور شایسته است، سرمربی ایرانی داشته باشند.»

قهرمانی والیبال جوانان ایران که مردادماه در بحرین اتفاق افتاد و صعود بسکتبال ایران به المپیک 2020 نشان داد که اطمینان به مربی ایرانی نه تنها ریسک نیست، بلکه می تواند باعث موفقیت ورزش کشور نیز شود. البته که ورزش ایران نباید از دانش مربیان خوب خارجی هم بی بهره بماند و مربیان داخلی نیز هم در مسیر کسب دانش روز دنیا بیش از همیشه باید تلاش کنند تا ورزش کشور در آینده بارها و بارها شاهد صعود تیم های مختلف به المپیک و کسب قهرمانی های متعدد با کادر فنی با دانش ایرانی باشد.