آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
دنیا
۴

خبر

سقوط دو پهپاد اسرائیلی در یک روز

المیادین : مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد ارتش رژیم صهیونیستی را در شرق رفح سرنگون کرد. ارتش رژیم صهیونیستی نیز با انتشار بیانیه ای این مساله را تایید کرد.مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد ارتش رژیم صهیونیستی را در شرق رفح واقع در جنوب نوار غزه هدف گیری و سرنگون کرد. برخی منابع محلی با اشاره به اینکه پهپاد یاد شده درحال پرواز در آسمان شرق رفح بود، تاکید کردند، نیروهای مقاومت فلسطین به سوی این پهپاد آتش گشوده و آن را سرنگون کردند. روزنامه عبری زبان «اسرائیل هیوم» نیز نوشت، این دومین بار در طول 24 ساعت گذشته است که ارتش اسرائیل به سرنگونی پهپاد خود در جنوب نوار غزه اعتراف می کند. مسوولان ارتش اعلام کردند که درحال بررسی این حادثه و تحقیق درباره آن هستند. اسرائیل هیوم در ادامه نوشت: این اتفاق پس از آن رخ داد که ارتش رژیم صهیونیستی پهپاد اول خود را روز دوشنبه از دست داد. ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که یک فروند پهپادش توسط نیروهای حزب الله ساقط شده است. روزنامه اورشلیم پست نیز نوشت، علت سقوط این پهپاد در دست بررسی است. این روزنامه به نقل از منابعی در غزه نوشت، جنبش حماس پهپاد یادشده را رهگیری و سرنگون کرد. حزب الله نیز روز دوشنبه اعلام کرد: یک فروند پهپاد اسرائیلی را در شهرک رامیه واقع در جنوب لبنان سرنگون کرد. آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی نیز روز سه شنبه در بیانیه ای اعتراف کرد، شب گذشته یک پهپاد کوچک اسرائیل در جنوب نوار غزه سرنگون شد. ادرعی افزود: تحقیقی درباره این اتفاق انجام شد.

طرح استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا

رویترز : طبق اعلام کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، طی چند روز آتی مصوبه ای از سوی این کمیته ارائه می شود که می تواند برکناری دونالد ترامپ را در پی داشته باشد. این کمیته که امید دارد تا انتهای سال بتواند استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به رای بگذارد، روز پنج شنبه برای ارائه مصوبه ای در این راستا تشکیل جلسه خواهد داد؛ دستیاران این کمیته اظهار کرده اند مصوبه مذکور بهتر است با بررسی ها و گزارش های انجام گرفته در گذشته همخوانی داشته باشد.

قانون گذاران دموکرات مجلس نمایندگان پس از آغاز به کار این مجلس در روز دوشنبه، به طور گسترده خواستار پیشبرد این طرح شده اند؛ آنها همچنین از بررسی موضوع تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین توسط ترامپ برای کمک به کمپین انتخاباتی او نیز پرده برداشتند. جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، امکان طرح پرسش و بررسی مدارک و شواهد طی چند جلسه استماع را به بررسی خواهد گذاشت. این رویه همچنین به دادستان های این کمیته اجازه می دهد طی جلسات استماع بتوانند به طور گسترده اقدام به طرح پرسش کنند؛ کاخ سفید نیز قادر خواهد بود از خود دفاع کند. نادلر در مصاحبه با خبرنگاران گفته است: «این اقدام ما را قادر می کند تا سریع تر و موثرتر عمل کنیم؛ ما درحال بررسی تخلفات گوناگون رئیس جمهوری با لحاظ بندهای استیضاح هستیم.» تاکنون، تنها دو رئیس جمهوری در آمریکا توسط این مجلس استیضاح شده اند؛ اندرو جانسون در سال 1868 و بیل کلینتون در 1999. هیچ کدام از این دو تن توسط مجلس سنا محکوم نشده بودند. حذف رئیس جمهوری در آمریکا، باید به تایید سنا نیز برسد. ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا نیز پس از آنکه کمیته قضایی بندهای استیضاح علیه او را به اجرا گذاشت، در سال 1974 و قبل از آنکه تمام نمایندگان رای به خروج او دهند، استعفا کرده بود. حال، دست کم 134 تن از دموکرات های مجلس نمایندگان حامی استیضاح ترامپ هستند؛ این تعداد، اکثریت نمایندگان دموکرات را شامل می شود، اما اجرای آن به طور کلی 218 رای می طلبد. در صورت موفقیت کمیته در پیشبرد این مصوبه، جلسه استماعی در روز هفدهم سپتامبر معین خواهد شد که طی آن، کوری لوندوسکی، مدیر سابق کمپین ترامپ، در کنار دو تن از دستیاران رئیس جمهوری در کاخ سفید، مورد پرسش اعضای کمیته قرار خواهند گرفت.

شلیک دو پرتابه توسط کره شمالی

رویترز : رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی صبح روز سه شنبه دو پرتابه نامشخص را از استان پیونگان جنوبی به سمت شرق شلیک کرد. نوع این پرتابه ها هنوز مشخص نیست. کره شمالی در ماه های اخیر تعدادی موشک میان برد آزمایش کرده است. این آزمایش های موشکی درحالی انجام شده است که کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد، مایل است مذاکرات با آمریکا را در اواخر ماه سپتامبر از سر بگیرد. طبق این گزارش، با شلیک این پرتابه در روز سه شنبه، این هشتمین باری است که کره شمالی از زمان دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در مرز دو کره در اوایل تیرماه، دست به آزمایش موشکی می زند. یک مقام ارشد آمریکا در واکنش به آزمایش پرتابه های کره شمالی گفت: ما از گزارش ها درخصوص شلیک این پرتابه ها توسط کره شمالی مطلع هستیم. ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و به مشورت نزدیک با متحدانمان در منطقه ادامه می دهیم.

توصیه های رئیس اجرایی هنگ کنگ به مردم

رویترز : رئیس اجرایی هنگ کنگ روز سه شنبه گفت تشدید خشونت ها نمی تواند به حل مشکلات اجتماعی این دولت شهر منجر شود. او همچنین از مداخله قانون گذاران دیگر کشورها در امور هنگ کنگ اظهار تاسف کرده است. کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ درحالی به اظهارنظر پرداخته که طی روزهای گذشته، خیابان های این دولت شهر مجددا شاهد درگیری های بعضا خشونت آمیز بوده است. او می گوید: «دخالت پارلمان های خارجی در امور داخلی «منطقه اداری ویژه هنگ کنگ»، به هر طریق بیجا است و ما اجازه نخواهیم داد (آمریکا)، ذی نفع مسائل هنگ کنگ شود.» هزاران معترض هنگ کنگی طی تظاهرات چند روز پیش خود در مقابل کنسولگری آمریکا، خواستار کمک برای بازگردانی دموکراسی به این دولت شهر شده بودند. این معترضان، از کنگره آمریکا درخواست داشتند تا طی مصوبه ای، واشنگتن را ملزم کند خودمختاری و استقلال هنگ کنگ را از سرزمین اصلی چین مورد ارزیابی قرار دهد. روز دوشنبه، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا گفته بود تظاهرات ضددولتی در هنگ کنگ، «از امور داخلی چین نیست و آمریکا باید دست کم به حمایت اخلاقی از تظاهرات کنندگان بپردازد». مقامات دولت چین، انگشت اتهامات را به سوی عوامل خارجی نشانه رفته و بیان کرده اند این عوامل، از طریق ایجاد آشوب در هنگ کنگ، قصد ضربه زدن به پکن را دارند. چین، امور هنگ کنگ را جزو امور داخلی خود به شمار می آورد و به کشورها هشدار داده در این موضوع دخالتی نکنند. کری لم در ادامه اظهارات خود گفت: «تشدید و ادامه خشونت ها نمی تواند مسائلی را که جامعه ما با آن مواجه است حل کند و تنها به عمیق تر شدن مناقشات، تضادها، از هم گسستگی ها و حتی ایجاد نفرت در جامعه منجر خواهد شد.»