آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
بازرگانی
۵

خبر

تناقض ادعای منوچین با داده های تجاری

دنیای اقتصاد : روز دوشنبه، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد تعرفه های تجاری ترامپ هیچ تاثیری بر اقتصاد آمریکا نداشته است، ادعایی که با داده های اقتصادی و نظرسنجی های صنعتی که همه حکایت از اوضاع رو به وخامت اقتصاد آمریکا دارند، منافات دارد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، نشریه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اینکه دولت ترامپ تاکنون بر 360 میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی تعرفه وضع کرده است و حالا خود را آماده می کند تا بر 160 میلیارد دلار دیگر از این کالاها در تاریخ 15 دسامبر تعرفه وضع کند، خبر داد که تعرفه های وضع شده از سوی ترامپ بر تجارت کالاهای مصرفی از جمله مبلمان، تلویزیون و دوچرخه آسیب زده و موجب شده است که خرده فروشان و تولیدکنندگان هشدار دهند که با گذشت زمان از میزان فروش و سود آنها کاسته می شود. این نشریه همچنین خبر داده است دولت ترامپ برای کمک به کشاورزانی که به دلیل تلافی چینی ها بخشی از فروش خود را از دست داده اند، 28 میلیارد دلار برنامه نجات مالی ارائه خواهد کرد.انتظار می رود آمریکا و چین در ماه آینده میلادی مذاکرات تجاری خود را در سطح مقامات بلندپایه از سرگیرند و در نهایت یک توافق حاصل شود. منوچین اما اظهار کرد که دولت آمریکا هیچ جنبه بدی در تداوم جنگ تجاری ندیده است و این ایده را رد کرد که تعرفه های ترامپ آسیبی به اقتصاد آمریکا رسانده است.به گزارش سی ان بی سی، وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که چین و آمریکا به توافقی «مفهومی» در زمینه نگرانی های ناشی از اجرای تعرفه ها رسیده اند و تاکید کرد که تاکنون پیشرفت های مثبتی در مذاکرات تجاری حاصل شده که طی چند هفته آینده در بالاترین سطح ادامه خواهد یافت. او به خبرگزاری فاکس بیزینس گفت: «من فکر می کنم دست کم در حوزه اجرا به یک توافق «مفهومی» دست یافته ایم.» با این وجود وی هشدار داد که دونالد ترامپ هیچ مشکلی ندارد که در صورت دست نیافتن به توافق، تعرفه های سنگین خود را ادامه دهد.  

خرید تضمینی گندم به 7/ 7 میلیون تن رسید

دنیای اقتصاد : وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تا تاریخ 17 شهریورماه سال جاری، 7 میلیون و 670 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، بنا بر اعلام مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات این وزارتخانه، ارزش گندم خریداری شده تاکنون 13 هزار و 285 میلیارد تومان بوده که تا تاریخ یاد شده، 11 هزار و 437 میلیارد تومان بهای آن به کشاورزان گندمکار پرداخت شده است و هزار و 848 میلیارد تومان باقی مانده طلب گندمکاران نیز پرداخت خواهد شد. براساس این گزارش، تاکنون استان های خوزستان با یک میلیون و 301 هزار تن، کردستان 721 هزار تن، فارس با 651 هزار تن، گلستان 559 هزار تن و کرمانشاه با 545 هزار تن بیشترین میزان خرید گندم از کشاورزان را به خود اختصاص داده اند.