آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
ورزش
۱۴

استقلال و پرسپولیس ناکام های بزرگ هفته دوم

بعد از 1636 روز

رقابت های هفته دوم لیگ برتر ایران در شرایطی روزهای پنجشنبه و جمعه پیگیری شد که هر دو تیم سرشناس تهرانی نتوانستند انتظار تماشاگران شان را برآورده کنند و تمام سه امتیاز بازی را به دست بیاورند؛ استقلال که در ورزشگاه آزادی اسیر کابوس دقیقه 66  شد و پرسپولیس هم در تبریز بالاخره جدال بزرگ هفته را واگذار کرد تا تن کالدرون، سرمربی جدید این تیم، به شکست در لیگ ایران آغشته شود.

عصبانی هستم!

مهم ترین بازی روز پنجشنبه را استقلال و فولاد در ورزشگاه آزادی رقم زدند؛ استقلالی ها که از دیدار نخست شان در لیگ با یک شکست پا به هفته دوم گذاشته بودند، آماده بودند تا اولین جدال خانگی شان در فصل جدید را با سرمربی جدید و ایتالیایی شان با برد پشت سر بگذارند؛ اگرچه تیم استراماچونی در این بازی به مراتب منظم تر و بهتر از بازی نخست کار کرد و گل اول را هم زد ولی غافلگیری و عدم تمرکز بازیکنان این تیم در دقیقه 96 کار دستشان داد و بازی برده را با یک تساوی تلخ به پایان رساندند. استراماچونی که همان دیدار نخست برابر ماشین سازی نشان داده بود پتانسیل از کوره دررفتن را دارد، در این بازی هم دوباره عصبانی شد! او این بار با این تصور که فغانی، داور این بازی، بیش از اندازه وقت گرفته است، دوباره عصبانی شد تا نه تنها در کنفرانس خبری شرکت نکند، بلکه یکی، دو میکروفن هم در میکسدزون کنار بزند و با اتوبوس تیم هم راهی نشود! او سوار بر اتومبیل شخصی اش ورزشگاه را ترک کرد تا نشان دهد با وجود کارکردن در تیم های مطرحی همچون اینتر، ظاهرا بیش از هر چیز دیگری، عصبانیت را از فوتبال به ارث برده است. به هر حال، کارنامه استراماچونی در دو هفته برای استقلال فقط یک امتیاز دارد؛ او می داند برای آرام کردن جو سکوها نیاز دارد بازی مهم هفته سوم برابر نفت مسجدسلیمان را ببرد. خبر خوب برایش اینکه اردوی تیم ملی در راه است و می تواند تمرینات بیشتری برای انسجام تیمش داشته باشد.

بعد از 1636 روز!

بعد از استقلال، نوبت به پرسپولیس رسید تا در حساس ترین بازی هفته که به دربی سرخ ایران معروف شده بود، در تبریز به مصاف تراکتور برود؛ پرسپولیسی ها که با آمدن برانکو ایوانکوویچ به این تیم تراکتور اصلا نمی باختند، روز گذشته بالاخره طعم شکست برابر تراکتور و مصطفی دنیزلی را چشیدند تا آنها هم طعم شکست در لیگ برتر را چشیده باشند؛ کالدرون آرژانتینی که درست مثل بازی اول نشان داد هنوز به شناخت خوبی از بازیکنان و ترکیب نرسیده است، نیمه نخست را بسیار بی برنامه راهی زمین شد و روی یک ضربه از راه دور دروازه تیمش را بازشده دید. اگرچه او در نیمه دوم میانه میدانش را با یکی، دو تعویض بهتر کرد ولی دست آخر این تراکتورسازی بود که با همان یک گل برنده از زمین خارج شد؛ شکست پرسپولیس برابر تراکتور در حالی رقم خورد که آخرین بار این تیم 1636 روز قبل توانسته بود سرخ های تهرانی را ببرد. تراکتوری ها که در بازگشت به لیگ برتر آمار فوق العاده ای برابر پرسپولیس داشتند و تنها تیمی بودند که پنج برد پیاپی مقابل پرسپولیس کسب کردند، با حضور برانکو، در هشت بازی، هرگز نتوانسته بودند از سد رقیب تهرانی شان بگذرند. این برد پایانی بر آن طلسم و البته به زیرکشیدن پرسپولیس در جدول رده بندی هم بود؛ پرسپولیس با سه امتیاز در جدول پایین تر از تراکتورسازی چهارامتیازی قرار گرفت.

فرار بزرگ امیر و یحیی

برنده های مهم هفته دوم را هم باید سپاهان و شهرخودرو دانست؛ قلعه نویی که تیمش هفته نخست هم برد ارزشمندی به دست آورده بود، در این هفته با یک گل ماشین سازی تبریز را برد تا در مجموع شش امتیازی شود. این دومین برد پیاپی امیر و تیمش در لیگ برتر بود. یحیی گل محمدی هم در شهرخودرو کاری مشابه را رقم زد؛ آنها 2 بر یک شاهین شهرداری بوشهر را بردند تا از فرصت نهایت استفاده را کنند. این دو تیم که فصل گذشته هم مدعیان جدی قهرمانی بودند، از هدررفتن امتیازات رقبای تهرانی تا به الان بهترین استفاده را کرده اند.