آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۲
خبر
۸

سایه روشن

جان باختن یک زائر ایرانی در حادثه کربلا

تسنیم نوشت : رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره آخرین وضعیت مصدومان و زخمی شدگان در حادثه روز سه شنبه در کربلای معلی اظهار کرد: بر اساس آنچه از وزارت بهداشت عراق اعلام شده، تعداد 36 نفر در این حادثه جان باخته اند و 122 نفر نیز زخمی شده اند که در بین زخمی شدگان 7 نفر ایرانی هستند.

محمدتقی حلی ساز  تصریح کرد: از 8 نفر زائر ایرانی که در این حادثه زخمی شدند، 6 نفر ترخیص و یک نفر هم اکنون در بیمارستان الحسین کربلا بستری است که وی نیز تا عصر امروز(دیروز) ترخیص خواهد شد و بر اساس پیگیری های صورت گرفته توسط نمایندگان هلال احمر در کربلا، یک زائر ایرانی در این حادثه جان خود را از دست داده است.حلی ساز گفت: قبل از تاسوعا و عاشورای حسینی 40 نفر از جراحان کشورمان برای خدمت رسانی به زائران در تاسوعا و عاشورا به کربلا اعزام شدند و هم اکنون نیز در کربلا مستقر هستند و در صورت درخواست کمک دولت عراق، این افراد می توانند به حادثه دیدگان (زخمی شدگان) خدمت رسانی کنند.درهمین حال به گزارش «ایسنا» محمدصادق براتی سرپرست معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی در پی جان باختن زائر مشهدی در حادثه کربلا گفت: پیگیری ها جهت انتقال پیکر زائر جان باخته در حادثه کربلا در حال انجام است.عصرروز سه شنبه ازدحام جمعیت در باب الجراء حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی در جریان برگزاری مراسم معروف رکضه طویریج (دویدن یا هروله طویریج) 36 کشته و 120 زخمی به جا گذاشت.

عسگراولادی بستری شد

ایرنا نوشت : اسدالله عسگراولادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به دلیل بروز عارضه مغزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شد.«حزب موتلفه اسلامی» با اعلام خبر بستری شدن «اسدالله عسگراولادی» عضو شورای مرکزی این تشکل اصولگرا، از عموم مردم مومن و خداجو خواست برای همه بیماران از جمله این یار دیرین انقلاب و معتمد امام و رهبری، از درگاه احدیت طلب شفا کنند. عسگراولادی از جمعه هفته گذشته تاکنون به علت عارضه مغزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری است.

نظر مرتضوی درمورد آزادی اش

انتخاب نوشت : سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که پس از گذراندن دو سوم محکومیتش از زندان آزاد شد در واکنش به این مساله گفت: اینجا مساله قانون مطرح است. او در توضیح ماده قانونی که به موجب آن آزاد شده است گفت: ماده 58 قانون [مجازات اسلامی] می گوید یک سوم محکومیت را که فرد بگذراند می توان به او آزادی مشروط داد که ما دو سوم حکم را هم گذرانده بودیم.

ممنوعیت تحصیل برای برخی دانش آموزان

عصر ایران نوشت : محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش روز گذشته درحاشیه جلسه هیات دولت با اعلام اینکه 14 میلیون دانش آموز در ابتدای مهر به مدرسه می روند، از حل مشکل کمبود نیروی انسانی تا مهرماه خبرداد. وی همچنین درباره تحصیل دانش آموزان پیرو ادیان دیگر اظهار کرد: اگر دانش آموزان اظهار کنند که پیروان ادیان دیگری به جز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آنها به نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آنها در مدارس ممنوع است.

سازوکار جدید «شورای ائتلاف» برای انتخابات

تسنیم نوشت : مهدی چمران نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به آخرین فعالیت های گروه های اصولگرا برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی گفت: سازماندهی فعالیت های شورای ائتلاف در استان ها تقریبا در حال اتمام است. در استان تهران نیز فعالیت ها آغاز شده ولی در شهر تهران به علت وسعت و جمعیت زیاد هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم و مشکلاتی وجود دارد.وی در پاسخ به این سوال که «آیا برای شورای ائتلاف جریان های انقلابی سخنگویی مشخص شده یا خیر؟» خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تاکنون نیاز به وجود سخنگو در شورای ائتلاف نداشته ایم، اقدامی برای انتخاب سخنگو صورت نگرفته ولی با توجه به افزایش فعالیت های شورای ائتلاف و لزوم انعکاس این فعالیت ها، احتمالا در روزهای آینده سخنگوی شورای ائتلاف انتخاب و معرفی خواهد شد. وی با رد هرگونه جمع بندی در ارتباط با لیست تهران گفت: با توجه به جمعیت بالای هر یک از مناطق تهران، ما هر یک از مناطق 22گانه را به منزله یک حوزه انتخابیه نگاه می کنیم، به همین دلیل سعی ما این است که تقریبا همان سازوکاری که در حوزه های انتخابیه در شهرستان ها در حال پیاده شدن است، در مناطق مختلف تهران نیز پیاده شود.

طرح نمایندگان مجلس برای شکایت از هالیوود

الف نوشت : جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای مقابله با سیاست ها و تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران، طرحی را تدوین کرده اند که براساس آن دولت جمهوری اسلامی ایران را در تمامی سطوح ملزم به شکایت از صنعت فیلم سازی آمریکا، مشهور به «هالیوود» می کند.براساس این گزارش، نمایندگانی که طرح شکایت دولت از هالیوود را امضا کرده اند، معتقدند که ایالات متحده آمریکا در راستای اجرای سیاست های خصمانه علیه ملت ایران، از طریق فیلم سازی «هالیوود» به تاریخ و ملت ایران توهین کرده و این روند طی سال های متمادی ادامه داشته است، بنابراین در صدد شکایت از «هالیوود» برآمده اند و در این طرح دولت را ملزم کرده اند تا با ابزارهای قانونی، از هالیوود شکایت کرده و حتی در مواردی که احتمال محکومیت آن نیز وجود دارد، غرامت دریافت کنند.

بازداشت 3 استرالیایی در ایران

عصر ایران نوشت : به گفته مقامات استرالیایی سه شهروند این کشور در ایران بازداشت شده اند. اطلاعیه وزارت خارجه وتجارت استرالیا بعد از انتشار گزارشی در تایم رسانه ای شد که در آن از بازداشت دو زن انگلیسی-استرالیایی و دوست پسر یکی از آنها در ایران خبر داده بود. دولت استرالیا مشاوره کنسولی در این زمینه به خانواده سه بازداشتی داده و از ذکر جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرده است.