آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
جهان
۱۳

بازگشت آرامش به عراق پس از یک هفته پرتنش

پس از یک هفته ناآرامی در بغداد، پایتخت عراق و برخی استان های جنوبی این کشور که بیش از 100 کشته برجا گذاشت، دیروز سه شنبه آرامش و امنیت در این مناطق برقرار و مسیرهای ورودی به منطقه حفاظت شده الخضراء (سبز) که ساختمان های دیپلماتیک، دفاتر دولتی و سفارتخانه ها درآنجا قراردارد، بازگشایی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری عراق (واع)، منابع آگاه دیروز سه شنبه علت بازگشت آرامش به بغداد و برخی استان های جنوبی عراق را «مذاکرات نتیجه بخش» نمایندگان معترضان با دولت و گروه های سیاسی این کشور اعلام کردند و نوشتند، منطقه الخضراء بغداد که از روز چهارشنبه گذشته در پی برگزاری تظاهرات در اطراف آن بسته شده بود، روز سه شنبه با حاکم شدن آرامش در پایتخت، بازگشایی شد. دولت بغداد در گفت و گو با نمایندگان معترضان به آنها قول داده است، خواسته های بحق آنها را برآورده کند. پارلمان عراق نیز ظهر دیروز سه شنبه به وقت محلی جلسه ای با محوریت تظاهرات و اتخاذ تدابیری در جهت پاسخگویی به خواسته های تظاهرکنندگان برگزار کرده بود. قرار بود عادل عبدالمهدی، نخست وزیرعراق هم دیروز از طرح جدید خود برای تحقق خواسته معترضان و انجام اصلاحات در کشورش رونمایی کند.

در همین ارتباط دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز در بیانیه ای اعلام کرد که وی در جریان استقبال از تعداد زیادی از روسای عشایر این کشور و سران استان های مختلف گفت: اوضاع کشور به حال طبیعی خود بازگشته است، دولت بسته اولیه تصمیمات در پاسخ به مطالبات مشروع را صادر کرده و ارائه تصمیمات دیگر در جلسات دولت ادامه دارد. وی همچنین تاکید کرده، مرجعیت دینی و عشایر عراق دو رکن اصلی در همه رخدادها در طول تاریخ این کشور هستند و عشایر می توانند در ارائه پیشنهادات و راه حل هایی که منعکس کننده خواسته های عموم مردم و به ویژه معترضان باشد، کمک کنند.

معترضان از اوضاع اشتغال، ضعف خدمات رسانی و گسترش فساد و عدم مبارزه جدی با آن شکایت دارند.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی دیروز درباره بازگشت آرامش به بغداد و شهرهای جنوبی عراق نوشت: فعالان معترض عراقی پس از یک هفته تظاهرات تصمیم گرفتند که فعالیت های اعتراضی خود را به مناسبت مراسم بزرگ اربعین متوقف کنند. درهمین راستا، سلیم الجسور، فعال معترض در استان الدیوانیه در جنوب عراق گفت: فعالان در اعتراضات تصمیم گرفتند که فعالیت های خود را به بعد از ایام اربعین موکول کنند. خلدون الاحمد، یکی از تظاهرکنندگان شهرالمثنی نیز در این باره اظهار کرد: معترضان عراقی تظاهرات را تا پایان اربعین متوقف کرده اند و هدف ازاین وقفه فراهم شدن شرایط زیارت برای مردم است. استان ذی قار نیز که طی روزهای گذشته شاهد تظاهرات مردمی بود روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته آرام بود و تظاهرات قابل توجهی در این استان مشاهده نشد.

همچنین منابع آگاه از بازگشت آرامش به شهرک صدر در بغداد خبر دادند. منابع خبری هم دیروز گفتند، اینترنت که به دلیل ناآرامی های اخیر قطع شده بود، در شهرها و استان های جنوبی عراق وصل شده است.