آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
گزارش روز
۵
عالم گیر شدن معرفت حسینی (ع) در اجتماع میلیونی زائران اربعین (2)

بخش پایانی

انعکاس همدلی حسینی در رویارویی با موضع گیری های استکبار

هدیه آقاپور

یکی دار و ندارش را آورده بود وسط، یکی عبایش را انداخته بود، میان راه تا زوار از رویش رد شوند، یکی مشت و مال می داد، یکی دمپایی های پاره شده را می دوخت، یکی بر سر پسرش داد می زد که پشت به زائران نشسته است...

یکی هم کمی آن طرف تر، یکه و تنها، وسط بیابان، چفیه ای سبز رنگ به روی سر انداخته بود و سر به زیرافکنده و آرام آرام، قدم می زد. شانه هایش می لرزیدند. چند قدمی راه می رفت و چند لحظه ای می ایستاد. نگاهی به جلو می انداخت و صورتش را پاک    می کرد و دوباره راهی می شد. کسی چه می دانست؟ شاید به زیارت جدش می رفت.

این توصیف گوشه و قطره ای از آن چه در این راه اتفاق می افتد، بود. نمک همه جای دنیا شور است و حس و حال خوب میهمانی رفتن همیشه بستگی به کیفیت پذیرایی دارد، اما سوال اینجاست نمک پذیرایی اباعبدالله(ع) در اربعین حسینی از چه جنسی است که حلاوه دارد؟ و کف خوابی های روی زمین و غنچه های تاول روی پا، و پذیرایی با کم و کیف مختلف چه جور حس و حالی است که هر کس در این بزم عاشقی شرکت هم نکرده باشد، دلش می لرزد چه رسد به آن که از نزدیک، این شور بندگی را لمس کند.

گفتمان اربعین، گفتمان جهانی

در فرهنگ اسلامی و شیعی همواره فرصت های بی نظیر و مقاطع ویژه ای وجود داشته و دارد که گفتمان و فرهنگ اسلامی و قرآنی بر گفتمان های رقیب غربی و آمریکایی پیروز می شود. یکی از بارزترین نمونه های چنین رویدادهایی که به ویژه در چند سال اخیر نمود و بروز ویژه ای پیدا کرده است، مراسم راهپیمایی اربعین است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با گزارشگر کیهان می گوید: «راهپیمایی اربعین حسینی یک حرکت عظیم است که ریشه در اعتقادات و عواطف مسلمین و جهانیان نسبت به خون خدا - اباعبدالله(ع)-  دارد.»

وی ادامه می دهد: «اربعین نشان داده که شگفتی آفرین است و دنیای آینده را می تواند رقم بزند و علاوه بر آن که می تواند اتحادی عجیب را بین مسلمانان ایجاد کند، می تواند ذهن تمام بشریت را نسبت به مسائل اساسی حق و باطل روشن کند.»

حجت الاسلام سلیمی می افزاید: «اتفاقاتی که در این راهپیمایی های معنوی و بی نظیر می افتد، چشم ها را مبهوت کرده و عقل ها را حیرت زده کرده است. پذیرایی از زائران با آن حجم عشق و احساس را نمی توان با هیچ قلمی به تصویر کشید.»

نماینده مردم محلات با اشاره به این که اربعین یک حرکت خودجوش مردمی است، اظهار می دارد: «سیل خروشان اربعین هر سال خروش بیشتری می گیرد. ان شاءالله به سمت کاخ ظالمان حرکت خواهد کرد.»

وی تاکید می کند: «این حرکت کم نظیر در طول تاریخ را رسانه های جهانی آن طور که باید پوشش نمی دهند و این ماهیت رسانه های معاند را نشان می دهد که از معنویت و انسجام مسلمین هراس دارند و از اینکه افکار مردم جهان به سمت حقیقت جریان پیدا کند، ناراحت هستند.»

حجت الاسلام سلیمی تصریح می کند: «حسین(ع) خون خداست و این خون پیوسته در حال جوشیدن است که ما قطره ای از این اقیانوس را در اربعین مشاهده می کنیم. همچنین در اربعین فقط بدن ها در کنار هم قرار نمی گیرد، بلکه قلب هاست که در کنار هم گام برمی دارد و به سمت حرم ثارالله حرکت می کند.»

وی در پایان خاطرنشان می کند: «شاهد هستیم جوانان به خاطر پاکی دل هایشان هر ساله با حضوری افزون تر و چشمگیرتر در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند و امام حسین(ع) چون چراغ فروزان پیش روی بشریت تا ابد بوده، راهگشای دل های عاشق خواهد بود.»

اربعین در رویارویی بایکوت رسانه ای غرب

ظلم ناپذیری، استکبار ستیزی، عدالت خواهی، آزادی طلبی و پیام این حرکت عظیم  الهی است. رسانه های تبلیغی جهان هرچند برایشان سخت است که بخواهند این سیل جمعیت مشتاق و دل باخته را در رسانه های جمعی برای مردم خود نشان بدهند، ولی مطمئن هستیم آن هایی که باید بفهمند، درک خواهند کرد - حتی سرویس های امنیتی و جاسوسی جهان غرب به ویژه آمریکا-  که جهان تشیع از چه پشتوانه عظیمی بر خوردار است و می تواند مرزهای جغرافیایی را قیچی کند و از مردم عراق و ایران امت واحده بسازد.

امروز مردم ایران و عراق با فرماندهی مشترک کنارهم قرار گرفته اند و یک روز اقدام به پیاده روی این چنینی می کنند و روزی دیگر سلاح به دست به قلع و قمع داعش دولت خود خوانده آمریکا و آل سعود پرداخته و خواهند پرداخت.

مقام معظم رهبری نیز در مراسم تکریم و تقدیر از مهمان نوازی موکب داران عراقی و خادمان راهپیمایی اربعین به این نکته اشاره کرده و فرمودند: «در شرایطی که دشمنان اسلام ازهمه ابزارها و وسایل و از تمام امکانات مالی و مادی خود برای مقابله با امت اسلامی استفاده می کنند، خداوند متعال راهپیمایی اربعین را ناگهان این گونه عظمت و جلوه می دهد و در واقع آن را به عنوان یک آیت عظما و نشانه ای بزرگ از پیروزی نهایی جبهه حرکت حسینی بر جبهه کفر و استکبار به نمایش می گذارد.»

امام حسین(ع) به حق نقطه اشتراک اهل سنت و شیعه مسیحی و هر آزاده در جهان است و یک حسن و امتیاز بزرگ راهپیمایی اربعین این است که به راهپیمایی اعتراض جهانی علیه استکبار تبدیل شده و به همین دلیل است که غربی ها اخبار این راهپیمایی را سانسور می کنند.

دکتر امین اسدی فعال رسانه ای در گفت و گو با گزارشگر کیهان می گوید: «حضرت زینب (س) و امام سجاد(ع) به عنوان نخستین رسانه و مبلغ حماسه عظیم واقعه کربلا در عاشورا سال 61 هجری قمری بودند، اکنون نیز رسانه های دینی و اسلامی جهان اسلام باید با تقویت کارکرد حرفه ای و ارتقا منش ارزشی خود بتواند نقش آفرینی اثرگذاری در تبیین و معرفی این حماسه عظیم و اجتماع پرشور پیاده روی اربعین حسینی در بین کشورهای اسلامی جهان داشته باشند.»

وی ادامه می دهد: «در حماسه باشکوه اربعین فعالان رسانه ای و فعالین شبکه های اجتماعی حضوری پررنگ دارند و همچنین رسانه ها نیز دست به روایتگری پیاده روی اربعین می زنند. سال های گذشته فعالین شبکه اجتماعی با واژه هایی چون «حب الحسین یجمعنا» و «روایت اربعین»، تصاویر، فیلم و دلنوشته های خود را در توییتر و اینستاگرام و... منتشر کردند و این انتشار اثرات مطلوبی در جامعه داشت.»

اسدی می افزاید: «عاشورا، اربعین و کربلا خود به تنهایی رسانه اصلی و اثرگذار جهان اسلام هستند. نقش آفرینی رسانه انقلابی در تبیین و تشریح ابعاد وجودی حماسه بی بدیل اربعین حسینی و پیاده روی عاشقان آل الله باید از طریق ابزار رسانه، هنر و قلم بیان شود تا جامعه با کم و کیف این حماسه آشنا شوند.»

این فعال رسانه اضافه می کند: «حماسه اربعین را باید ثبت کنیم، باید از رسانه ها استفاده بشود و مردم نسبت به اربعین آگاه شوند، فعالین رسانه ای نقش و رسالت مهمی در پیاده روی اربعین دارند. دشمنان سعی دارند یا مراسم اربعین برگزار نشود و یا اگر برگزار  می شود کمرنگ برگزار شود. این حرکت بزرگ سیدالشهدا(ع) ادامه دارد و این اهالی رسانه هستند که این حرکت را ادامه می دهند و به جهانیان نشان می دهند که مکتب حسین(ع) چیست و اصحاب الحسین(ع) چه کسانی اند؟»

وی در ادامه با اشاره به خاطره ای از پیاده روی اربعین اظهار می دارد: «چهارسال قبل تبلیغات رسانه ای موجب شد که بنده به همراه دوستانم در این حماسه باشکوه و این اجتماع عظیم شرکت کنیم و بنده از آن روز تا به امروز در پیاده روی اربعین هرساله حضور داشته ام. از نزدیک دیدم که مردم عراق در هر سنی از کودک و مسن به زوار الحسین خدمت می کنند و به خدمت کردن، افتخار می کنند.»

اسدی تصریح می کند: «مردم عراق هرکاری می کنند که زائرین اباعبدالله الحسین(ع) در هیچ جایی از مسیر پیاده روی احساس رنج نکنند و در بهترین شرایط در این اجتماع عظیم حضور داشته باشند.»

وی اضافه می کند: «خاطرم هست در یکی از این سفر ها نوجوانی عراقی در نزدیکی نجف دستان من را گرفت و ازمن خواست با او به خانه شان بروم. با یکی از دوستانم همراه این برادر عراقی رفتیم. وقتی رسیدیم به خانه همه امکاناتی برای زائرین امام حسین(ع) فراهم کرده بودند. دیدیم که چقدر از حضور ما به عنوان زائرین امام حسین(ع) در خانه خود ذوق زده شدند که ان شا الله خداوند به این ملت شیعه و این عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) سلامتی بدهد و همیشه در سلامتی باشند.»

این فعال رسانه ای تاکید می کند: «ما به عنوان فعالین رسانه موظفیم در این ایام حضور داشته باشیم تا از روزمرگی و وقایع مهم اربعین گزارش تهیه کرده و آن را به گوش آن هایی که به هر دلیلی نتوانستند بیایند، برسانیم.»

اربعین جلوه کوچکی از جامعه مهدوی

بنابرآن چه در کتاب های تاریخی آمده است، زیارت امام حسین(ع) و یارانش در سال های اولیه پس از شهادت ایشان، چنان شورانگیز و انقلاب آفرین بود و اثری آشکار در معرفی ظالمان و اعمال کفرآمیز امویان داشت، که دستگاه حاکم چاره ای جز این ندید که از هجوم زائران حسینی جلوگیری کند.

 اما عشق امام حسین(ع) که در دل مومنان نهفته بود و تشویق امام باقر(ع) و امام صادق(ع) به زیارت آن حضرت چنان بود که شیعیان در پوشش تاریکی شب به زیارت  می رفتند و گاه بعضی هم گرفتار دستگاه حکومت می شدند و به شدیدترین شکلی مجازات می شدند.

 در دوران عباسیان، آن ستمگران حیله گر پس از تحکیم پایه های حکومت خویش دستور تخریب و محو آثار مرقد مطهر حسینی را صادر کردند. با همه این ستم ها، بازداشت ها و خشونت ها که تا پایان حکومت صدام، دیکتاتور عراق نیز ادامه داشت، انبوه زائران مشتاق سیدالشهدا(ع) روانه زیارت حرم مطهر آن بزرگوار می شدند، به طوری که زیارت، این رشته معنوی، هیچ گاه گسسته نشد و پیام آور شور ها و شوق ها، حق جویی ها و کفرستیزی ها بود.

اکنون نیز ترکیب شوق زائرین و ایثار و گذشت مردم عراق در کنار هم بسیار دیدنی بوده و گویی جلوه ای است از جامعه مهدویت در زمان ظهور ان شاءالله.

جایگاه این فضیلت مردم عراق زمانی روشن می شود که جمعیت 25 میلیون نفری در این پیاده روی را در کنار دوملییون و پانصد هزار نفره حج گزاران درحج تمتع ببینیم. دولت سعودی پس از گرفتن هزینه سنگین از دولت های اسلامی و با سال ها تجربه مدیریتی از اداره همین جمعیت، هر چند گاه فاجعه ای چون منا رخ می دهد، ولی در اربعین حسینی بیست و پنج تا سی میلیون جمعیت زائر در اوج ناامنی و در بدترین وضعیت اقتصادی عراق با ایثار و گذشت غیرقابل توصیف مردم عراق و نیز در بهترین وضعیت امنیتی زائرین را استقبال و پذیرایی می کنند تا بتوانند مناسک حسینی را انجام بدهند، به گونه ای که جهان را به تحیر وشگفتی وا می دارند.

از سوی دیگر قرار گرفتن کنار هم ترکیب جمعیت از نژادهای و ملیت ها و زبان های مختلف از سراسر جهان و همچنین الفت و مهربانی زائرین نسبت به یکدیگر به نمایش گذاشتن نمونه ای از جامعه صلح طلب است که پس از ظهور حضرت بقیه الله در جهان حاکم می شود. از همین رو مردم سراسر جهان، امروز اسلام را که شعارش همزیستی مسالمت آمیز است در چهره زائران اربعین حسینی می شناسند و اگر کسی بخواهد مسلمان شود به تشیع رو می آورد.

 و در پایان می توان گفت اگر جمعیتی 20 الی 30 میلیونی، 40 روز پس از ظهور در روز عاشورا در اربعین حسینی یکدل و متحد گرد هم می آیند، کیست که نداند وارث خون حسین(ع) هدایت این لشگر حسینی را به دست خواهد گرفت و برای ریشه کن کردن بنای کفر قیام خواهد کرد؛

«نصر من الله و فتح قریب».