آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
صفحه اول
۱

دور دنیا

پارلمان ترکیه، با تمدید عملیات نظامی در عراق و سوریه موافقت کرد

پارلمان ترکیه با تمدید عملیات برون مرزی این کشور برای یک سال دیگر موافقت کرد.

به گزارش فارس، رسانه های ترکیه شامگاه سه شنبه (16 مهر) اعلام کرد که پارلمان این کشور، مدت لایحه اعطای مجوز به رئیس جمهور این کشور جهت صدور فرمان عملیات نظامی در خارج از مرزهای خود را تمدید کرد.

به گزارش دیلی صاباح، این تمدید، یک ساله بوده و تا 30 اکتبر سال 2020 اعتبار خواهد داشت.

تمدید عملیات برون مرزی ارتش ترکیه بعد از آن صورت می گیرد که وزارت دفاع این کشور روز دوشنبه از پایان تدارکات و آمادگی های لازم برای انجام عملیات نظامی برای ایجاد منطقه امن خبر داد.

همزمان با اعلام این نیت ترکیه، آمریکا که طی سال های گذشته از شبه نظامیان کرد سوری حمایت می کرد، اعلام کرد که نیروهای خود را از مرز سوریه عقب کشیده است.

منطقه امنی که ترکیه در صدد ایجاد آن است، 30 الی 40 کیلومتر عرض و از شمال شرقی ترین منطقه سوریه شروع شده و تا اطراف جرابلس ادامه خواهد داشت.

ترکیه مدعی است بعد از پاکسازی این منطقه از شبه نظامیان، زمینه را برای اسکان بیش از دو میلیون آواره سوری فراهم خواهد کرد که هم اکنون در ترکیه مقیم هستند.

روسیه خواستار حفظ راه حل مسالمت آمیز بحران سوریه شد

 کاخ کرملین سه شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد، در پی حمله احتمالی ترکیه به شمال شرقی سوریه، پوتین با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره آخرین تحولات سوریه نشست برگزار کرده است.

به گزارش فارس و به نقل از روسیاالیوم، در این بیانیه آمده که در این نشست، اوضاع سوریه در پی تحولات مربوط به شمال شرقی این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، پوتین و اعضای شورای امنیت ملی روسیه «بر ضرورت جلوگیری از تهدیداتی که راه حل سیاسی بحران سوریه را در معرض خطر قرار می دهد»، تاکید کردند.

در همین ارتباط، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز گفت  شرکت کنندگان در این نشست اوضاع سوریه را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند. در این دیدار همچنین درباره آغاز کار کمیته قانون اساسی سوریه گفت وگو صورت گرفته است. وی افزود:  در این نشست تاکید شده که مساله مهم این است که در حل و فصل سیاسی بحران سوریه خللی ایجاد نشود.

ترکیه بعد از ماه ها تهدید و خط و نشان کشیدن برای شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا در شمال شرق سوریه، شب دوشنبه از اولین حملات هوایی خود علیه این شبه نظامیان در حد فاصل مرز عراق با سوریه در منطقه مالکیه سوریه خبر داد. هدف از این حمله، تلاش برای قطع ارتباط زمینی بین سوریه و عراق بود.

ترکیه شبه نظامیان «یگان های مدافع خلق» (شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک) و نیروهای دموکراتیک سوریه (اس.دی.اف) را شاخه سوری گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و تروریست می داند.

ترکیه می گوید حضور این شبه نظامیان که از نظر ایدئولوژی به پ.ک.ک نزدیک هستند، برای امنیت ملی ترکیه خطرناک بوده و باید آنها از مرزهای این کشور دور شوند. آنکارا قصد دارد ایده ایجاد منطقه امن را که از شمال شرقی ترین مرز سوریه شروع شده و تا شهر جرابلس ادامه دارد، عملی کند. این منطقه امن بنا به گفته ترکیه، 30 الی 40 کلیومتر در عمق خاک سوریه خواهد بود.