آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
بازار دیجیتال
۱۳

روی خط

هزینه پرداختی مشترکان بابت خدمات ارزش افزوده اعلام می شود

مهر : وزیر ارتباطات، اپراتورهای موبایل را ملزم کرد که آمار هزینه پرداختی هر مشترک بابت خدمات ارزش افزوده را اعلام کنند. محمدجواد آذری جهرمی در توییتر نوشت: خیلی ممنون از همه مردم و به ویژه نمایندگان مجلس که از پایان وس (خدمات ارزش افزوده تلفن همراه) حمایت کردند. وی گفت: در گام اول شفاف سازی، اپراتورها را ملزم کردیم طی یک هفته به هر مشترک اعلام کنند در سه سال گذشته چه مبلغی از جیبشان برای خدمات «وس» و به حساب چه شرکت هایی رفته است. آمار بسیار جالبی خواهد شد. این در حالی است که اخیرا نامه ای در برخی شبکه های اجتماعی درباره مصوبه جدید رگولاتوری به اپراتورها در زمینه خدمات ارزش افزوده منتشر شد. در این نامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات، شروط جدیدی برای اپراتورهای موبایل در ارائه سرویس های ارزش افزوده درنظر گرفته است.

استفاده توییتر از اطلاعات شخصی کاربران برای نمایش تبلیغات

آی‎ تی ایران : توییتر رسما اعلام کرد که به صورت سهوی، از شماره تلفن ها و آدرس های ایمیل کاربران برای نمایش محتواهای تبلیغاتی در این شبکه اجتماعی استفاده کرده است؛ این در حالی است که کاربران، این اطلاعات را صرفا برای استفاده از قابلیت احراز هویت دومرحله ای در این پلت فرم وارد کرده بودند. به گفته توییتر، اطلاعات شخصی کاربران در اختیار هیچ یک از شرکت ها قرار نگرفته و مشکلی که سبب این نقص شد، برطرف شده است. این شرکت افزود از 17 سپتامبر، اطلاعاتی از قبیل شماره تماس و آدرس ایمیل کاربران برای مسائل امنیتی از آنها دریافت شد.

توییتر گفت که به طور قطع نمی توان اعلام کرد چه تعداد از کاربران این پلت فرم، تحت تاثیر این مشکل قرار گرفتند؛ با این حال این شرکت از کاربران خود عذرخواهی کرده و گفت حداکثر تلاش خود را به کار خواهد بست تا مشکل مشابهی در آینده پیش نیاید. طی یک سال گذشته، فیس بوک چند بار بنابه دلایلی همچون عدم حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران مورد انتقاد قرار گرفته و از طرف نهادهای رگولاتور نیز جریمه شد. توییتر نیز در این زمینه چندان موفق عمل نکرده و همواره نگرانی هایی درخصوص حریم خصوصی متوجه کاربران بوده است. در ماه گذشته نیز حساب کاربری جک دورسی، مدیرعامل توییتر مورد حمله هکرها قرار گرفت و توانستند چند پیام متنی توهین آمیز را منتشر کنند. توییتر در ماه مه 2018 به تمامی 330 میلیون کاربر خود توصیه کرد برای ارتقای امنیت اکانت هایشان، رمز عبور خود را تغییر دهند. البته این شرکت گفت باگی که در این زمینه کشف شده، هیچ مشکلی برای کاربران ایجاد نکرده است.