آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
جامعه
۱۳
سلامت

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی فوری به روستاییان «چنار محمودی»

گروه اجتماعی: وزیر بهداشت، در نامه ای به معاون بهداشت دستور داد هر چه سریع تر مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی ایجاد و تیم تخصصی و فوق تخصصی در این منطقه مستقر شود.

به گزارش مهر، در نامه سعید نمکی خطاب به علیرضا رییسی آمده است: «گروهی فتنه انگیز جهت تشویش اذهان عمومی تلاش کرده اند از یک سو، کلیه مردم شریف روستای چنارمحمودی را آلوده به ویروس قلمداد کنند که آخرین بررسی ها خوشبختانه حاکی از آلودگی درصد کمی از مردم و سلامتی اکثر اهالی روستاست. از سوی دیگر سعی کردند از این ابزار کذب جهت بدنامی نظام بهداشتی- درمانی کشور و نهایتا، ضربه به آبروی جمهوری اسلامی در رسانه های بیگانه بهره برداری کنند که در این راستا نیز بحمدالله توفیق نیافتند و مردم شریف منطقه تا آخرین لحظه با تیم بهداشت و درمان همکاری و همراهی نمودند و در حال حاضر نیز با استقرار همکاران فوق تخصص در محل این همراهی صمیمانه ادامه دارد. ضروری است جنابعالی و همکاران ارجمند ستادی و محلی این واقعیت را به مردم عزیز منتقل نمایند که هیچ کس و در هیچ شرایطی قصدحرمت شکنی آن عزیزان را نداشته و ندارد.»

وزیر بهداشت در ادامه این نامه، با تفکیک تعابیر متفاوت از «روابط نامطلوب» و «روابط نامشروع» افزود: «روابط نامطلوب در گفتمان متداول سازمانی به هرگونه حرکت و فرآیندی اطلاق می شود که با اصول، ضوابط و استانداردهای علمی منطبق نباشد. بدیهی است نامطلوب بودن هرکدام از فرآیندها می تواند در ایجاد بیماری ای نقش آفرینی کند که مصادیق متعددی دارد. این تعبیر به مراتب متفاوت از این است که گروهی با غرض و شیطنت آن را به روابط نامشروع تفسیر و تعمیم داده و موجب تشویش اذهان این عزیزان شده اند. در مورد کودک 2 ساله یا مردم متشرع و خانواده های شریف و مومنی که ممکن است در بین افراد مبتلا باشند، کدام بی انصاف، گرفتاری را حاصل روابط نامشروع تفسیر می کند. جنابعالی و همکاران تان وظیفه دارید این سوءتفاهم را از ذهن مردم عزیز و شریف بزدایید و اعتقاد همه را به پایبندی ایشان به اصول دینی و اخلاقی اعلام نمایید تا خدای ناکرده غباری از سوءتفاهم بر دل پاک این قوم نازنین نماند. فعلا اولویت ما دریافتن بیماران و مساعدت های فوری است. لازم است هرچه زودتر با تقویت تیم پزشکی موجود در منطقه فرآیند درمان جسمی و روحی این عزیزان تسریع و نتیجه گزارش شود. تامین دارو، تحت پوشش قرار دادن موارد غیر بیمه، توانبخشی و پوشش امدادی بدون وقفه باید انجام پذیرد و کلیه موارد تشخیصی و درمانی تا انتها رایگان خواهد بود. همچنین جهت ایجاد مرکز خدمات جامع سلامت در روستا، هرچه زودتر اقدام و تیم تخصصی و فوق تخصصی در مرکز مذکور و همچنین در مرکز مشاوره شهرستان لردگان مستقر و نتیجه روزانه اعلام شود.»