آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
صنعت، معدن و بازرگانی
۳

خبر

فروشگاه های اینترنتی زیر ذره بین استاندارد

خبرگزاری تسنیم : رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: طبق برنامه ریزی ها در نظر داریم فروشگاه های اینترنتی را پس از طی مراحل قانونی تحت پوشش قرار دهیم و بر کل مراحل از تامین تا تبلیغ و فروش کنترل و نظارت خواهیم داشت.

نیره پیروز بخت افزود: با مواردی که مردم درباره استاندارد نداشتن کالای عرضه شده در بازار گزارش می کنند طبق اختیاراتی که داریم با همکاری قوه قضائیه برخورد قانونی می کنیم. رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه برای فروش یا تبلیغ هر کالایی که مشمول استاندارد اجباری است باید بر اساس موازین سازمان ملی استاندارد عمل شود، گفت: طبق برنامه ریزی ها در نظر داریم فروشگاه های اینترنتی را پس از طی مراحل قانونی تحت پوشش قرار دهیم و بر کل مراحل از تامین تا تبلیغ و فروش کنترل و نظارت خواهیم داشت.

پیروزبخت درباره جعل علامت استاندارد در برخی کالا ها گفت: کالا ها از فیلتر های خاصی رد و نمونه برداری می شوند همچنین وضع تولید در واحدهای تولیدی پایش، کنترل و تضمین کیفیت می شود.  رئیس سازمان استاندارد به طرح کنترل بازار اشاره و اظهارکرد: بیش از 10 سال است که این طرح اجرا می شود و سازمان استاندارد کالا های موجود را بررسی می کند و در صورتی که کالایی نشان استاندارد داشته باشد، اما خراب شود به طور حتم نشان آن جعلی است که برای پیشگیری از این معضل، زیر نشان استاندارد کد 10 رقمی تعبیه کرده ایم که نوعی شناسنامه کالاست. او افزود: چنانچه مشتریان کد 10 رقمی را به سرشماره 10001517 ارسال کنند، در صورت اصل بودن کالا تمام مشخصات آن را نشان می دهد.

برگزاری کنفرانس بین المللی-منطقه ای «تغییر اقلیم»

دنیای اقتصاد : جلسه هیات رئیسه ششمین کنفرانس بین المللی - منطقه ای «تغییر اقلیم» با حضور اعضا روز گذشته برگزار شد. در این نشست عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، قاسم تقی زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزارت نیرو، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی حضور داشتند. ششمین کنفرانس بین المللی- منطقه ای «تغییر اقلیم»، 27 و 28 آبان 1398 در تهران برگزار خواهد شد.

نسخه نجات تالاب ها

دنیای اقتصاد : نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به آسیب های وارد شده به تالاب های کشور به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست، بر احیا و مدیریت تالاب های در معرض تهدید، تاکید کرد و خواستار برنامه ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد. معاون اول رئیس جمهور ضرورت اولویت بندی و تمرکز بر تالاب هایی که نیازمند توجه بیشتری هستند را یادآور شد و گفت: باید با رسیدگی، احیا و مدیریت، مانع از تخریب تالاب ها شد و از پیامدهای مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط زیست جلوگیری کرد.

جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور مصوب سال 96 و تدوین آیین نامه این قانون تصریح کرد: انتظاری که از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور می رود این است که راهکارهایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب هایی که در معرض خشک شدن و آسیب هستند تدوین کند. معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز کشور در بخش های کشاورزی و صنعت و نیز تامین حقابه تالاب ها، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری کند. وی تصریح کرد: درخصوص صیانت از محیط زیست کشور هرجا که لازم باشد قطعا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهد کرد. وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به عزم ملی برای حفاظت از تالاب های کشور، بر برنامه ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاکید کرد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست همکاری دستگاه های مرتبط برای کمک به احیای تالاب های کشور را ضروری دانست.

در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های کشور از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد. بر اساس این گزارش 141 تالاب کشور به مساحت سه میلیون هکتار در آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها به ثبت رسیده که از این تعداد 25 تالاب ایران که دارای ارزش اکولوژیکی هستند در کنوانسیون رامسر ثبت شده اند. در ادامه این جلسه چالش های اصلی تالاب های ایران نظیر عدم تامین حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده های کشاورزی، مراکز جمعیتی و آلاینده های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه های خود را درخصوص راهکارهای حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور ارائه کردند. در این نشست دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی به عنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور معرفی شوند. همچنین در این جلسه مقرر شد نقشه راه و راهبردها و برنامه عملی ملی حفاظت و احیای تالاب ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست به روزرسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه شود. در این نشست همچنین مقرر شد وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عملیاتی خود را درخصوص اجرایی کردن ماده 4 آیین نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب ها درخصوص تالاب های مندرج در آیین نامه برای سال آبی 99-1398 در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه کند.

از دیگر مصوبات این جلسه تکلیف وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه برنامه های جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش بار رسوبی رودخانه های منتهی به تالاب ها و تکلیف وزارت نیرو برای ارائه اقدامات صورت داده و برنامه های آتی به منظور تعیین و علامت گذاری حد بستر و حریم تالاب های فهرست آیین نامه به استثنای علف های دریایی و صخره های مرجانی بود.