آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
زندگی: ماشین
۱۵

خودروهای الکتریکی با وجود مزایای قابل توجه، معایب مهمی هم دارند که روی کفه ترازو بررسی شان می کنیم

وزن کشی ماشین برقی ها

نادیا زکاوند

روز به روز به محبوبیت وسایل نقلیه الکتریکی افزوده می شود. این روزها تقریبا تمام خودروسازان معتبر جهان یا در حال ساخت نوعی وسیله نقلیه تمام الکتریکی هستند یا فروش آنها. خریداران هم بیش از گذشته از این خودروها استقبال می کنند. زمانی خودروهای الکتریکی چنان گران بود که فقط ثروتمندان توان خریدشان را داشتند. اما تولید انبوه این خودروها، از قیمت آنها روزبه روز کم کرده و چنین به نظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور، همه مردم از وسایل نقلیه الکتریکی استفاده خواهند کرد. اما این نوع وسیله در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که پیش از خرید باید به آنها توجه شود. از آنجا که هنوز این نوع خودرو به ارزانی خودروهای بنزینی نیست، پس باید درک صحیحی از آنها و عملکردشان داشته باشیم. در ادامه مزایا و معایب خودروهای الکتریکی را نسبت به خودروهای بنزینی بررسی می کنیم.

معایب
فرآیند شارژ باتری

شارژ دوباره باتری های خودروهای الکتریکی در مقایسه با خودروهای بنزینی که فقط چند دقیقه برای پر کردن باک خودرو لازم است، زمان زیادی می گیرد. در واقع بیشتر خودروهای الکتریکی برای شارژ کامل به چهار ساعت زمان نیاز دارند و شارژ برخی از این خودروها، 15 تا 20 ساعت وقت می گیرد. حتی برخی از سریع ترین ایستگاه های شارژ برای این که بتوانند حداقل 80 درصد باتری خودرو را شارژ کنند، نیم ساعت وقت لازم دارند. رانندگان خودروهای الکتریکی باید پیش از حرکت، برنامه ای درست برای خود ترتیب دهند. زیرا در صورت خالی شدن باتری خودرو، مشکل شان را نمی توانند به سرعت پمپ بنزین ها حل کنند.

مشکل دیگر شارژ باتری، دسترسی نداشتن به ایستگاه های شارژ است. با این که تعداد ایستگاه های شارژ خودروهای الکتریکی، نسبت به گذشته (به ویژه در دو تا سه سال گذشته) بسیار بیشتر شده است، اما دسترسی به ایستگاه های شارژ هنوز در بیشتر مناطق امکان ندارد. شرکت خودروسازی تسلا، میلیاردها دلار خرج و در شبکه جاده ای خود برای خودروهای الکتریکی، ایستگاه های شارژ بنا کرده است. اما آنها هنوز کافی نیستند و به همین دلیل رانندگان خودروهای الکتریکی تسلا، فقط یک بار در روز می توانند خودروی خود را در ایستگاه های مخصوص (Supercharger) شارژ کنند.

البته تامین کنندگان الکتریسیته دیگری به این مجموعه وارد شده اند، اما تقاضا بسیار فراتر از عرضه است. به نظر می رسد پنج تا ده سال لازم است تا این مشکل برطرف شود.

  محدودیت پیمایش مسافت

ممکن است از سرعت خودروی الکتریکی تان لذت ببرید. اما این لذت خیلی طول نمی کشد. زیرا مسافتی که این خودرو با یک بار شارژ باتری می تواند طی کند، نسبتا کم است. در واقع بهترین مدل های خودروهای الکتریکی در هر بار شارژ، مسافتی بین 95 تا 190 کیلومتر را طی می کنند. اما خودروهای بنزینی زمانی که باک آنها پر از بنزین است، می توانند مسافتی معادل 480 کیلومتر را برانند سپس به سوختگیری نیاز پیدا کنند. بنابراین اگر می خواهید به سفرهای طولانی بروید، خودروی الکتریکی بدترین انتخاب خواهد بود.

 قیمت بالا

از آنجا که بسته های باتری به کار رفته در خودروهای برقی بسیار گران است و این باتری ها در طول عمر یک خودروی الکتریکی بیش از یک بار باید تعویض شوند، قیمت این خودروها بسیار گران تمام می شود. به طور کلی خرید این خودروها، مانند هر خودروی دیگر، باتوجه به نیاز فردی ارزیابی می شود. با توجه به صرفه جویی در هزینه ها و کاهش انتشار آلاینده ها این خودرو به نظر مقرون به صرفه می آید. اما اگر مجبور باشید، باتری های این خودرو را تعویض کنید، دیگر خودرویتان ارزان نخواهد بود. بنابراین هنگام خرید باید این مورد را در نظر بگیرید.

مدل های کمتر

این روزها شاهد مدل های بیشتر خودروهای الکتریکی نسبت به گذشته هستیم، اما این خودروها هنوز مانند خودروهای بنزینی متنوع نیستند. وقتی به ظاهر و زیبایی این خودروها توجه کنید، متوجه می شوید که این خودروها مانند خودروهای رایج فعلی چندان زیبا نیستند. البته زمانی که تولید این خودروها گسترده شود، تنوع مدل های آن هم بیشتر می شود.

مسلما وضع بازار و شدت استقبال از این خودروها در متنوع ترشدن و هر چه بزرگ تر شدن بازارشان موثر است.

مزایا
 هزینه نگهداری

از مزایای خودروهای الکتریکی باید به هزینه پایین نگهداری آنها اشاره کرد. در واقع نگهداری این خودروها ارزان تمام می شود. به عنوان مثال، تعمیر قسمت های مکانیکی درون وسایل نقلیه دارای موتور احتراق داخلی، بسیار گران تر از خودروهای الکتریکی تمام می شود. کمتر پیش می آید که خودروهای الکتریکی از نظر مکانیکی از کار بیفتند. این خودروها فقط به موتور برقی و جعبه دنده ای تک سرعته مجهز هستند و انواع و اقسام قطعاتی که در خودروهای بنزینی دیده می شود در خودروهای برقی وجود ندارد.

همچنین نگهداری معمول موتورهای بنزینی، مانند تعویض روغن موتور، فیلتر هوا، رادیاتور، بررسی منظم جعبه دنده، تسمه تایم و موارد دیگر برای خودروهای الکتریکی نیاز نیست و بیشترین هزینه ای که برای این وسایل نقلیه لازم می شود، تعویض باتری است.

از طرفی مصرف سوخت خودروهای بنزینی با توجه به قیمت بنزین، نسبت به خودروهای الکتریکی گران تر است. حتی به صرفه ترین خودروی بنزینی از نظر مصرف بنزین می تواند سالانه هزینه زیادی برایتان داشته باشد. اما هزینه مصرف برق خودروهای الکتریکی تقریبا نصف هزینه ای است که بابت خودروهای بنزینی می پردازید.

موتور بی سروصدا

آیا تا به حال سوار یک وسیله نقلیه الکتریکی بوده اید؟ در این صورت حتما تجربه ای کاملا متفاوت خواهید داشت. در واقع هیچ نوع صدایی از موتور خودرو شنیده نمی شود. تمام چیزی که می شنوید، صدای باد و جاده است. البته برخی از افراد عاشق شنیدن صدای موتور خودرو هستند که در این زمینه راه حل های مختلفی وجود دارد. برای مثال در خودروی الکتریکی جگوار، هنگام شتاب گیری، صدایی مصنوعی تولید می شود تا صدای موتور این خودرو شبیه خودروهای بنزینی شود. اما اگر ترجیح می دهید، بی سروصدا برانید و شتاب گیری تان آرام باشد، خودروهای برقی مناسب تان هستند.

در ضمن در موتور برقی برخلاف خودروهای مجهز به پیشرانه احتراق داخلی، تمام گشتاور در لحظه حرکت در دسترس است و شتاب اولیه بالا از ویژگی های خودروهای برقی است. این خودروها بسیار سریع است و به محض فشردن پدال گاز، آنها از هر خودروی بنزینی سریع تر حرکت می کنند. اگر دوست دارید شتاب صفر تا صد خودرویتان عالی و در عین حال بی صدا باشد، سراغ خودروهای الکتریکی بروید.

  انتشار آلاینده صفر

کاهش انتشار آلاینده، از جمله کاهش مصرف سوخت، مزیت دیگری است که خودروهای تمام الکتریکی نسبت به خودروهای رایج دارند. از آنجایی که این خودروها به باتری های شارژی مجهز هستند، راندن یک خودروی الکتریکی، هیچ انتشار آلاینده ای ندارد. منظور همان آلاینده هایی است که منبع اصلی آلودگی هوا در بیشتر مناطق دنیاست. خودروهای بنزینی انواع آلاینده های ناشی از مصرف بنزین و دیگر مایعاتی که برای حرکت خودرو لازم است را در هوا منتشر می کنند که برای محیط زیست خطرناک است. البته باتری هم وقتی از کار می افتد، برای محیط زیست مشکلاتی به وجود می آورد اما صنعت خودروسازی الکتریکی برای این مشکل راه حل هایی از جمله روش های بازیافت این باتری ها را ارائه داده است.

از طرفی الکتریسیته با استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند باد، آب و خورشید تولید می شود. اما فرآیند تولید بنزین سخت و مشکل است.

  مقرون به صرفه از نظر مصرف انرژی

کارایی انرژی به آن مقدار انرژی اشاره دارد که برای به حرکت درآوردن چرخ های خودرو به انرژی واقعی تبدیل می شود. باتری های خودروهای الکتریکی بسیار بیشتر از وسایل نقلیه بنزینی از نظر مصرف انرژی، مقرون به صرفه تر است. در واقع باتری این خودروها 59 تا 62 درصد انرژی برق را به انرژی مورد نیاز حرکت وسیله نقلیه تبدیل می کند؛ در حالی که وسایل نقلیه بنزینی فقط 17 تا 21 درصد انرژی حاصل از بنزین را به انرژی مورد نیاز حرکت موتور بنزینی تبدیل می کنند. بنابراین خودروهای الکتریکی از نظر مصرف منابع انرژی نسبت به موتورهای بنزینی، مقرون به صرفه اند.

 مستقل از نظر انرژی

وسایل نقلیه بنزینی برای تامین انرژی خود به پمپ بنزین ها وابسته هستند. در واقع تنها راهی که می توانید سوخت خودروی بنزینی را تامین کنید، پمپ بنزین هاست. اما یک خودروی الکتریکی را راحت و بدون دردسر می توانید به یک شبکه برق در هر کجا که هستید مثلا به ایستگاه شارژ خودرو یا پریز برق منزل تان بزنید و آن را شارژ کنید. مهم تر از همه شما می توانید با استفاده از صفحه های خورشیدی، الکتریسیته مورد نیاز خودروتان را تولید کنید و از نیاز به اتصال به شبکه برق کاملا مستقل شوید.