آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
حوادث
۱۹
پشت صحنه یک جنایت

اعترافات هولناک دختر جوان که سناریوی قتل پیرمرد تنها را اجرا کرد

رویایی که کابوس شد

محمد غمخوار دکتر میرحامد خانی

گروه حوادث: مرد جوان وقتی فهمید پیرمرد وضع مالی خوبی دارد، سناریوی قتل او را طراحی کرد. به همین خاطر دختر جوان را به خانه اش فرستاد تا بتواند نقشه را اجرا کند؛ نقشه ای که جنایتی هولناک را در کرج رقم زد. در «پشت صحنه یک جنایت» این هفته این پرونده را در گفت وگو با رئیس پلیس آگاهی البرز بررسی کرده و پای صحبت های دختر جوان نشستیم و او از شرایطی گفت که از یک دختر 27 ساله مجرمی خطرناک ساخت.

سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز در تشریح این پرونده به خبرنگار جام جم گفت: چندی قبل شکایتی درباره ناپدید شدن مرد سالخورده ای در پلیس آگاهی مطرح شد. این مرد به تنهایی در خانه ای اجاره ای در گوهردشت زندگی می کرد. با غیبت طولانی او، یکی از بستگانش به موضوع مشکوک می شود و ماجرا را به پلیس اطلاع می دهد. ماموران تحقیقاتی را در این باره آغاز کردند و احتمال دادند او قربانی جنایتی شده باشد. به همین خاطر پرونده در اختیار اداره ویژه قتل قرار گرفت.

وی ادامه داد: کارآگاهان در تحقیقات محلی دریافت دختر جوانی به خانه این پیرمرد رفت و آمد داشته که با کشف این سرنخ تحقیقات را روی این دختر متمرکز کردیم. هیچ ردی از او در دست نبود. در شاخه دیگری از تحقیقات مشخص شد  این مرد خودرویی گرانقیمت در پارکینگ خانه اش داشته که این خودرو هم ناپدید شده است. این بار تحقیقات را روی خودرو متمرکز کرده و پی بردیم که خودرو فروخته شده است. با دستور قضایی تحقیقات گسترده ای ادامه پیدا کرد و سرانجام رد دختر 27 ساله را پیدا کرده و او را در منطقه ای در کرج دستگیر کردیم. این دختر در تحقیقات لب به اعتراف گشود و به کشتن پیرمرد با همدستی مردی اعتراف کرد که همدستش هم خیلی زود دستگیر شد. در ادامه مشخص شد، آنها با جعل سند خودرو را فروخته اند و قصد داشتند حساب بانکی پیرمرد را خالی کنند. در ادامه تحقیقات سه متهم دیگر که در جعل مدارک نقش داشتند شناسایی و دستگیر شدند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز ادامه داد: متهمان بعد از قتل جسد را به خانه ای ویلایی در شمال کشور برده و دفن کرده بودند که این خانه شناسایی و با راهنمایی متهمان جسد پیرمرد کشف و به پزشکی قانونی منتقل شد. دو متهم با اعتراف به مشارکت در این قتل با دستور قضایی صحنه جنایت را بازسازی کردند و روانه زندان شدند.

سرهنگ نادربیگی خاطرنشان کرد: «این جنایت ریشه در زندگی نابسامان دختر جوان و ورود او به رابطه ای خارج از عرف دارد که پس از دوستی با مردی متاهل به سمت ارتکاب قتل و مصرف قرص های اعتیادآور می رود. او تصور می کرد هیچ وقت پلیس او را دستگیر نمی کند و می تواند با سهم خود زندگی آرامی تشکیل دهد، در حالی که همکارانم در پلیس آگاهی در این مدت به صورت شبانه روزی روی این پرونده کار کرده و عاملان جنایت را دستگیر کردند.»

جنایت هایی که ریشه در گذشته قاتل دارد

 در موضوعات مرتبط با جرم شناسی ناگزیر به بررسی گذشته فرد از دوران کودکی و نوجوانی تا سن بلوغ هستیم. بر اساس قانون، آیین دادرسی کیفری که از سال 94 لازم الاجراست، سازمان پزشکی قانونی برای مرتکبان جرم، پرونده شخصیت تشکیل می دهد که حاوی اطلاعاتی از سیر زندگی فرد، علل ارتکاب جرم، تمایل به ارتکاب جرم، علت عادی سازی جرم و در نهایت چگونگی غلبه به وجدان و ارتکاب جرم است تا برای قاضی که می خواهد رای صادرکند، پرونده شخصیت مجرم نیز موجود باشد. با توجه به این نکات، مشخص است که این فرد دوران کودکی خود را چگونه سپری کرده، با چه عقده ها و ناهنجاری هایی روبه رو بوده، چه آرزوهایی داشته، با چه بی توجهی های مکرری مواجه بوده و چه سرزنش هایی شنیده است.  با در نظرگرفتن این اطلاعات، در جرم شناسی، بحثی تحت عنوان تئوری سرزنش وجود دارد که اگر فردی به هر علتی مورد سرزنش های مکرر همسالان خود قرار گیرد و از ویژگی های سایر همسالان خود مانند داشتن پدر و مادر، تمکن مالی و دارا بودن شغل مناسب محروم باشد، مجموع این عوامل موجب می شود این فردکاملا در جهت مغایربا اهداف جامعه پیش برود. در کنار این موضوع، تئوری برچسب زنی را هم داریم. یعنی هر چه انگ و عناوین مجرمانه مختلف به فرد چسبانده شود، فرد خواه ناخواه با آن برچسب ها درگیر می شود.از لحاظ جامعه شناسی، این فرد هرگز با جامعه سازگار نبوده است. اگر فردی ناسازگار با اجتماع، یک بار جرمی را انجام دهد و جامعه به هردلیلی نتواند او را به خود برگرداند، چنین شخصی در جهت ناسازگاری با جامعه پیش می رود. پس در عمل با فردی مواجه هستیم که یک بار ناسازگاری اجتماعی داشته و فعل ضد اجتماعی انجام داده است. در چنین شرایطی، جامعه موظف است این فرد را به آغوش خود برگرداند. اما نه اطرافیان و نه دوستانش، قدمی برای کمک به او برنداشته اند. حتی کسانی که به قصد تمتع جنسی با او رابطه برقرار کرده اند نیز قصد کمک نداشته و صرفا به لذت خود می اندیشیدند. از بعد روان شناسی، اگر فردی قدرت تجری و عصیان در خود ایجادکند، در دفعات اول، خیلی راحت می تواند مرتکب جرم و گناه شود. حال هر چه این گناه و جرم بیشتر تکرار شود، در دفعات بعد، راحت تر می تواند مرتکب آن فعل مجرمانه شود و پس از مدتی برای او عادی سازی می شود؛ تا حدی که بدون انجام گناه نمی تواند زندگی کند.تمام این نابهنجاری ها در حالی رخ داده که اگر عشق و علاقه و تعهدی میان این فرد و یکی از مردانی که با آنها رابطه داشته، وجود داشت، مسلما به تعهد آن باقی می ماند، اما او هرگز طعم وجود یک تعهد در رابطه را درک نکرده است. تمام قصد این فرد از برقراری روابط، کسب منافع مالی بوده، نه ادعای جوانی کردن که آن را مطرح کرده است. ضمن اینکه، خانم ها معمولا مرتکب قتل نمی شوند، بلکه بیشتر مرتکب جرم فسفری- یعنی به کار بردن حیله و نیرنگ -به جای ارتکاب جرم کلسیمی- استفاده از زور بازو- می شوند. در این قتل هم این زن نبوده که مرتکب قتل شده، بلکه از مرد همراهش خواسته پیرمرد را به قتل برساند. آخرین بحث در خصوص توجیهاتی است که بسیاری از مجرمان مطرح کرده و می گویند گذشته نامطلوب باعث شده تا از مسیر درست خارج شوند. هر مجرمی جرم خود را توجیه می کند که این یک موضوع طبیعی است. علت این که برخی مجرمان اصلاح نمی شوند این است که قصور خود را نمی پذیرند. برخی جرم شناسان مدعی بودند که حتی ژنتیک نیز در ارتکاب جرم موثر است، اما واقعیت ندارد.

جرم در نهایت اراده فرد برای ارتکاب آن است. افراد بسیاری فرزند طلاق هستند و در مناطق نامطلوب زندگی کرده اند، اما پیشرفت کرده و به مدارج بالا دست پیدا کرده اند. اینها توجیهات گناه است. خلاصه کلام این که به جای سرزش گناهکار بهتر است گناه را سرزنش کنیم. درست است که این فرد خود را در ارتکاب جرم ذی حق می داند، اما ما چقدر تلاش کرده ایم که او به جامعه برگردد؟!

به آخر خط رسیدم، نه آخر زندگی!

آثار زخم های روزگار را می توان در چهره اش دید، جوان است و بازداشتگاه پلیس را پایان خطی می داند که سال هاست مسیر زندگی اش را روی آن بنا کرده است. بدون هیچ سانسوری سرگذشتش را تعریف کرده و ماجرای قتل را تشریح می کند. در ادامه گفت وگو با دختر جوان را می خوانید.

چند سال داری؟

27 سال.

درس خوانده ای؟

تا سوم راهنمایی درس خواندم . بعدش دیگر ادامه ندادم.

چرا؟

پدرم که فوت شد، دیگر جا و مکان ثابتی نداشتم. خودم هم علاقه ای به درس نداشتم.

مادرت چه؟

وقتی پنج سالم بود به خاطر بیماری فوت شد. من هم به بهزیستی رفتم.

مگر پدرت زنده نبود؟

معتاد بود و نمی توانست از ما نگهداری کند. به همین خاطر به یک مرکز بهزیستی در شمال تهران رفتیم.

چند تا بچه بودید؟

سه خواهر بودیم. یکی از خواهرهایم این شرایط را تحمل نکرد و خیلی زود ازدواج کرد.

پدرت هم بر اثر بیماری فوت شد؟

نه. سال 86 به دنبال ما در بهزیستی آمد و خواست عید کنارش باشیم. همراه پدرم به شیراز رفتیم. سیزده بدر در حال برگشت بودیم که در جاده تصادف زنجیره ای رخ داد و فقط پدرم فوت شد.

چطور مستقل شدی؟

18 ساله بودم که با زن مطلقه ای آشنا شدم. او خانه ای مجردی در جنوب تهران داشت و به خانه او رفتیم. سیما اهل مهمانی های شبانه بود و من هم همراهش به این مهمانی ها می رفتم. در این مهمانی ها با زنان و دختران آشنا شدم و تعداد دوستانم بیشتر شد.

برای رهایی از این وضع چرا ازدواج نکردی؟

چون دوست داشتم جوانی کنم. به همین دلیل وارد رابطه جدی با مردان نمی شدم. پدر و مادر نداشتم و نمی خواستم آنها این را سرکوفت کنند و تو سرم بکوبند. از طرفی می خواستم آزاد باشم و دوست نداشتم در خانه بشینم و کهنه بچه بشورم.

به این وضع تا کی می خواستی ادامه بدهی؟

این اواخر واقعا خسته شده بودم. به اندازه کافی جوانی کرده بودم و دوست داشتم خانه و زندگی داشته باشم، آشپزی کنم و شب منتظر شوهرم باشم تا به خانه بیاید و با هم شام بخوریم.

چطور با مهران آشنا شدی؟

از طریق همین رفیق بازی و مهمانی ها.

می دانستی همسر و بچه دارد؟

بله. البته یک سال بود جدا از هم زندگی می کردند.

با این شرایط قبول کردی با او باشی؟

دوستش داشتم. او هم مرا دوست داشت. خانواده او می دانستند که ما به هم علاقه داریم.

می خواستید ازدواج کنید؟

نه. مهران برای دوستی خوب بود اما برای ازدواج نمی شد روی او حساب کرد.

همسرش هم از این رابطه اطلاع داشت؟

بله. یک بار سراغم آمد و خواست از زندگی مهران بیرون بروم تا سر زندگی اش برگردد. من هم قبول کردم. رابطه ام را با مهران تمام کردم اما او خودکشی کرد. دوباره برگشتم چون نمی خواستم خودش را به خاطر من بکشد.

او می دانست علاوه بر او با مردان دیگر هم در ارتباطی؟

مهران کسی نبود که خرج مرا بدهد. حتی بعضی وقت ها از من پول می گرفت. یادم هست یک بار می خواست برای دخترش کادو بخرد، پول کادو را من به او دادم. او مرد پولکی بود و باید با پول او را نگه می داشتم. به همین خاطر از هر دو مشتم استفاده کردم.

یعنی چه؟

مهران را در یک مشتم نگه می داشتم و مردانی که پول خرج می کردند را در مشت دیگرم. این طور عشق و علاقه ام با مهران بود و خرجم بر عهده مردان دیگر.

سابقه داری؟

نمی دانم سابقه چیست، اما برای تصادف و دعوا به دادسرا و کلانتری رفته بودم.

الان به چه اتهامی دستگیر شدی؟

با مهران مرد 70 ساله ای را برای تصاحب اموالش کشتیم.

مقتول را می شناختی؟

بله، اسمش رضا بود. حدود پنج ماه با هم دوست بودیم و به خانه اش رفت و آمد داشتم.

او همسن پدربزرگت بود.

مرد تنهایی بود و دوست داشت کسی کنارش باشد.

چطور با او آشنا شدی؟

دوستی داشتم که شرایط مرا داشت. او ابتدا با رضا دوست شد. بعد از طریق او با رضا آشنا شدم. رضا به من علاقه داشت. وقتی فهمیدم دوستم از پیرمرد جدا شده است، من به او نزدیک شدم. مهران هم وقتی متوجه وضع خوب پیرمرد شد نقشه سرقت از او را طراحی کرد.

رضا از شرایط زندگی ات اطلاع داشت؟

تاحدودی واقعیت ها را به او گفته بودم. همیشه به من می گفت تنها هستم و پیشم بمان.

در این پنج ماه در خانه او بودی؟

نه. آدمی نبودم که این مدت در خانه او بمانم.

پس چطور بیرون می آمدی؟

به دروغ گفته بودم پرستارم و شب ها شیفت دارم. شب ها به این بهانه بیرون می آمدم.

مقتول از رابطه ات با مهران خبر داشت؟

به طور کامل نه. مهران را به عنوان دکتر معرفی کرده بودم. حتی چند بار پیرمرد تزریق داشت که مهران به خانه اش آمد و تزریق را انجام داد.

درباره نقشه قتل بگو.

مهران ابتدا می خواست خودروی گران قیمت پیرمرد را سرقت کند اما رضا قطعا متوجه می شد که من در سرقت نقش داشته ام و رابطه اش را تمام می کرد و دیگر پولی نمی داد.

مگر از او پول می گرفتی؟

ماهی حدود چهار میلیون تومان به من خرجی می داد.

منبع درآمدش از کجا بود؟

پولی در بانک سپرده بود و ماهی 27 میلیون تومان سود می گرفت. همین سپرده باعث شد مهران نقشه قتل را طراحی کند.

چقدر بود؟

یک میلیارد و 300 میلیون تومان.

قرار بود چطور آن را از بانک خارج کنید؟

با جعل مدارک.

پیرمرد که خرجی ات را می داد و مشکلی نداشتی، چرا قبول کردی در نقشه قتل شرکت کنی؟

همسر مهران وقتی فهمید او با من رابطه دارد مهریه اش را اجرا گذاشت و همه اموال دوستم را تصاحب کرد. مهران هروقت دعوا می کردیم این موضوع را توی سرم می کوبید. من هم برای این که منتی روی سرم نباشد قبول کردم با او همکاری کنم تا بتواند به پول ازدست رفته اش برسد. پیرمرد به من گفته بود شناسنامه ات را بیاور تا اسمت را به عنوان دخترم در شناسنامه ام بیاورم و همه دارایی ام بعد از مرگم به تو برسد.

خب با این کار بدون قتل به اموال او می رسیدید.

مهران می گفت دروغ می گوید و این کار را نمی کند.

شب قتل چه اتفاقی افتاد؟

مهران متادون، ترامادول، مرگ موش و مشروبات الکلی خرید. مقداری از آنها را در مشروب ریخت و خواست آن را به پیرمرد بدهم. شب به خانه اش در گوهردشت رفتم. او برایم قرمه سبزی درست کرده بود. بعد از شام، رضا که از نقشه مان خبر نداشت مشروب را خورد و حالش بد شد. گفتم الان به دکتر زنگ می زنم که بیاید و معاینه ات کند. وقتی مهران آمد سم و ترامادول را در سرنگ ریخت و به او تزریق کرد که باعث مرگ رضا شد.

بعد از مرگ دچار عذاب وجدان نشدی؟

شدم. او خیلی تنها بود و دلم برایش می سوخت.

بعد از قتل چه کردید؟

جسد را در صندوق عقب ماشین گذاشتیم و راهی شمال شدیم. ویلایی اجاره کردیم. در محوطه آنجا مهران چاله ای حفر کرد و جسد را آنجا دفن کردیم و بعد به تهران آمدیم.

سهم تو از پول های مقتول چقدر بود؟

قرار بود بعد از این که حساب مقتول را خالی کردیم، 300 میلیون تومان به من بدهد تا با آن خانه ای بخرم و از اجاره نشینی راحت شوم. یک میلیارد هم به مهران می رسید.

چرا مساوی تقسیم نکردید؟

مهران قابل اعتماد نبود. اگر سهم بیشتری می خواستم احتمال داشت که مرا دور بزند و هیچ پولی به من ندهد. حتی یک جا فکر کردم می خواهد مرا دور بزند که به بانک رفتم تا حساب را ببندم که قول داد سهم مرا می دهد. از طرفی هم همه کارهای جعل را او انجام می داد و حقش سهم بیشتری بود.

فکر نمی کردی سر تو را هم زیر آب کند؟

به این فکر نمی کردم.

توانستید حساب را خالی کنید؟

در یک قدمی آن بودیم که دستگیر شدیم. البته مهران با جعل سند توانست ماشین مقتول را 50 میلیون زیر قیمت بفروشد. حتی می خواست پول ودیعه خانه را از صاحبخانه بگیرد.

فکر می کردی دستگیر شوی؟

نه. اگر مدیر ساختمان دخالت نمی کرد ماجرا لو نمی رفت.

در این مدت مهران را دیدی؟

بله، چندبار با هم رودررو شدیم.