آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
جامعه
۱۳
ویژه

اگر 100 سال هم ذخیره سنگ آهن داشته باشیم، بی فایده است

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران عنوان کرد: معیار توسعه یافتگی، خام فروشی نیست

مهندس سیدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیرعامل شرکت کلاچ در حاشیه نمایشگاه ماینکس تهران به خبرنگار ما گفت: کشورهایی مانند ایران که تولیدشان مازاد بر مصرف شان است به ویژه در بخش صنعت، به سمت صادرات می روند. حدود 10 سال قبل ایران واردکننده بود اما در حال حاضر بحمدا... به یک صادر کننده تبدیل شده ایم و در تولید نیز با 27 میلیون تن به رتبه دهم دنیا دست یافتیم اما ظرفیت 35 میلیون تنی داریم.

وی افزود: کشور ژاپن که صادر کننده است و مواد اولیه ای ندارد هیچ نوع تعرفه ای برای واردات ندارد اما برای صنایع نهایی مانند خودرو و... تعرفه قرار داده است. کشور امریکا نیز تعرفه های سنگینی برای صنایع زیردستی قرار داده تا واردات کاهش یابد و در داخل صنعت خودش را شکوفا کند و این نرمی است که باید صورت گیرد.

قرار دادن تعرفه روی مواد اولیه الزامی است که باید همه از آن حمایت کنند

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: قرار دادن تعرفه روی مواد معدنی به منظور جلوگیری از خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا یک الزام است که در دستور کار قرار گرفت و نیاز است همه با رویکرد منافع ملی از آن حمایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اساسی این است که دولت سیاستی را در پیش گرفته که برای عام مردم قیمت حمل و نقل و مسکن را کاهش دهد؛ لذا دو صنعت را هدف گرفته است یکی صنعت خودرو که می خواهد با قیمت پایین تولید و عرضه شود و دوم مسکن. بنابراین روی محصولات طویل فولادی مانند میلگرد و تیرآهن فشار آورده اما روی ورق خیر. زیرا از ورق عده خاصی در برج سازی استفاده می کنند اما اکثریت جامعه میلگرد و تیرآهن را ترجیح می دهند.مهندس شهرستانی گفت: یکی از اقدامات مهم در شرایط جنگ اقتصادی فعلی، تولید با تمام توان است که لازمه آن تامین پایدار مواد اولیه است تا قیمت تمام شده کاهش یافته و شاهد سوددهی باشیم؛ لذا بهتر است دولت اجازه دهد عرضه و تقاضا همدیگر را پیدا کنند و بر این اساس برنامه ریزی صورت گیرد.

تعرفه 25 درصدی بر مواد اولیه کافی نیست و باید افزایش یابد

مدیرعامل شرکت کلاچ بیان کرد: از اول مهرماه که تعرفه 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن بسته شد همه توقع داشتند تغییرات خوبی را شاهد باشند اما همچنان معادن تمایل به صادرات سنگ دارند و این نشان می دهد تعرفه 25 درصدی بر مواد اولیه کافی نیست و باید افزایش یابد.

سنگ آهن ثروتی ملی است که به امروزیان و آیندگان تعلق دارد

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: در اکتشافات صورت گرفته در حال حاضر 3/2 میلیارد تن سنگ وجود دارد و اگر بخواهیم با چشم انداز 1404 پیش برویم به ازای هر یک تن فولاد، حدود سه تن سنگ آهن نیاز داریم و لذا برای تولید 55 میلیون تن حدود 150 میلیون تن سنگ در سال نیاز داریم. تمام ذخایر فعلی که تخمین زدند بیش از 15 سال نخواهد بود و بنابراین به یک واردکننده سنگ آهن تبدیل شدیم. این ماده اولیه ارزشمند ثروتی ملی است که به امروزیان و آیندگان تعلق دارد و از طریق آن زنجیره فولاد تکمیل می شود و به تبع آن اشتغالزایی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا را شاهد خواهیم بود.مهندس شهرستانی گفت: بازگشت ارز حاصل از صادرات در فولادی ها بیشتر از معدنی ها است.

به ازای هر یک تن فولاد که صادر می شود در حال حاضر حدود 360 دلار درآمدی است که به کشور برمی گردد در صورتی که اگر یک تن به سه تن تبدیل شود از لحاظ سنگ در نظر گرفته شود حدود 150 دلار است. به عنوان مثال ذوب آهن اصفهان 120 درصد از ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانده است که نشان از شفافیت عملکرد است.