آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
هنر
۱۰
خبر

کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران: تصویر باشکوه فرازمند

 

گروه هنر: کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران «خانه سینما» در متنی با عنوان «مردی که تا آخرین نفس کنار همکاران نویسنده اش بود»، فقدان مجید فرازمند را تسلیت گفت.

در این متن آمده است: «مجید فرازمند فیلم نامه نویس سینمای ایران روز گذشته درگذشت. کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران ضمن عرض تسلیت و اعلام تاریخ مراسم که از ساعت 12:30 تا 13:45 روز جمعه 12 مهرماه در مسجد رسول اکرم واقع در میدان کاج سعادت آباد خواهد بود... مجید فرازمند نویسنده خوش ذوق، حرفه ای و عضو فعال کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران پس از تحمل یک دوره طولانی رنج و مرارت ناشی از بیماری، سحرگاه دیروز درگذشت.

مجید فرازمند متولد 1324 به نسلی تعلق داشت که با تحصیلات عالی و سال ها کوشش و تلاش بی وقفه در فراگیری و کسب معرفت و دانش به مرزی از پختگی و مهارت می رسد و پس از آن به شکل حرفه ای و مستمر، نوشتن را برگزید. کارنامه او طیف وسیع و متنوعی از موضوعات و مفاهیم را دربر می گیرد که نشان از خلاقیت و ذوق و مهارت نویسنده ای آگاه و توانا دارد. 

مجید فرازمند پس از تجربه نگارش و کارگردانی فیلم های تلویزیونی به شکل حرفه ای در سینما به فعالیت ادامه می دهد. نگارش فیلم نامه های «13گربه روی شیروانی»، «دشمن»، «دلقک»، «بمانی هفتم» و «راز سربه مهر» بخشی از آثار اوست که با همکاری و مشارکت همسرش، فرزانه شبانی نوشته شده اند.

خانواده سینمای ایران سوگوار نویسنده ای است که پایبند به ارزش ها و فضایل اخلاقی بود؛ تصویری که از او در ذهن یکایک ما نقش بسته، سرشار از ویژگی های منحصربه فردی است که به آسانی از یاد نمی روند. او به دور از هیاهو و جنجال و حاشیه زیست. تشنه شهرت نبود. خلق وخو و اصالت تبار باختری اش را یک دم رها نکرد. درستکار و راستگو و شریف بود. صبور بود و اهل گذشت و به شدت متواضع. او به همراه همسرش به عنوان یکی از اعضای کانون فیلم نامه نویسان، در تمامی مراحل شکل گیری کانون و فعالیت های صنفی حضوری فعال و نقشی موثر ایفا کرد.

در سخت ترین شرایط روحی از پا نیفتاد. مسئولیت پذیر و متعهد بود. اعضای کانون به یاد دارند که در آخرین جلسه مجمع عمومی فیلم نامه نویسان، با آنکه نیمی از بدنش از کار افتاده بود اما با ویلچر در جلسه حاضر شد و آشکارا نشان داد که نسبت به تقدیر، حیات و استمرار فعالیت تنها تشکل صنفی فیلم نامه نویسان دغدغه دارد. تصویر باشکوه حضورش، عزم ما را برای ارتقا و رشد این نهاد صنفی دوچندان ساخت.

کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران درگذشت این هنرمند محجوب و خوش نام را به خانواده سینما و جامعه هنری کشور تسلیت عرض می کند و برای همسر پرمهر و فداکارش سرکار خانم فرزانه شبانی که عضو شورای مرکزی کانون است صبر و شکیبایی آرزومندیم. با او عهد می بندیم که یادش را همچنان گرامی خواهیم داشت».

زنده یاد مجید فرازمند در سال 1324 در شهر کرمانشاه متولد شد. او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود در را رشته جغرافیای انسانی/ اقتصادی، در دانشگاه شهید بهشتی گذراند و دوره فیلم نامه نویسی حرفه ای را در مرکز آموزش فیلم سازی به پایان رساند.

در پیش از پیروزی انقلاب کارهای مختلفی در زمینه های دستیاری کارگردان، بازنویسی فیلم نامه های سینمایی و نگارش مجموعه های تلویزیونی انجام داد.

در سال 1374 ضمن کارگردانی فیلم کوتاه داستانی ای به نام «در کهنسالی»، چند قسمت از مجموعه تلویزیونی «آقای شانس» را برای شبکه دوم سیما، گروه اجتماعی ساخت.

فیلم نامه های سینمایی «دشمن»، «این زن حرف نمی زند» و «13 گربه روی شیروانی»، از وی به فیلم برگردانده شده و از بین فیلم نامه های دیگر می توان به «وفا»، «مادر کامپیوتری»، «بمانی هفتم»، «دشمن»، «دلقک»، «راز سربه مهر»، «پل»، «روز هفدهم»، «زنی از جنس باران»، «سرباز گمنام» و... اشاره کرد.

این فیلم نامه نویس پس از یک دوره بیماری، سه شنبه، نهم مهر، در پی عارضه مغزی درگذشت.

مراسم تشییع پیکر مرحوم «مجید فرازمند» ساعت 10 صبح امروز، 11 مهر، از ساختمان شماره 2 خانه سینما، واقع در (خیابان وصال شیرازی، تقاطع طالقانی) برگزار می شود.