آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

شب تلخ کلاهبرداران

ایسنا : تصمیم به تعطیلی خدمات ارزش افزوده یا «وس» ازسوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در شرف انجام است، تا جایی که گفته می شود با اعلام کد دستوری #6*800* از سوی وزیر ارتباطات، شب تلخی برای کلاهبرداران «بازار وس» رقم خورده است. اما در این میان برخی اصرار به وجود مشاغلی دارند که ممکن است با تعطیلی وس نابود شوند.

به گزارش «ایسنا» خدمات ارزش افزوده (Value Added Services)  که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیامک معمول است. در خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ابزارهایی مانند پیامک، تماس و دیتای مصرفی به عنوان ابزار ارائه خدمات استفاده می شود و معمولا خدماتی از جمله مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، اطلاع رسانی، پرداخت موبایلی، زنگ انتظار تماس یا بازی آنلاین ارائه می شود. اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید به اختیار کاربر باشد، اما به نظر می رسد توسط برخی از شرکت های ارزش افزوده، کاربران ناخواسته به عضویت این سرویس ها درآمده بودند و با توجه به اینکه این خدمات معمولا هزینه های بالایی دارند، برای مثال ارسال یک پیامک ارزش افزوده به کاربر می تواند حداقل 300 تومان هزینه داشته باشد.

سوءاستفاده برخی شرکت های خدمات ارزش افزوده  موجب شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تصمیم برای پایان وس خبر دهد. او چندی پیش در این باره اظهار کرد: شاید وقتش رسیده باشد که به زودی «کل سرویس های ارزش افزوده» را برای همیشه تعطیل کنیم. اما طبق اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی به تازگی با بیان اینکه هوشمندسازی بسترسازی حضور شرکت های فناور و خلاق برای حل مسائل شهری است، گفت: هوشمندسازی شهری داستان شرکت های ارزش افزوده نشود که فقط برای تعدادی سرمایه دار ارزش افزوده ایجاد کرده است، نه برای مردم. اگر قرار است ارزش افزوده ای در خدمات شهری ایجاد شود که برخی شرکت ها بیایند کار کنند، باید این ارزش افزوده حسش به مردم منتقل شود نه اینکه دستش را در جیب مردم کند.

آذری جهرمی تصریح کرد: داده های باز (open source)، امروز یک موضوع ضروری است. داده های شهری نباید در اختیار یک گروه خاص باشد که هم انحصار اقتصادی ایجاد می شود، هم فساد رخ می دهد و هم مردم بهره مند نمی شوند و رضایت نخواهند داشت. نماد کاملش هم می شود فعالیت های ارزش افزوده در کشور که سالانه اعداد بسیار بالایی در این حوزه درآمد کسب می کنند درحالی که نه محل درآمد شفاف است و نه هزینه کرد این درآمدها. وزیر ارتباطات تاکید کرده: شما یک شرکت ارزش افزوده ای را مثال بزنید که می شناسید. مگر می شود در بازار سالانه 2600 میلیارد تومانی یک بازیگر این حوزه را نشناسید.

اگر ادعا می کنید که 30 هزار شغل ایجاد کرده اند، پس یک شرکت و شغل های ایجاد کرده را معرفی کنید. در این راستا وزیر ارتباطات شب دوشنبه برای اجرای وعده خود برای پایان دادن به کلاهبرداری ها و دست کردن در جیب مردم و شفاف کردن بازار غیرشفاف 2600 میلیارد تومانی وس، از مردم برای شناسایی و شکایت از این کلاهبرداران کمک خواست. او در توییتی با هشتگ های حق الناس و پایان وس نوشت: «امشب شب تلخی برای کلاهبرداران است! پول هایی که برای شرکت های ارزش افزوده در این چند سال از شما اخذ شده را با #6*800* می توانید ببینید. شکایتی هم داشتید لطفا از طریق پیامک به 8007 بفرستید. کاملا رایگان! برای خانواده نیز انجام دهید.»

اما در این باره رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی درباره مباحثی که پیرامون ایجاد مشاغل با استفاده از خدمات ارزش افزوده مطرح شده بود، به «ایسنا» گفت: اتفاقی که در حوزه وس رخ داده این است که برخی از ما حتی بعضا ناخواسته عضو این سرویس ها شدیم. اینکه بگوییم خدمات ارزش افزوده ایجاد شغل کرده، بنابراین حالا آنها هر کاری که بخواهند، می توانند انجام دهند، توجیهی ندارد. فکر نمی کنم کسی مشکلی با وس صحیح داشته باشد و اگر چیزی باشد که مورد نیاز کاربران است، ایرادی ندارد، اما امروزه شاهدیم که حتی از طریق بدافزارها هم خیلی از مردم بدون اینکه بدانند، درگیر این موضوع شدند. شاهدیم دستی به جیب مردم رفته، بنابراین اینکه بخواهند 30 هزار یا 100 هزار شغل ایجاد کنند، اما بدون این که مردم بدانند از آنها پول بگیرند، هنر نیست و باید جلویش گرفته شود.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: هنوز گزارش تخلفات شرکت های خدمات ارزش افزوده ارائه نشده است

ایسنا : رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با بیان اینکه هنوز گزارشی از تخلفات شرکت های خدمات ارزش افزوده اپراتوری ارائه نشده است، گفت: نهادهای مسوول باید ورود کنند تا موضوع ریشه یابی شود و مورد قضاوت قرار گیرد. امیر خجسته در گفت وگو با «ایسنا» با اشاره به حواشی ایجاد شده پیرامون شرکت های خدمات ارزش افزوده اپراتوری گفت: برخی از شرکت های خدمات ارزش افزوده اپراتوری به عنوان یکی از شاخه های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال توسط جوانان نخبه ایجاد و اداره می شوند که این نوع خدمات می توانند در کنار ایجاد شغل به تسهیل امور مردم کمک کنند. در این شرایط حواشی ایجاد شده برای این صنعت و تلاش برای تعطیلی آن به امنیت روانی کارآفرینان پایبند به قانون و اخلاق ضربه زده است، لذا باید از وقوع انحراف و تخلف در این حوزه جلوگیری کرد. وی ادامه داد: با وجود تخلفات در حوزه «وس» کارآفرینان بسیاری با سرمایه اندک به این حوزه وارد شده و تمام عملکرد خود را منطبق با قوانین و اصول قانونی بنا کرده که قربانی متخلفان می‎شوند، لذا نباید خشک و تر را با هم بسوزانند.