آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۷
اجتماعی
۱۰

اخبار

رئیس گروه تحلیل آمار های حیاتی ثبت احوال: آمار ازدواج رو به کاهش است

ازدواج در سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال 96 حدود 9 درصد کاهش داشته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس گروه تحلیل آمار های حیاتی ثبت احوال، آمار و ارقام برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق گفت: حدود 78 درصد از ازدواج های انجام شده در سال 97 به اولین ازدواج و تجربه زندگی مشترک افراد مربوط می شود. علیرضا ساجدی افزود: در سال گذشته حدود 550 هزار و 565 مورد ازدواج در کشور رخ داده که نسبت به مدت مشابه در سال 96 حدود 9 درصد کاهش داشته است.وی گفت: روند کاهش ازدواج از اواخر دهه هشتاد شروع شد و تا به امروز ادامه دارد. او  درباره آمار و ارقام برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق با اشاره به شاخص میانگین سن ازدواج، افزود: در حال حاضر موضوع افزایش سن ازدواج و به تاخیر افتادن ازدواج زنان باعث شده است سطح جانشینی باروری در کشور کاهش پیدا کند. وی گفت: سال گذشته میانگین سن زنان در اولین ازدواج عدد 23 را نشان می داد، در حالی که اوایل دهه 60 عدد 18 سال را نشان می داد.  علیرضا ساجدی افزود: در سال 97 بیشترین ازدواج در زنان در بازه سنی 19 تا 25 سال رخ داده و در همین سال بیشترین ازدواج مردان نیز در گروه سنی 25 تا 29 سال بوده است. وی خاطرنشان کرد: ترکیب دختر 18 ساله و پسر 24 ساله بیشترین ازدواج های سال 97 را در اختیار داشته است.

لغو قرارداد واگذاری فضای مدارس به موسسات تبلیغاتی

وزیر آموزش و پرورش در پیامی توئیتری خبر داد: قرارداد واگذاری فضای مدارس به موسسات تبلیغاتی لغو می شود. به گزارش ایرنا، «محسن حاجی میرزایی» دراین توئیت اعلام کرد که نقد خیرخواهانه خبرنگاران و فعالان فضای مجازی درباره تبلیغات شرکت های تجاری در مدارس را دیدم و پنجشنبه دستور بررسی فوری دادم. متاسفانه مشخص شد قرارداد واگذاری فضای مدارس به موسسات تبلیغاتی در گذشته امضا شده بود. روز سه شنبه آن قرارداد را لغو کردم. اجازه تجاری سازی فضای مدرسه را نمی دهم. برخی رسانه ها چندی پیش از حضور موسسات تبلیغاتی در مدارس و تبلیغ برخی آژانس های تبلیغاتی مبنی بر حضور در 16 هزار مدرسه خبر داده بودند.

انتصاب رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران

شهردار تهران طی حکمی حجت الاسلام میثم امرودی را به سمت رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران منصوب کرد.  به گزارش ایرنا، در حکم پیروز حناچی خطاب به امرودی آمده است: با عنایت به حسن تخصص و تعهد جنابعالی و براساس مصوبه هیات امنا به موجب این حکم شما را به عنوان «رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران» منصوب می کنم. «انتظار دارم تمام توان خویش را در جهت ایفای نقش موثر سازمان در کمک به هویت اسلامی ایرانی شهروندان عزیز تهران به کارگرفته و نیز با جلب مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر و همراهی با هیات مدیره و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی همسو با شعار تهران شهری برای همه ساعی و کوشا باشید.» پیش از این سعید اوحدی این سمت را برعهده داشت.