آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۴
جهان
۵

خبر

پیام ایران را به بحرین و عربستان منتقل کردیم

خالد الجارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت می گوید کشورش حامل پیام های ایران به کشورهای عربستان سعودی و بحرین بوده است. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رسمی کویت، الجارالله طی نشست خبری در حاشیه همایشی در سفارت آلمان در کویت گفت: «کویت در حقیقت، این پیام ها را به برادران (سعودی و بحرینی) فرستاده است ولی تا به این لحظه هنوز جواب هایی در این خصوص دریافت نکرده است».

بدون جایگزین استعفا نمی دهم

نخست وزیر عراق تاکید کرد که کابینه اش بدون وجود جایگزینی به درخواست های تظاهرکنندگان برای استعفا عمل نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در جلسه هفتگی دولت که به صورت زنده از تلویزیون این کشور پخش شد، با اشاره به اینکه اعتراضات فعلی عراق اشتباه های روی هم انباشته شده از سال 2003 را نشان داد، تاکید کرد که کابینه اش به درخواست تظاهرکنندگان برای استعفا بدون جایگزینی آسان و سریع عمل نمی کند و در صورت توافق گروه های سیاسی آماده است فورا این سمت را رها کند.

عبدالمهدی گفت: درخواست های مشروعی برای برکناری دولت وجود دارند اما بدون وجود جایگزینی فوری امکان تحقق این خواسته ها وجود ندارد. نخست وزیر عراق هشدار داد، استعفای کابینه خلئی را در کشور ایجاد خواهد کرد که به دلیل اینکه دولت موقت محدود بوده و امکان تصویب بودجه و اجرای اصلاحات مورد نظر را ندارد، چنین امری بر عمق مشکلات آن خواهد افزود.

همسر بغدادی هم دستگیر شد

رییس جمهوری ترکیه روز گذشته اعلام کرد، نیروهای امنیتی کشورش همسر ابوبکر البغدادی را در سوریه بازداشت کرده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در سخنانی در آنکارا گفت: ابوبکر البغدادی (رهبر مقتول گروه تروریستی داعش) در یک تونل خودکشی کرد. ما همسر او را در سوریه گرفته ایم اما صدای آن را درنیاوردیم. من برای اولین بار است که بازداشت همسر او را اعلام می کنم. ما خواهر و شوهر خواهر او را هم گرفته ایم.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات دولت ترکیه روز سه شنبه گزارش رسانه ها درباره بازداشت خواهر ابوبکر البغدادی را تایید کرده بود.

استعفای نمادین جانسون

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز گذشته از موافقت ملکه این کشور با برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در بریتانیا خبر داد. جانسون طی سخنرانی در خیابان داونینگ مقابل دفتر نخست وزیری، ضمن اعلام رسمی آغاز فعالیت های انتخاباتی حزب محافظه کار، گفت مجبور به برگزاری انتخابات زودهنگام شده زیرا نمایندگان پارلمان انگلیس با توافق جدید وی برای خروج از اتحادیه اروپا موافقت نکردند.

برای آغاز روند انتخابات زودهنگام، جانسون روز گذشته به دیدار ملکه انگلیس رفته و استعفای خود را تقدیم وی کرد. انتخابات سراسری جدید در انگلیس، روز دوازدهم دسامبر (بیست ویکم آذر) برگزار خواهد شد. به نوشته وبگاه شبکه «بی. بی. سی» وی در ادامه سخنرانی خود گفت اگر حزب وی در انتخابات پیروز شود، در عرض شش هفته توافق برگزیت را اجرا کرده و انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج می کند.

شی و ماکرون متحد علیه امریکا

در آستانه خروج رسمی واشنگتن از توافق اقلیمی پاریس، «شی جین پینگ» رییس جمهور چین و «امانوئل ماکرون» رییس جمهور فرانسه، روز گذشته در جبهه ای متحد اعلام کردند که توافق پاریس، «لغو نشدنی» است. به گزارش فارس، روز دوشنبه، دولت امریکا رسما سازمان ملل را از قصد خود برای خروج از توافق اقلیمی پاریس مطلع کرد و با این اقدام، فرآیند یک ساله خروج واشنگتن از این توافق شروع می شود و یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا تکمیل می شود.بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، شی و ماکرون در یک بیانیه مشترک، بر «حمایت مستحکم خود از توافق پاریس» تاکید کردند و آن را یک فرآیند لغو نشدنی و محوری برای اقدام محکم در زمینه آب و هوا تلقی کردند. طبق این گزارش، رییس جمهور فرانسه بدون آنکه مستقیما نامی از امریکا ببرد در حالی که در کنار رییس جمهور چین در پایتخت این کشور شرق آسیا نشسته بود، در خصوص اقدام واشنگتن در خروج از توافق اقلیمی پاریس تصریح کرد که از «انتخاب های دیگران متاسف» است و ادامه داد: «اما می خواهم به آنها به عنوان انتخاب های حاشیه ای نگاه کنم». وی توضیح داد با بازگشت اتحادیه اروپا، چین و روسیه به این توافق اقلیمی، «انتخاب تنها یک نفر (برای خروج از توافق پاریس)، برای تغییر مسیر جهان کافی نیست و تنها موجب به حاشیه راندن آنها (امریکا) می شود».شی در واکنش به خروج امریکا از توافق اقلیمی گفت: «ما از احترام دوجانبه و رفتار برابر حمایت می کنیم و مخالف قانون جنگل و اقدامات ارعاب کننده هستیم». روسای جمهور چین و فرانسه در سندی تحت عنوان «پکن خواستار حفاظت از تنوع زیستی و تغییرات اقلیمی است»، بر عزم خود برای تقویت همکاری جامعه بین الملل به منظور «تضمین اجرای کامل و موثر توافق پاریس» تاکید کردند.