آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۸
اقتصادی
۴
زلزله

تامین سوخت مناطق زلزله زده

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: سوخت مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی به طور کامل تامین شده است. به گزارش وزارت نفت، فاطمه کاهی درباره سوخت رسانی به مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی افزود: سوخت کافی در منطقه وجود دارد و هیچ کمبودی به لحاظ تامین سوخت موردنیاز جایگاه ها و مردم وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه هیچ کدام از تاسیسات و جایگاه های مناطق زلزله زده دچار آسیب نشده است، اظهارداشت: در نخستین دقایق وقوع زلزله، برخی جایگاه ها در شهرهای بزرگ با ازدحام برای سوخت گیری روبه رو شدند که هم اکنون اوضاع به حالت عادی بازگشته و سوخت رسانی به نحو مطلوب در تمامی جایگاه ها در حال انجام است.

آخرین وضعیت گاز در مناطق زلزله زده

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: در حال حاضر مشکلی در بخش گازرسانی در مناطق زلزله زده نداریم و تنها در یک روستا گاز قطع است که آن هم پس از نرمال شدن شرایط روستا گاز این منطقه نیز وصل خواهد شد. محمد عسگری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تعدادی علمک گاز هنگام وقوع زلزله دچار آسیب و شکستگی شد، اظهار کرد: با تلاش همکاران این مساله مهار شد و اکنون مشکلی در بخش گاز وجود ندارد. وی افزود: تنها در یک روستا آن هم به دلیل شدت تخریب و رعایت مسائل ایمنی گاز رسانی متوقف شده است که پس از رفع مشکل وصل خواهد شد.

آخرین وضعیت آب و برق مناطق زلزله زده

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو آخرین وضعیت شبکه های آبرسانی و برق رسانی مناطق زلزله زده کشور را تشریح کرد. میثم جعفرزاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به زمان وقوع زمین لرزه در شمال غرب کشور اظهار کرد: زمانی که حادثه رخ داد 30 روستا با مشکل قطعی آب و برق مواجه شدند که این مشکل با استقرار تیم های عملیاتی برطرف شد و در حال حاضر برق دو روستای سراب و ورنکش قطع است.وی با اشاره به وضعیت سدهای مناطق زلزله زده نیز، گفت: سدهای اطراف مناطق زلزله زده نیز بررسی شده و مشکلی در زمینه پایداری سدها وجود ندارد. با توجه به پس لرزه ها تیم های عملیاتی در منطقه برای مقابله با اتفاقات پیش بینی نشده مستقر هستند.

تمام محورهای منتهی به مناطق زلزله زده باز هستند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سازمان راهداری با بیان اینکه هیچ گونه انسدادی در مسیرها و جاده های استان آذربایجان شرقی اعلام نشده است، گفت: اکیپ های راهداری در حال گشت زنی در استان و بازدید از پل ها و راه ها هستند و خوشبختانه تاکنون هیچ خسارتی گزارش نشده است.محمد رودباری در گفت وگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت مسیرها و محورهای مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: در حال حاضر خوشبختانه تمام محورهای منتهی به استان آذربایجان شرقی باز است و هیچ گونه انسدادی در مسیرها و جاده های این استان وجود ندارد. وی با اشاره به ریزش کوه در سه مقطع از جاده های این استان گفت: ریزش کوه در سه مقطع در مسیر بستان آباد- میانه به سمت سرچم رخ داد که در همان ساعات اولیه اکیپ راهداری نسبت به بازگشایی و پاکسازی مسیر اقدام کردند. زلزله ای به بزرگی 5.9 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 و 17 دقیقه و 3 ثانیه بامداد روزگذشته حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زمین لرزه استان های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل را هم لرزاند.