آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
اقتصادی
۴

یک مسئول اعلام کرد: بومی سازی بسیاری از کالاهای وارداتی صنعت نفت

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: در صورتی که کارخانه ها فعال باشند، حدود 500 هزار شغل ایجاد می شود.

مجتبی اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به بومی سازی بسیاری از قطعات مورد نیاز صنعت نفت اظهار کرد: مدتی است کالاهایی که در گذشته وارداتی بودند را بومی سازی و در داخل تولید می کنیم.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه تحریم ها فرصتی برای تقویت کالاهای داخلی است، افزود: تحریم ها، بازخورد خوبی از نظر ایجاد فرصت داشت؛ چرا که باعث رونق تولید و استفاده از نیروی کار ایرانی شد.

اسلامی بیان کرد: در تولید برخی از تجهیزات داخلی مشکل تامین مواد اولیه داریم، به طور مثال برخی از این تجهیزات نیاز به استیل و گریدهای خاص دارد که در فرآیند تولید به مشکل تامین مواد اولیه بر می خوردند، در نتیجه امکان ساخت داخلی میسر نمی شود. امیدوارم این موضوع در آینده ای نزدیک مرتفع شود.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تصریح کرد: تحریم ها به دلیل اینکه به فروش نفت برخورد کرد، پروژه های توسعه کشور را تحت تاثیر قرار داده است. فعالان این صنعت در اجرای پروژه های توسعه ای بازارشان را از دست داده اند چرا که دیگر کار ها پروژه ای تعریف نمی شود و باعث کوچک شدن بازار شده است.

اسلامی با بیان اینکه با فراهم کردن زیرساخت مناسب می توان اشتغال ایجاد کرد، گفت: در صنعت نفت شاخص های بین المللی برای اشتغال زایی وجود دارد که برخی از آنها مستقیم و برخی غیر مستقیم است.

او ادامه داد: در حالت غیر مستقیم، در صورتی که کارخانه ها فعال باشند برای اعضا و زنجیره اعضا حدود 500 هزار شغل ایجاد می شود. به طور مستقیم 3 برابر این عدد شغل ایجاد می شود.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران ادامه داد: تقریبا در 10 گروه کالایی که شامل دوار، شیرآلات، تجهیزات ثابت، ابزار دقیق، تجهیزات برقی، لوله و اتصالات و تجهیزات حفاری است، در هر گروهی کالای خاص استراتژیک می سازیم و اگر ساخت داخل به سمت آن نرفته، به دلیل مقیاس سفارش بوده است که اگر سفارش آن هم انجام شود جذابیت ویژه ای در ساخت داخل نمایان خواهد شد.

اسلامی گفت: قیمت تجهیزات نسبت به قبل از تحریم تغییر نکرده و اگر تغییراتی داشته، بسیار ناچیز و تابع قیمت ارز بوده است.