آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۱۱

جمالی نوبندگانی خبر داد: ارسال 5 درصد از پرونده نمایندگان مجلس به قوه قضائیه

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می گوید که در این هیئت تاکنون 200 پرونده بررسی شده و از این میان 5درصد از آنها به قوه قضائیه ارسال شده است او همچنین از حسن نظر آیت الله رئیسی نسبت به این هیئت تشکر کرد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت وگویی تفصیلی با خبرگزاری فارس به سوالات مختلفی در رابطه با هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان که خود سخنگوی آن است پاسخ داده است.

در بخشی از این گفت وگو جمالی نوبندگانی ضمن تشکر از حسن نظر آیت الله رئیسی، ریاست قوه قضائیه نسبت به این هیئت گفته است: «ما اخیرا در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان جلسه ای با چندین نفر از مسئولان قوه قضائیه از جمله سخنگوی قوه، معاونت حقوقی این قوه، مشاور ریاست قوه، دادستان تهران و معاونت دادگستری استان تهران که در جلسه حضور داشتند. آقای اسماعیلی(سخنگوی قوه قضائیه) نقل قولی از آیت الله رئیسی بیان کرد. طبق سخنان ایشان آقای رئیسی اعلام کرد که «من دنبال تعامل با مجلس هستم و این هیئت را به رسمیت می شناسم و حتی اگر نظری مخالف این قانون داشته باشم، اما معتقدم که قانون باید اجرا شود.» به نظر من این حرکت رو به جلویی بود و بنده از حسن نظر آقای رئیسی تشکر می کنم و اینکه با این سخنان خود که از سوی آقای اسماعیلی در جلسه مطرح شد راهگشا بود.»

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به برشمردن راه هایی که شکایات از نمایندگان به این هیئت می رسد پرداخته و شکایات قوای دیگر (قوه مجریه و قوه قضائیه) و یا اشخاص حقیقی و حقوقی از نمایندگان را در شمار این راه برشمرده و افزوده است: «موارد دیگری هم در هیئت وجود دارد که مربوط به خود نمایندگان است که ما نوعا شاکی و متشاکی (نماینده شکایت کننده) را می خواهیم که آنها را به تفاهم می رسانیم به جز یک مورد که شکایت آقای ساداتی نژاد بود که از آقای محمود صادقی داشته که به دلیل اینکه نتوانستیم آنها را به تفاهم برسانیم به قوه قضائیه ارسال شده است.»

جمالی نوبندگانی افزوده است: «البته مواردی هم هست که از هیئت رئیسه مجلس یعنی از سوی رئیس مجلس به ما ارسال می شود که ما باید آنها را هم پیگیری کنیم، اما می خواهم یک نکته اساسی را اعلام کنم؛ شاید برخی از ما بپرسند که مطلبی که اتفاق افتاد، شما چرا به یک تذکر کتبی یا شفاهی بسنده کردید؟ بنده می خواهم اعلام کنم که به هر حال ما مجبوریم که از قانونی که مصوب شده تبعیت کنیم. در قانونی که مربوط به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است، هیئت فقط می تواند این کار را انجام دهد.»

او در پاسخ به این پرسش که «یعنی اختیار بیشتری ندارد؟» گفته است: «بله، یعنی هیئت می تواند تنها تذکر شفاهی، تذکر کتبی به همراه درج در پرونده، اعلام موضوع یا تذکر در جلسه علنی و یا در جلسه غیرعلنی مطرح شود، البته در برخی مواقع هم مربوط به حضور و غیاب ها است که کسر از حقوق وجود دارد.»

نماینده مردم فسا در مجلس اظهار داشت: «ما می بینیم یک اتفاق که شایسته نماینده، مجلس و مردم نیست، می افتد، اما شکایتی هم نمی شود؛ بنابراین ما هم نمی توانیم ورود کنیم که به نظر من اگر بشود کمیسیون آیین نامه یا هیئت رئیسه ورود کند، کمک کننده است. بنده چندین بار این را مطرح کرده ام که این نقص بسیار بزرگی است که وجود دارد. تاکنون هم ما بیش از 200 پرونده بررسی کردیم و واقعا هم سعی کردیم منصفانه باشد.»

جمالی نوبندگانی ضمن اشاره به این موضوع که از میان این 200پرونده، 10پرونده مربوط به مجلس نهم بوده در ادامه افزوده است: «به قوه قضائیه تعدادی پرونده داده ایم، یعنی حدود 5- 4 درصد پرونده های بررسی شده ما به قوه قضائیه ارسال شده است. ما اگر می گوییم 200 پرونده از نمایندگان داشتیم، به معنای این نیست که از تعداد 200 نماینده شکایت شده باشد و 200 نماینده درگیر آن باشد، ممکن است یک نماینده باشد که 20 پرونده در هیئت نظارت برای بررسی داشته باشد. حتی ما داریم نماینده ای که 20 پرونده شکایت از او در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد و یا نماینده ای با 10 پرونده در هیئت نظارت درگیر بوده است.»