آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۷
اقتصادی
۴

«رسالت» از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر رونق تولید گزارش می دهد

راه میانبر تقویت تولید

وحید بلالی

 صنایع کوچک و متوسط یکی از مهمترین صنایع هر کشوری بوده و رقم بالایی از اشتغال را شامل می شود. در کشور ما نیز این صنایع 90 درصد سهم صنعت را به خود اختصاص داده و 50 درصد اشتغال کشور نیز مربوط به همین صنایع است.

در برخی از کشورها بالای 60 درصد صنایع را این نوع صنعت ها شامل می شوند و برخی کشورها متمرکز بر این صنایع هستند. حدود 80 هزار صنعت خرد، کوچک و متوسط در ایران وجود دارد  که از این حدود 44 هزار در شهرک های صنعتی کشور مستقر هستند. صنایع خرد زیر 10 نفر و صنایع کوچک و متوسط نیز بالای 10 نفر تا 100-150 نفر را شامل می شود.

یکی از راه های مقابله با تحریم و رونق دادن سریع به تولید نیز کمک به ایجاد واحدهای صنعتی جدید و یا احیای واحدهای راکد است. برخی از این واحدها را می توان با سرمایه هایی نه چندان زیاد فعال کرده و تولید را در کشور بالا برد. در ترکیه 98 درصد صنایع متعلق به صنایع کوچک و متوسط بوده و توانسته اند خروجی های خوبی از آن به ویژه در بحث صادرات داشته باشند. به منظور بررسی این موضوع«رسالت» گفت و گویی با اصغر مصاحب، معاون سازمان صنایع کوچک و متوسط داشته که در ادامه می خوانید. 

مصاحب در ابتدا با بیان اینکه در بحث راه اندازی واحدهای جدید، یکی از برنامه ها تدوین طرح تیپ سرمایه گذاری است گفت: استان ها می توانند با کمک مشاورین این تیپ را به سرمایه گذار معرفی کنند، تعدادی از سرمایه گذاران نیز خود دست اندرکاران صنایع مختلف بوده و صاحب تجربه هستند. همکاران ما در استان ها لیست صنایع راکد را تهیه کرده و به سرمایه گذاران معرفی می کنندو سرمایه دار به جای اینکه به دنبال اشتغال جدید باشد به دنبال احیای این واحدها از طریق خرید یا مشارکت است.

کمک های نرم افزای و تکنولوژی

معاون سازمان صنایع کوچک و متوسط ادامه داد: سازمان در بخش زیرساخت، کمک کرده و در بحث نرم افزاری در حوزه های مختلف اقداماتی را انجام می دهد. در این زمینه انتقال تکنولوژی را در بحث توسعه صنعتی انجام داده و  تامین مالی از طریق پلت فرم در دست اقدام است.(به غیر از تسهیلاتی که از قبل در دسترس واحدهای صنعتی بوده است)، که هم واحدهای تولیدکننده، هم تهیه کننده مواد اولیه و هم توزیع کننده و مصرف کننده می توانند در این پلت فرم حضور داشته باشند.

اصغر مصاحب با اشاره به این نکته که در کنار این موارد بحث توسعه بازار را نیز پیگیری کرده ایم، گفت:  دو کار را برای توسعه بازار در حال انجام هستیم، ابتدا حمایت از شرکت های مدیریت صادرات بوده که می توانند کالاها را از واحدهای تولیدی گرفته و به بازار هدف ارائه دهند، در کنار آن ایجاد کنسرسیوم های صادراتی که چند واحد صنعتی صادراتی با برند مشترک در کنار هم قرار گرفته و می توانند محصولات را صادر کنند که بر این اساس در 6 ماهه اول امسال رشد قابل توجهی را در صادرات داشته ایم. 

همین موضوعات را نیز برای شرکت های راکد انجام داده و کمک می کنیم به چرخه تولید بازگردند. غیر از ستاد تسریع که محوری ترین موضوع است، تمام شرکت های راکد به آنجا رفته و بررسی شده و به طرق مختلف با دستگاه های مختلف نظیر بانک ها برای حل مشکل شان مذاکره صورت می گیرد.

استفاده از راهکارهای مختلف

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت مشاورین در 9 حوزه مختلف که در یک سامانه الکترونیکی روی پرتال سازمان ثبت نام می کنند و واحدهای فعال، نیمه فعال و راکد در آن سامانه در بخش های مختلف مشاوره، عارضه یابی واحدهای صنعتی و تدوین پروژه بهبود(یک واحد صنعتی را بررسی کرده که بهبود یا افزایش ظرفیت داشته باشد) خدمت می گیرند.کنار این موضوع بحث بهم رسانی و استفاده از واحدهای فناور را داریم، زیرا ما متولی 14 فن بازار در سطح کشور هستیم و نیازهای صنایع را از طریق شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها شناسایی و مرتفع می کنیم و از طریق آموزش ها، ایده های جدید را برای توانمندسازی واحدها ارائه می کنیم.

معاون سازمان صنایع کوچک و متوسط با بیان اینکه موارد بالا مجموعه اقداماتی هستند که برای فعال شدن بخش های راکد صنعتی یا برای تقویت و افزایش واحدهای فعال در حال انجام آن هستیم، گفت: امسال 2 برنامه محوری در این باره اجرا کردیم، تقریبا 1400واحد تولیدی راکد در ابتدای سال هدف گذاری شده بود که تا پایان شهریور 529 واحد را به چرخه تولید باز گرداندیم و الان بیش از 600 واحد شده است. در شهرک های صنعتی 2500 واحد و 1500 واحد خارج از شهرک های صنعتی برای افزایش تعداد نیرو هدف گذاری و برنامه ریزی صورت گرفته است.

مصاحب با بیان اینکه بر اساس خود اظهاری مدیران واحدهای صنعتی بزرگ ترین مانع بر سر ایجاد واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ، تامین مالی و بحث توسعه بازار است، گفت: با بررسی های مختلف به این نتیجه رسیدیم که سه مانع بر سر توسعه و ایجاد واحدهای صنعتی کوچک و متوسط وجود دارد که عبارتند از: ابتدا تامین سرمایه، دوم توسعه بازار و سوم مدیریت و توانمندی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط است. بسیاری از این واحدها «مالک مدیر» هستند که شاید مالک کسب و کار و دانش انجام آن واحد صنعتی را نداشته باشد برخی از موارد نیز اختلاف شرکا ممکن است. برخی امور نیز دانش و تکنولوژی و دستگاه های  قدیمی است. 

تحریم، فرصت شد

اصغر مصاحب ادامه داد: در زمان تحریم دو اتفاق افتاد، اول فرصت برای صنایع متوسط و کوچک فراهم شد؛ بسیاری از شرکت های فناور در میدان صنعت حضور یافته و نیازهای فناورانه واحدها را که قبلا وارداتی بود تامین کردند. در  سیزدهمین نشست سراسری فن بازارهای منطقه ای نیز که با حضور دکتر ستاری و صالحی نیا مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و متوسط در معاونت علمی برگزار شد 8 قرارداد رونمایی  و مجموعا 32 قرارداد در این زمینه اجرایی شده و نیازهای فناورانه تامین شده است؛ مواردی که تا قبل از این با واردات تامین می شد.

مصاحب در پایان گفت: دومین بحث نیز صادرات بوده، گرچه تعداد واحدهای صادراتی نسبت به سال قبل اندکی کاهش یافته ولی میزان صادرات در این صنایع بیشتر شده است و این نکته حائز اهمیتی است اما به هر حال در تامین مواد اولیه واحدها دچار مشکل شده اند اما واحدهای مکمل در شهرک های صنعتی به دنبال شناسایی و تامین این نیازها هستند و طرف متقاضی را در کنار طرف ارائه دهنده قرار می دهیم تا نیازها تامین شود.