آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

چه خبر؟

جدایی یکی از نویسندگان «پایتخت» از گروه

نویسنده فصل 2 و 3 سریال «پایتخت» گفت: دو سه جلسه برای مذاکره به دفتر تهیه کننده رفتم و در جریان قصه قرار گرفتم، اما طرفین یکسری شرایط مادی و معنوی داشتند که بعد از چند بار مذاکره به توافق نرسیدیم.

حسن وارسته نویسنده فصل های 1 ، 2و3 سریال پایتخت در گفت و گو با فارس گفت: من و مرحوم خشایار الوند از افرادی بودیم که در بیشتر فصل های پایتخت حضور داشتیم.

وی با اشاره به همکاری به عنوان نویسنده با گروه تولید پایتخت ادامه داد: برای نگارش فصل 5 و 6 تماس های متعددی از سمت گروه برای شروع همکاری داشتم. طبیعتا سرعت من و خشایار در نگارش این نوع سریال ها بالاتر بود و لحن و شخصیت ها را نیز به خوبی می شناختیم.

نویسنده سریال «بچه مهندس» در ادامه افزود: برای نگارش فصل 5 به دلایلی نتوانستم گروه را همراهی کنم، اما برای فصل ششم مجابم کردند که به گروه نگارش این سریال اضافه شوم.

وارسته در ادامه بیان کرد: حتی دو سه جلسه هم رفتم و در جریان قصه قرار گرفتم، اما طرفین شرایط مادی و معنوی ای داشتند که بعد از دو سه بار مذاکره به توافق نرسیدیم و همکاری مجدد ما با گروه پایتخت شکل نگرفت.

مرحوم خشایار الوند، حسن وارسته، کوروش نریمانی و امیرحسین صادقی از نویسنده هایی بودند که در این شش فصل قصه های پایتخت را به نگارش درآوردند.

گروه تولید برای تصویربرداری بخش هایی از این سریال علاوه بر شیرگاه استان مازندران، راهی اروپا می شوند.

«جاناتان مرغ دریایی» در رادیو

رمان «جاناتان مرغ دریایی» ریچارد باخ که در یکی از ترجمه های فارسی با عنوان «پرنده ای به نام آذرباد» منتشر شده است، با صدای بهروز رضوی در برنامه کتاب شب رادیو تهران روایت می شود.

به گزارش ایسنا، رمان ریچارد باخ در شش قسمت 20 دقیقه ای، از 16 تا 21 آذر با صدای بهروز رضوی در برنامه کتاب شب رادیو تهران خوانده خواهد شد.

به گفته محمدباقر رضایی، سردبیر برنامه تا به حال 17 بار این رمان به فارسی برگردانده شده که نشان دهنده زیبایی و اهمیت آن در بین کتابخوان هاست.

وی گفت: از دیگر مترجمان این اثر می توان به این نام ها اشاره کرد. فرشته مولوی و هرمز ریاحی، عباس زارعی، غزال رمضانی، مرتضی سعیدی تبار، فاطمه محمدی، نسیم امیر اعظمی، زهره زاهدی، حسن نامدار، لادن جهانسوز، مهسا یزدانی، ساناز بهگام، مبینا شاهری، کاوه میرعباسی و...

رضایی یادآور شد: خوانش این اثر در برنامه کتاب شب، از روی ترجمه سودابه پرتوی، با نگاهی به چند ترجمه دیگر و همچنین ویرایش رادیویی خواهد بود که در واقع، تلفیقی از سلیقه های گوناگون در ترجمه شاهکار ریچارد باخ است.

برنامه کتاب شب، کاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران است که به سردبیری و نویسندگی محمدباقر رضایی، تهیه کنندگی رضا قربانی و صدابرداری محسن فراهانی، هرشب، بجز جمعه ها، ساعت 23 و 30 دقیقه پخش می شود.

بهروز رضوی گوینده ثابت این برنامه است.