آرشیو یک‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۹
ورزش
۱۴

خبر

هرکول آمل، غول گرجستان را به زانو درآورد

لیگ برتر کشتی آزاد در شرایطی با قهرمانی تیم بازار بزرگ ایران به پایان رسید که همگان تحت تاثیر نمایش تحسین برانگیز امیرحسین زارع قرار گرفتند. به گزارش «ورزش سه»، لیگ برتر کشتی آزاد با قهرمانی تیم بازار بزرگ ایران بعد از شکست دادن اترک خراسان شمالی به پایان رسید. با اینکه تا قبل از مسابقه سنگین وزن تکلیف تیم قهرمان مشخص شده بود، اما همگان منتظر رویارویی غول گرجستانی با پدیده آملی کشتی ایران بودند. گنو پتریاشویلی، دارنده سه مدال طلای جهان که عامل اصلی فینالیست شدن تیم اترک در نیمه نهایی بود، در آخرین مسابقه فینال برابر امیرحسین زارع قرار گرفت. این پسر 18 ساله آملی که اخیرا قهرمان امیدهای جهان شده و نامش را بر سر زبان ها انداخته، در ابتدا نتوانست برابر قدرت و تجربه این غول گرجستانی مقاومت کند. بعد از اینکه زارع 2 امتیاز از حریف نامدار خود گرفت، پتریاشویلی با خاک کردن این جوان کشتی ایران و اجرای چند بارانداز 10 بر 2 پیش افتاد. سه دقیقه اول با همین نتیجه به پایان رسید، اما از چهره زارع مشخص بود که او هنوز ناامید نشده بود. در ابتدای سه دقیقه دوم زارع باز هم یک امتیاز به حریفش داد تا پتریاشویلی فقط یک قدم تا بردن آخرین مبارزه اش در لیگ کشتی ایران فاصله داشته باشد. اگر فاصله به 10 امتیاز می رسید، کار برای امیرحسین تمام بود. او با انگیزه ای فوق العاده و روحیه ای قابل تحسین موتورش را روشن کرد. درحالی که به نظر می رسید پتریاشویلی خسته شده و دیگر نای مبارزه را ندارد، هرکول آملی همچنان نفسش چاق بود و با چندبار خاک کردن حریف گرجستانی فاصله را نزدیک و نزدیک تر کرد. در فاصله یک دقیقه مانده به پایان کشتی، زارع درحالی که سالن 12 هزارنفری آزادی غرق در شور و هیجان شده بود، از حریفش پیش افتاد. این روند تا پایان کشتی ادامه داشت و در نهایت هرکول 18 ساله آملی درحالی که به شدت از سوی تماشاگران تشویق می شد، 15 بر 11 توانست از سد غول گرجستانی کشتی آزاد جهان بگذرد. زارع که خیلی زود پله های ترقی را طی کرده، با این نمایش فوق العاده و بازگشت تماشایی اش در مبارزه ای که 9 امتیاز عقب بود، پایانی دراماتیک را برای لیگ کشتی ایران رقم زد.

پیروزی پرگل دختران فوتبالیست ایران در تورنمنت کافا

تیم ملی فوتبال دختران زیر 23 سال ایران در دومین دیدار از تورنمنت فوتبال آسیای مرکزی (کافا) مقابل ترکمنستان به میدان رفت و با نتیجه 5 بر صفر به پیروزی رسید.  فاطمه گرایلی (2 گل)، فاطمه شبان   (2 گل) و هاجر دباغی برای ایران گلزنی کردند. ایران پیش از این با نتیجه 4 بر صفر تاجیکستان را شکست داد. امینه برازجانی، عارفه سیدکاظمی، مرضیه فیضی، غزاله بنی طالبی، ملیکا متولی، فاطمه شبان، گلنوش خسروی، نگین زندی، فاطمه گرایلی، فاطمه قاسمی و هاجر دباغی بازیکنان ایران در این دیدار بودند. هدایت تیم ایران را مریم آزمون برعهده دارد. ملی پوشان ایران در سومین دیدار خود، دوشنبه، 4 آذر، مقابل قرقیزستان به میدان می روند.

احتمال افزایش بازیکنان خارجی و حضور خودکار قهرمان در دوره بعدی لیگ قهرمانان آسیا

کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا درخصوص برخی تغییرات قوانین لیگ قهرمانان قاره کهن تصمیم گیری می کند. پس از موافقت اعضا با افزایش تعداد تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، پیشنهادهای دیگری درخصوص تغییر قوانین این رقابت ها مطرح شده که مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از این پیشنهادات افزایش تعداد بازیکنان خارجی است که از سوی باشگاه ها و کشورهای عربی مورد حمایت جدی قرار دارد و کمیته مسابقات AFC دراین باره تصمیم گیری خواهد کرد. همچنین امکان مشارکت خودکار قهرمان دوره قبل در دوره بعدی از جمله قوانینی بوده که پیش از این در لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا اجرا می شد که البته در سال های گذشته این امکان لغو شد، اما با توجه به افزایش تعداد تیم های حاضر در مرحله گروهی به 40 تیم، موضوع مشارکت اتوماتیک قهرمان دوره قبل مجددا مورد بررسی و رای گیری قرار می گیرد. بر اساس تغییرات جدید رقابت های لیگ قهرمانان آسیا این مسابقات از سال 2021 با حضور 40 تیم و در 10 گروه برگزار خواهد شد که تیم های اول هر گروه به همراه شش تیم دوم برتر مجوز صعود به مرحله یک هشتم نهایی را کسب می کنند.

خداحافظی داور سرشناس تنیس ایران از قضاوت

به گزارش سایت فدراسیون تنیس، علی نیلی، داور بین المللی و سرشناس تنیس ایران، از دنیای قضاوت خداحافظی کرد. او دارای نشان طلای فدراسیون جهانی بود و در فینال تنیس آزاد آمریکا نیز دیدار رافائل نادال و مدودف را قضاوت کرد. داور برجسته تنیس کشورمان همچنین جایزه «جان تی مک گاورن» اتحادیه تنیس آمریکا را به دست آورد. این جایزه یکی از جوایز معتبر داوران تنیس است که هرساله در حین برگزاری مسابقات آزاد آمریکا و از سوی اتحادیه تنیس این کشور به فردی که بیشترین خدمت را در زمینه قضاوت ارائه داده باشد، اهدا می شود.