آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

آخرین آمار از خسارات قطع اینترنت

ایسنا : سازمان تنظیم مقررات خسارات وارد شده به اپراتورها را 1080 میلیارد تومان اعلام کرده است و بیشترین خسارت به ایرانسل وارد شده است. محمد جواد آذری جهرمی گفت: مدیرعامل شرکت ملی پست کاهش درآمد 40 درصدی روزانه را گزارش کرده است. این آمار به معنای آسیب دیدن بخش عمده ای از کسب و کارهای کوچک است. وی ادامه داد: بخش اعظم خسارات مربوط به کسب وکارهاست که سازمان فناوری اطلاعات جلسات متعددی با اتاق بازرگانی، نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه کسب وکارهای نوپا داشته و در حال جمع بندی خسارات آنهاست و به محض تکمیل اعلام می کنیم. اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت از شنبه شب (25 آبان)، به دلیل ناآرامی های ایجادشده در پی اجرای طرح اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین و برای جلوگیری از امکان سوءاستفاده های احتمالی از این ابزار ارتباطی قطع شده بود.

شرایط جدید خرید موبایل در چین

مهر : قانونی جدید در چین اجرایی شده که به موجب آن افرادی که موبایل یا بسته های اینترنت موبایل جدید می خرند باید اسکن صورت و کارت شناسایی خود را ثبت کنند. دولت چین قانونی تصویب کرده که به موجب آن شهروندانی که موبایل یا بسته های اینترنت جدید می خرند، باید اسکن صورت خود را ثبت کنند. این اقدام نشان دهنده گسترش نظارت بر شهروندان در این کشور است. طبق اعلام وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین(MIIT) قانون مذکور از روز گذشته اجرایی شده است. براساس قانون تصویب شده، کاربرانی که موبایل های جدید می خرند باید اسکن صورت خود را همراه اطلاعات کارت شناسایی خود ارائه کنند. به این ترتیب دستگاه موبایل هر فرد با هویت واقعی او مرتبط می شود. وزارت MIIT چین اعلام کرده اقدام مذکور برای حفظ حقوق قانونی و منافع شهروندان در فضای سایبری اجرا می شود و همچنین از کاربران موبایل در برابر کلاهبرداری دفاع می کند. مقامات چینی در این اواخر سرمایه گذاری های زیادی در فناوری شناسایی صورت انجام داده اند.

تحقیقات مجدد اتحادیه اروپا از گوگل

آی تی ایران : ظاهرا اتحادیه اروپا فعلا قصد ندارد دست از سر گوگل و فعالیت های این شرکت در قاره سبز بردارد. کمیسیون اروپا در بیانیه جدیدی که منتشر کرده به آغاز تحقیقات جدید در زمینه «نحوه جمع آوری اطلاعات کاربران توسط گوگل» اشاره کرده است. با اینکه در این متن اشاره ای به جزئیات نشده، اما یک سند لو رفته در همین زمینه نشان می دهد که تمرکز اتحادیه اروپا این بار روی جست وجوهای محلی، تبلیغات، سرویس های دارای ورودی (sign-In) و مرورگرهای وب است. ظاهرا اروپا این بار هسته مرکزی فعالیت های گوگل را زیر نظر گرفته است.

البته گوگل در گذشته در پاسخ به این ابهامات و جمع آوری اطلاعات کاربران گفته بود که شرکت از این اطلاعات تنها برای ارتقای سرویس های خود استفاده می کند و البته به کاربران این دسترسی را داده که در صورت نیاز اطلاعاتشان را حذف کنند. گفتنی است که انجام تحقیقات توسط اتحادیه اروپا به معنای باز کردن پرونده امنیتی برای گوگل نیست. با این وجود در گذشته مقامات اروپایی، گوگل را به دلیل عقد قراردادهای تبلیغاتی غیرقانونی، سیاست های ضد رقابتی در زمینه سسیتم عامل اندروید و موارد مشابه حدود 8/ 8 میلیارد دلار جریمه کرده اند. بنابراین خیلی جای تعجب ندارد اگر کمیسیون اروپا متدهای جدیدی از سرقت اطلاعات کاربران توسط گوگل را کشف کند و مجددا این غول آمریکایی را محکوم و جریمه کند.