آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
ورزش
۱۴

چهارمین دوره ریاست داورزنی بر فدراسیون والیبال آغاز شد: روزشماری برای رسیدن به رتبه چهارم دنیا

شرق: انتخابات فدراسیون والیبال پس از گذشت یک سال بالاخره دیروز برگزار شد. معادلات همان گونه که همه پیش بینی اش را می کردند پیش رفت و محمدرضا داورزنی بر مسند ریاست نشست. داورزنی که پیش از این سابقه 10 سال ریاست در فدراسیون والیبال را داشت، اواخر سال 95 درحالی که یک سال از دوره سوم ریاستش گذشته بود، کار در این فدراسیون را رها کرد و معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان شد. 

اگرچه داورزنی در حدود این سه سال به ظاهر از فدراسیون والیبال دور بود، اما در عمل شخص خود او بود که تصمیم های کلان را برای والیبال می گرفت. معاونت قهرمانی وزارت ورزش که به رئیس در سایه والیبال معروف شده بود، بعد از اینکه از فدراسیون رفت، احمد ضیایی را که عضو هیئت رئیسه فدراسیون بود حمایت کرد تا رئیس فدراسیون شود. ضیایی نیز یک سال اداره فدراسیون والیبال را برعهده گرفت، اما در نهایت آذرماه سال گذشته به دلیل بازنشستگی و منع حضور بازنشسته ها در مناصب دولتی مجبور به استعفا شد. فدراسیون والیبال از آن زمان تاکنون یک سال را با بلاتکلیفی گذرانده تا در نهایت انتخابات آن دوباره با حضور داورزنی برگزار شود. هدف وزارتی ها از به تعویق انداختن پیاپی انتخابات در این یک سالی که گذشته، این بود که گزینه خود را در این فدراسیون بگمارند که در نهایت همین هم شد. داورزنی دیروز در انتخاباتی برنامه ریزی شده با کسب 26 رای از 41 رای ماخوذه، برای چهارمین بار رئیس فدراسیون والیبال شد. رقیب جدی او در این انتخابات بهنام محمودی، پیش کسوت جوان این رشته بود که 15 رای به دست آورد. محمدرضا رشیدی دیگر کاندیدایی بود که صاحب هیچ رایی نشد. محمود افشاردوست و احمد سعادتمند به نفع داورزنی کنار کشیدند. افشین داوری در مجمع حاضر نشد. امیرحسین منظمی هم از حضور در مجمع انصراف داد.

داورزنی به دلیل مشکلات قضائی و حاشیه های حضور دوباره اش در فدراسیون والیبال در چند ماه اخیر  به شدت مورد انتقاد رسانه ها قرار می گرفت و او نیز درمقابل هیچ پاسخ صریح و شفافی در این خصوص ارائه نمی کرد. رئیس فدراسیون والیبال روز گذشته نیز بعد از اینکه به ریاست رسید، باز هم حاضر نشد توضیحی درباره مشکلاتش بدهد: «قصد بنده این نیست که در مورد برخی مسائل صحبت کنم تا والیبال دوباره وارد حاشیه شود. اما دوستان اگر سوالی دارند می توانند از سازمان بازرسی سوال کنند و اطلاعات غلط آنها نباید دلیل ایجاد حاشیه شود. در دو تا سه سال گذشته خون دل زیادی از چنین مسائلی خورده ام، اما الان نیز تصمیم دارم از این صحبت های دوستان بگذرم. افراد به عنوان کاندیدا نظرات خود را اعلام کردند و مجمع آزادانه رای داد. نهایتا 26 نفر به بنده اعتماد کردند».

بهنام محمودی، رقیب جدی داورزنی در این انتخابات، در حالی تعداد آرای قابل توجهی را به دست آورد که معلوم بود خود داورزنی هم از این اتفاق شوکه شده است. او دراین باره افزود: «به بهنام محمودی تبریک می گویم که 15 رای کسب کرد. این 15 رای پیام دارد. او نشان داد با برنامه ای که دارد، می تواند در اداره فدراسیون نقش ایفا کند و از او در آینده فدراسیون بهره لازم را ببریم».

 به دور از همه انتقادهایی که به داورزنی می شود باید گفت که او جزء مدیران موفق ورزش کشور است. او در 10 سالی که در فدراسیون والیبال بود، این رشته را جهانی کرد و به عنوان درخشانی دست یافت. 

او درباره وضعیت آینده تیم ملی گفت: «اگر موفقیتی در این سال ها حاصل شده، با کمک اعضای مجمع بوده. باز هم اگر بخواهیم آینده بهتری برای والیبال بسازیم به کمک شما نیاز داریم. همان طور که قبلا قهرمانی در آسیا برای ایران آرزو بود، امروز 29 آبان با شما عهد می بندم که والیبال ایران جزء چهار تیم برتر دنیا قرار گیرد. من فدراسیون را با منابع مالی خوب تحویل دادم، ولی وقتی برگشتم، با بدهی های فراوان مواجه شدم. ما باید والیبال را مجددا در ریل پیشرفت قرار دهیم و با آسیب شناسی مشکلات موجود، اشتباهات کمتری مرتکب شویم. فرصت تا انتخابی المپیک بسیار کم است. حتی اگر لیگ داخلی را تعطیل کنیم، اما باز هم به خاطر حضور چند بازیکن در خارج از کشور نمی توانیم اردوی تیم ملی را داشته باشیم. بر اساس قوانین، بازیکنان لژیونر تنها 10 روز قبل از مسابقات می توانند در اردوی تیم ملی حضور داشته باشند. امیدواریم که کادر فنی باشگاه ها به این موضوع عنایت داشته باشند تا شروع اردوهای تیم ملی به بازیکنان فشار نیاوردند. اگر فشار وارد شود، حضور در المپیک را از دست می دهیم و این اتفاق خوبی نخواهد بود و به والیبال لطمه خواهد زد. اولویت ما این است که تیم ملی را به شرایط خوب برسانیم و در انتخابی المپیک موفق باشیم».