آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
اقتصاد
۶
چهره

همتی می گوید ثبات بازار ارز حفظ خواهد شد

تامین 25 میلیارد دلار ارز برای واردات

قیمت ارز که برای سال هایی نسبتا طولانی در اقتصاد ایران ثابت مانده بود از روزهای ابتدایی سال گذشته به خود، روند افزایشی گرفت و پس از اجرایی شدن دستور ترامپ برای خروج امریکا از برجام به اوج خود رسید. نرخ دلار که در سال های میانی دولت روحانی در کانال چهار هزار تومان باقی مانده بود، برای روزهایی به مرز 20 هزار تومان نیز نزدیک شد و همین امر شوکی بسیار بزرگ به اقتصاد ایران وارد کرد. در ماه های گذشته و پس از ورود ناصر همتی به بانک مرکزی، سیاست های این بانک به سمت ایجاد ثبات در بازار ارز حرکت کرده و در این ماه ها، با کاهش حدودا 40 درصدی قیمت ارز، در کانال 11 و 12 هزار تومان باقی مانده است.

با وجود بازگشت ثبات نسبی، در دو هفته گذشته و پس از اعلام تصمیم شورای همکاری اقتصادی سران سه قوه در افزایش قیمت بنزین، بار دیگر بازار ارز تحت تاثیر شرایط روانی افزایش قیمت را تجربه کرد و هنوز قیمت ها در این بازار به روزهای میانی آبان نرسیده است. قیمت خرید دلار دیروز در صرافی های مجاز بانکی نسبت به روز دوشنبه با کاهش 50 تومانی همراه شد؛ به طوری که قیمت خرید هر دلار 12 هزار و 400 تومان و قیمت فروش آن نیز 12 هزار و 500 تومان اعلام شد. همچنین هر یورو در این صرافی ها 13 هزار و 600 تومان خریداری و 13 هزار و 700 تومان فروخته شد که قیمت این ارز نیز 50 تومان کاهش یافته است. ارز مسافرتی نیز نسبت به روز دوشنبه با کاهش قیمت روبرو شد؛ به طوری که قیمت هر یوروی مسافرتی با احتساب کارمزد به حدود 13 هزار و 900 تومان رسید. در بانک ها نیز قیمت خرید دلار و یورو کاهش داشت و هر دلار 12 هزار و 284 تومان و هر یورو 13 هزار و 532 تومان از مشتریان خریداری شد.

با وجود کاهشی شدن بسیار محتاطانه قیمت ها در بازار ارز، همتی رییس کل بانک مرکزی معتقد است، تهدیدی در این بازار وجود ندارد و ثبات ادامه خواهد داشت. او گفته: طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضاهای دلالی و سفته بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی ها، امکانات و ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: خبر بسیار امیدوارکننده اینکه بانک ها در ماه های اخیر نیاز به نقدینگی کوتاه مدت خود را عمدتا از بازار بین بانکی تامین می کنند؛ لذا اجازه برداشت بانک ها با بیش از 40 درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در یک سال گذشته رسیده است که از مدیران بانک ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست های پولی بانک مرکزی که نهایتا در جهت کاهش نرخ تورم است تشکر می کنم. بانک مرکزی برخلاف آنچه عنوان می شود در حال حاضر برنامه ای برای انتشار اوراق مشارکت (ودیعه) ندارد.

خبر مهم دیگری که از سوی همتی اعلام شده، وضعیت تامین ارز کالاهای وارداتی در ماه های گذشته است. از سال گذشته و همزمان با سخت شدن شرایط کشور به دلیل تحریم های امریکا، دولت تصمیم گرفت محدودیت هایی جدی در مسیر واردات کالا به وجود آورد. به این ترتیب کالاها به سه گروه اصلی تقسیم شدند. نخست کالاهای اساسی که اقتصاد ایران و زندگی مردم به آنها گره خورده و این کالاها برای واردات ارز 4200 تومانی دریافت می کنند. گروه دوم کالاهایی هستند که جزو مواد اولیه کارخانه ها و واحدهای تولیدی به شمار می روند که واردکنندگان ارز موردنیاز خود برای این فرآیند را از طریق سامانه نیما تامین می کنند و گروه سوم، کالاهایی هستند که فعلا شرایط برای واردات آنها فراهم نیست، دولت این گروه ها کالاها را که حدودا 1400 قلم هستند ممنوع الواردات کرده است.

در ماه های گذشته با وجود انتقادهایی که به شیوه دولت در تخصیص ارز 4200 تومانی وجود داشت، همچنان مسوولان اقتصادی اعلام کرده اند که برنامه ای برای حذف این ارز وجود ندارد و روند تخصیص آن ادامه خواهد داشت. در کنار آن با افزایش سرعت ورود ارزهای صادراتی به سامانه نیما، بخش قابل توجهی از نیاز واردکنندگان برای واردات کالا نیز از این طریق برطرف شده است. همتی درباره آخرین وضعیت تامین ارز از این دو طریق اعلام کرده: علاوه بر اینکه از ابتدای سال بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی تامین شده است، حدود 15 میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تامین شده است. این روند با ادامه تلاش های صادرکنندگان با قدرت ادامه خواهد یافت.

در آماری که چند هفته قبل از سوی لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران اعلام شد، میزان عرضه ارز در سامانه نیما از میزان تقاضا برای آن پیشی گرفته و به نظر می رسد با تداوم این روند، واردکنندگان مشکلی برای تامین نیازهای خود از این محل نخواهند داشت.