آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
سیاست
۲

تعطیلی هفته آینده مجلس لغو شد

سران قوا به مجلس می آیند؟

شرق: نماینده ها به حوزه های انتخابیه نمی روند. تعطیلی هفته آینده مجلس لغو شد تا همچنان فضای بهارستان بنزینی باشد. البته به گفته یکی از اعضای هیئت رئیسه، لغو تعطیلی دلیل دیگری هم دارد؛ اعلام وصول استیضاح وزیر کشاورزی. به این ترتیب ممکن است هفته آتی، مجلس در شرایطی که همه چیز تحت تاثیر مصوبه سران قوا و افزایش قیمت بنزین است، جلسه استیضاح داشته باشد. نمایندگان دیروز از «حق طبیعی اعتراض شهروندان» و «ضربه مهلک قطعی اینترنت به اقتصاد کشور» سخن گفتند. سوالات بی پاسخ اما هنوز زیاد هستند. آمار رسمی از تعداد و وضعیت بازداشتی ها و کشته شدگان تجمعات وجود ندارد و نمایندگان از آن اظهار بی اطلاعی می کنند. شاید به همین دلیل آمار غیررسمی حاکی از اعداد مختلفی است. برای پاسخ به این سوالات دیروز همه چشم ها، به جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی دوخته شده بود؛ جلسه ای که قرار بود با حضور مسئولان نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برگزار شود. جلسه اما برگزار نشد. قاسم جاسمی به «ایسنا» گفته: «قرار بود تعدادی از مسئولان امنیتی و انتظامی و دستگاه های مربوطه در جلسه امروز کمیسیون برای بررسی اقدامات انجام شده برای کنترل اعتراضات و ارائه گزارشات حضور پیدا کنند که این اتفاق رخ نداد». به این ترتیب جلسه کمیسیون امنیت به هفته بعد موکول شد؛ هفته ای که شاید سران قوا سر از بهارستان دربیاورند.

سعیدی: درخواست را پیگیری می کنیم

فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید، به «شرق» می گوید که تاکنون پاسخی به نامه این فراکسیون داده نشده است؛ نامه ای که محمدرضا عارف در آن از رئیس مجلس درخواست کرده تا سران دو قوه دیگر برای توضیح درباره مصوبه افزایش قیمت بنزین به مجلس بیایند. سعیدی می گوید فراکسیون امید موضوع این نامه را از طریق رئیس مجلس پیگیری خواهد کرد. طبق گفته نمایندگان، آنها در جلسه غیرعلنی سه شنبه هفته گذشته از تصمیم افزایش قیمت بنزین مطلع شده اند، به همین دلیل آنها به شرایط غیرشفاف تصمیم گیری انتقاد دارند و امیدی ها جلسه با سران قوا را پیگیری می کنند. دیروز مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید، بار دیگر این موضوع را در صحن مطرح کرد. او در تذکری شفاهی گفت که «پیگیری این نشست برای بررسی قیمت بنزین ضروری است تا سران قوا در مجلس با نظر کارشناسی یا مشورتی نمایندگان نسبت به اصلاح قیمت بنزین یا کنترل قیمت ها تدابیری بیندیشند». دیگر نمایندگان نیز درخواست های مشابهی داشتند. داوود محمدی، نماینده قزوین گفته که «امروز وظیفه مسئولان است که بگویند چه برنامه عملیاتی و اجرائی ای برای جلوگیری از افزایش قیمت ها دارند». 

استیضاح در شرایط بنزینی

بااین همه باید منتظر پاسخ رئیس مجلس و روسای دو قوه دیگر به نامه فراکسیون امید بود. هرچند بعضی از نمایندگان لغو تعطیلی آینده مجلس را به همین دلیل می دانند. اما علی اصغر یوسف نژاد، دبیر هیئت رئیسه تغییر برنامه مجلس را ناشی از دلایل دیگری دانست. او به «خانه ملت» گفت: «به کمیسیون های تخصصی مجلس ماموریت داده شده است تا عملکرد دولت در اجرای هدفمندی یارانه ها را مورد ارزیابی قرار دهند، بنابراین هفته آینده مجلس دایر و کمیسیون ها برای انجام این ماموریت جلسه خواهند داشت». اعلام وصول استیضاح وزیر کشاورزی دیگر دلیل برگزاری جلسات هفته آتی مجلس است؛ استیضاحی که به گفته محمدعلی وکیلی، با 38 امضا دیروز به هیئت رئیسه مجلس داده شد. نکته اینجاست که طبق آیین نامه داخلی مجلس، وزیر حداکثر ظرف 10 روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات در صحن علنی است. به این ترتیب در چنین شرایطی محمود حجتی برای استیضاح باز هم روانه بهارستان می شود. او در جلسات همین هفته نیز برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس آمده بود و توانست آنها را قانع کند. حجتی از آن دست نمایندگانی است که بارها تا پای استیضاح پیش رفته، اما هرگز این اتفاق رخ نداده است، چراکه قبل از جلسه استیضاح برخی از نمایندگان امضای خود را پس گرفته اند و به این ترتیب استیضاح ملغی شده است. 

سوالات بی پاسخ

زمان رفع قطعی اینترنت دیگر سوالی بود که نمایندگان هم پاسخی برای آن نداشتند. گویا پیگیری ها از وزارت کشور نیز به نتیجه ای نرسیده است. وزیر ارتباطات هم گفته: «رفع محدودیت اینترنت برعهده شورای امنیت کشور است و آنها باید در این زمینه اقدام کنند». آذری جهرمی گفته که اطلاعی درباره زمان رفع محدودیت اینترنت ندارد. جهرمی آمار میزان خسارتی را که قطعی اینترنت به کسب وکارهای نوپا وارد کرد به آینده موکول کرد. کواکبیان، از اعضای شورای عالی فضای مجازی اما در این زمینه گفته: «فیلترینگ یا اخلال اینترنت ضربه مهلکی به اقتصاد کشور زده است. برخی اذعان دارند که قرار است شبکه ملی راه اندازی شود، اما باید توجه داشت که بیمارستان ها و شرایط صادرات و واردات دچار مشکل شده است». جهرمی پیش از این از تلاش برای رفع قطعی اینترنت گفته بود، اما تاکید کرده بود که «حفظ امنیت کشور به تشخیص شورای امنیت کشور بسیار حائز اهمیت است». علی ربیعی، سخنگوی دولت هم در نشست خبری خود پاسخ روشنی به این سوال نداده بود. به نظر می رسد اکنون باید در انتظار پاسخی برای این سوالات بود.