آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
زندگی: ایران
۱۶
میراث فرهنگی

سال 2020 نوبت ژئوپارک ارس

هنوز خیلی از ما نمی دانیم ژئوپارک دقیقا چیست و به چه منطقه ای اطلاق می شود. اما مطمئن باشید خودش به عجیبی نامش نیست. اصلا بگذارید این طور بگوییم، جزیره قشم و جاذبه هایش را احتمالا دیده اید یا تصاویرش را به تماشا نشسته اید، همان دره ها و کوه های چین خورده و زمین هایی با پستی و بلندی های زیبا که به آنها پدیده زمین شناسی می گویند و جاذبه های طبیعی و تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که در سراسر این گستره وجود دارد، به این مجموعه ژئوپارک می گویند. ژئوپارک ها شبکه جهانی دارند و بهترین ژئوپارک های دنیا عضو آن هستند. مثلا همین قشم خودمان یک ژئوپارک جهانی است.

مجموعه های اینچنینی دیگری هم در کشورمان وجود دارد؛ یعنی ژئوپارک هایی که ظرفیت ثبت جهانی را دارند، اما هنوز پایشان به شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو نرسیده، مثل ژئوپارک طبس و ارس که البته چند سالی است روی تدوین و تهیه پرونده آنها کار می شود.

پرونده ژئوپارک ارس که در محدوده منطقه آزاد ارس و جلفا واقع شده،  یک بار در سال 89 به شبکه جهانی ژئوپارک ها فرستاده شد، اما  مورد پسند بازرسان یونسکو واقع نشد.  مهر گزارش کرده امسال بار دیگر مسوولان این ژئوپارک تلاش کردند پرونده آن را برای بررسی به یونسکو بفرستند. گفته می شود بررسی نهایی این پرونده در سال 2020 انجام خواهد گرفت تا دومین ژئوپارک جهانی ایران به نام ارس در شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو معرفی شود.