آرشیو چهار‌شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۵۵
بین الملل
۹

نقشه خطرناک واشنگتن در عراق

مقاومت حشد الشعبی در برابر توطئه های آمریکا و آل سعود

گروه بین الملل:  مقامات آمریکایی و سعودی در صدد پیاده سازی نقشه خطرناکی در عراق هستند.

 بر این اساس، واشنگتن و ریاض در صددند ضمن اعمال فشار بر نیروهای مردمی عراق، زمینه را برای حضور دوباره داعش در عراق و ایجاد بحران امنیت دائمی در این کشور فراهم آورند. «برهم صالح» رئیس جمهور عراق دوشنبه شب طی یک تماس تلفنی از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد.در این گفت وگوی تلفنی اوضاع فعلی عراق و به طور کلی منطقه و همچنین راه های توسعه روابط دوجانبه به منظور تقویت همکاری های مشترک بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور آمریکا با بیان این ادعای دروغین که  کشورش از ثبات عراق و خواسته عراقی ها برای اصلاح امور و صلح و دوری از خشونت حمایت می کند، گفت: «باید به اراده عراقی ها و گزینه های آن ها به دور از مداخلات خارجی احترام گذاشت و مهم شمرده شود.»

برهم صالح هم در این گفت وگوی تلفنی تاکید کرد: «ما هم می خواهیم راه حل اوضاع کنونی عراق مبتنی بر تصمیم ملی عراقی ها و به دور از مداخلات خارجی و به شیوه های مسالمت آمیز باشد به گونه ای که ضمن حفظ امنیت و جلوگیری از خونریزی ها به اعتلای قانون و کشور کمک کند و حق آزادی بیان و برپایی تظاهرات مسالمت آمیز را مصون بدارد و دفع همه تلاش ها مداخله جویانه در امور داخلی این کشور و ناامن کردن آن تقویت شود.»

رئیس جمهور  عراق با تاکید بر لزوم خودداری از خشونت ، حفظ آرامش اعتراضات مردمی و پاسداری از حق مردم در بیان خواسته ها به روشی متناسب با یک کشور دموکراتیک  گفت که از نهادهای امنیتی و نظامی عراق برای انجام وظیفه ملی خود در حفظ جان شهروندان و اموال و جلوگیری از تخلف و تجاوز به شهروندان و امنیت عمومی پشتیبانی می کند.

رئیس جمهور عراق و معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین یاد و خاطره آزادسازی شهر موصل ، فداکاری های عراقی ها در مواجهه با تروریسم ، نقش ایالات متحده و ائتلاف بین المللی و پشتیبانی آن از عراق در جنگ با تروریسم را متذکر شدند و بر اهمیت بازسازی شهرهای تخریب شده ، بازگشت آوارگان و اطمینان از همزیستی گروه های دینی و قومی و وحدت آن ها برای مقابله با افراط گرایی تاکید کردند.طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات، سلسله اتفاقاتی مشکوک سبب شعله ور شدن خشم مردم شده است. در کنار این ترورها، همچنین به جمع معترضان در بغداد نیز تیراندازی شد. علاوه بر این شماری از معترضان در بغداد هدف ضربات چاقو قرار گرفته اند.

در همه این حوادث، رسانه های ضدعراقی، گروه حشد الشعبی را متهم کرده اند. از پنج شنبه 14 آذر ماه، برخی رسانه هایی مثل شبکه آمریکایی الحره، شبکه سعودی العربیه و شبکه انگلیسی BBC عربی، گزارش کردند که بعد از حضور عناصر حشد الشعبی در خیابان های بغداد، شماری از معترضان از پشت با سلاح سرد (چاقو) هدف حمله قرار گرفته اند.مایک پنس دوم آذر ماه در سفری از پیش اعلام نشده، وارد عراق شد. وی اما در اقدامی خلاف عرف، ابتدا به دیدار نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» رفت و بعد هم بدون سفر به پایتخت عراق، بغداد، به اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق رفت.برخی منابع دیدار نکردن مسئولان عراقی با پنس را ناشی از سردی روابط بین واشنگتن و بغداد خواندند زیرا آمریکا می بیند که عراق به ایران متمایل است. مسئولان آمریکا در همین ارتباط گفتند که پنس عبدالمهدی را تشویق کرده که عراق را از ایران دور و رابطه خود را با تهران قطع کند.

نخست وزیر مستعفی و رئیس دولت پیش برد امور عراق ضمن تکذیب خروج نیروهای حشد الشعبی از بغداد، دستور داده تا مراکز حشد الشعبی در پایتخت باقی بمانند. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیش برد امور عراق در فرمانی خلاف فشارهای کشورهای غربی، تاکید کرده است که حشد الشعبی در بغداد باقی می ماند، اما در مسائل امنیتی مشارکت نخواهد داشت. به نوشته خبرگزاری عراقی «واع»، «عبدالکریم خلف» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن اعلام این خبر، گفت: «این موضوع فقط به بخش امنیتی مربوط می شود و مراکز حشد الشعبی در داخل پایتخت باقی می مانند.»

این در حالی است که ظهر دوشنبه یک منبع وابسته به وزارت دفاع عراق مدعی شده بود که شورای امنیت ملی این کشور (شامل نخست وزیر و وزرای کشور، اطلاعات و دفاع) تصمیم به خروج فوری همه نیروهای وابسته به سازمان حشد الشعبی از بغداد گرفته است.به گفته منبع مذکور این تصمیم در پی فشارهای فرانسه، انگلیس و آلمان به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق و رئیس دولت پیش برد امور برای خروج حشد الشعبی از بغداد گرفته شده است. وزارت خارجه عراق نیز روز دوشنبه سفرای چهار کشور کانادا، فرانسه، آلمان و انگلیس را در اعتراض به «دخالت این کشورها در امور داخلی عراق» احضار کرد.وزارت خارجه عراق گفت که ماموریت این سفرا در بغداد، باید تقویت روابط و ایجاد منافع مشترک بدون دخالت در امور داخلی عراق باشد.

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز  درباره بروز اتفاقات مشکوک در این کشور و موج سواری رسانه های غربی روی قضیه کشتار معترضان توسط افراد ناشناس هشدار داد و گفت توطئه ای در کار است.

«قیس الخزعلی» تاکید کرد: «شواهد این است که قدرت های خارجی می خواهند حشد الشعبی را با قضیه (اعتراضات) درگیر کرده و آن را به سرکوب معترضان متهم کنند.»

به گزارش وبگاه خبری روسیا الیوم، این مقام عصائب اهل الحق در مراسم تعزیه «احمد مهنا اللامی»یک شخصیت رسانه ای حشد الشعبی گفت: «ما درباره نفوذ عناصر خرابکار در اعتراضات مسالمت آمیز هشدار می دهیم. آن ها می سوزانند و می کشند و راه حلی جزء ایستادن همه در مقابل این پروژه خرابکاری و آشکار کردن چهره واقعی آن ها نداریم. اگر آن ها را تحمل کنیم ، منافع مردم در معرض خطر خواهد بود.»الخزعلی ادامه داد: «احمد المهنا توسط خرابکاران و توسط عوامل داخل و خارج کشته شد. بنابراین همه ما باید خیلی شفاف بین تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و خرابکاران تفاوت قائل شویم.»