آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
سیاست
۲
دیپلماسی

حضور سفیر انگلیس در تجمع مردمی دردسرساز شد

ابتدا بازداشت موقت؛ سپس احضار

«راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران به «چهره روز» رسانه ها در قریب به 48 ساعت گذشته تبدیل شد. شامگاه شنبه بود که خبرگزاری های فارس و تسنیم خبر بازداشت موقت سفیر بریتانیا در تهران را منتشر کردند. خبری که بلافاصله در رسانه های بین المللی بازتاب پیدا کرده و با موجی از واکنش ها از لندن تا واشنگتن و بروکسل روبرو شد. گزارش های رسیده حاکی از آن است که راب مک ایر در حالی که در مراسم گرامیداشت درگذشتگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران - کیف حضور داشته، دستگیر شده است. خبرگزاری فارس که یکی از چند رسانه داخلی بود که خبر این بازداشت را پیش از سایر رسانه ها منتشر کرد در این باره نوشت: «راب مک ایر در یک تجمع غیرقانونی در روز شنبه در تهران حضور یافته و در حالی که مشغول تهیه فیلم و عکس بود از سوی نیروهای پلیس ایران دستگیر شد. سفیر انگلیس مدتی بعد از بازداشت به زبان فارسی خود را معرفی و سمت دیپلماتیک خود را عنوان کرده است. وی بهانه حضور خود در میان شرکت کنندگان در یک تجمع غیرقانونی که شعارهای ساختارشکنانه علیه نظام سر می دادند را ابراز همدردی با جان باختگان حادثه هواپیمایی عنوان کرد. گزارش ها حاکی از آن است که در پی شناسایی مک ایر توسط نیروهای امنیتی با هماهنگی و پیگیری وزارت امور خارجه وی آزاد شده است.»

واکنش لندن

با این همه موقعیت سیاسی راب مک ایر در ایران بلافاصله خبر بازداشت ولو موقت وی را به صدر رسانه ها برد. چند ساعت پس از آزادی وی بود که وزارت خارجه بریتانیا نسبت به این اقدام ایران واکنش نشان داد. «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس بازداشت سفیر این کشور در ایران را مغایر با قوانین بین المللی دانسته و مدعی شد: «بازداشت سفیر ما در تهران بدون هیچ توضیحی، نقض فاحش قوانین بین المللی است. دولت ایران در لحظه حساسی قرار دارد». راب در ادامه بیانیه اتهام آمیز و پرادعای خود افزود: «[ایران] می تواند به حرکت به سمت [تبدیل شدن به]... انزوای اقتصادی و سیاسی متعاقب آن ادامه دهد یا گام هایی را برای کاهش تنش ها و تعامل در مسیر دیپلماتیک بردارد.»

پس از بریتانیا نوبت به ایالات متحده امریکا رسید. به گزارش فارس، واشنگتن در دخالتی آشکار در امور داخلی ایران و در حمایت از اقدام غیرقانونی سفیر انگلیس از ایران خواست تا برای بازداشت سفیر بریتانیا در ایران عذرخواهی کند. «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت امور خارجه در یک پیام توییتری در این باره نوشت: «این (بازداشت سفیر انگلیس)، نقض کنوانسیون وین است که این رژیم (ایران) سابقه... در نقض آن دارد. ما از این رژیم می خواهیم تا رسما از پادشاهی متحده (انگلیس) برای نقض حقوق وی (سفیر انگلیس) و احترام به حقوق تمامی دیپلمات ها عذرخواهی کند.»

توضیحات راب مک ایر

«راب مک ایر» صبح روز گذشته در حساب توییتری خود توضیحاتی درباره بازداشتش منتشر کرده و نوشت: «می توانم تایید کنم من در هیچ اعتراضی شرکت نکردم. به رویدادی رفتم که گفته شده بود تجمعی به یاد قربانیان تراژدی پرواز 752 بود. طبیعی بود که بروم تا به قربانیان - که برخی از آنها بریتانیایی بودند - ادای احترام کنم. 5 دقیقه بعد از اینکه شعارها شروع شد محل را ترک کردم. من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم. بازداشت دیپلمات ها در همه کشورها غیرقانونی است.. بیانیه وزارت خارجه (انگلیس) را بخوانید.»

عراقچی: سفیر 15 دقیقه پس از بازداشت آزاد شد

«جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به بازداشت سفیر لندن در تهران از این قضیه ابراز نگرانی کرده و خواستار احترام کامل به کنوانسیون وین و کاهش تنش ها شد. اظهارنظری که چند ساعت پس از انتشار با پاسخ سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه رو به رو شد. عراقچی در این باره نوشت: «او (سفیر انگلیس) بازداشت نشده بود، اما به عنوان یک فرد خارجی ناشناس در یک تجمع غیرقانونی دستگیر شد. زمانی که پلیس به من اطلاع داد که فردی دستگیر شده و ادعا می کند سفیر انگلیس است، من گفتم غیرممکن است! وقتی با او تلفنی گفت وگو کردم با اینکه بسیار شگفت زده شده بودم، متوجه شدم که اوست و 15 دقیقه بعد هم او آزاد شده بود.»

«حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در لندن در توییتی با اشاره به هشدار سفارت فرانسه در تهران به اتباع فرانسوی برای خودداری از حضور در تجمع ها در داخل ایران نوشت: «سفارتخانه های اروپایی در تهران به شهروندان خود توصیه می کنند که در نزدیکی تظاهرات سیاسی در تهران و دیگر شهرها حضور نیابند. این منطقی است که این انتظار وجود داشته باشد که این توصیه نیز توسط سفرا و دیپلمات های آنها شنیده شود.»

احضار سفیر به وزارت خارجه

سرانجام بعد از ظهر روز گذشته «راب مک ایر» به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به وی و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این دیدار به مک ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسوولیت های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون 1961 روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلستان باید در این خصوص توضیح دهد.

تجمع اعتراضی مقابل سفارت انگلیس

حضور سفیر بریتانیا در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان حادثه هوایی اخیر با واکنش های متفاوتی در فضای مجازی روبرو شد. در همین راستا، جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران و طلاب حوزه های علمیه در محکومیت حرکت مداخله جویانه سفیر انگلیس در مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند. به گزارش فارس، دانشجویان با در دست داشتن دست نوشته هایی خباثت های سفارت انگلیس را محکوم و خواستار اخراج سفیر شدند. دانشجویان با سر دادن شعارهای مانند «مرگ بر انگلیس»، «جاسوس انگلیسی نمی خواهیم»، «هموطن ایرانی تسلیت، تسلیت»، «برجام انگلیسی نابود باید گردد»، «سفیر انگلیسی ایزیلایف، ایزیلایف»، «سفارت خیانت تعطیل باید گردد» و... اعتراض خود را به سیاست های فتنه انگیزانه انگلیس و سفیر این کشور اعلام کردند. دانشجویان و طلاب در بخشی از این تجمع با مدیحه سرایی یاد جان باختگان حادثه هواپیمای اوکراین و همچنین سردار شهید قاسم سلیمانی را گرامی داشتند. تجمع کنندگان در مقابل سفارت انگلیس ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه هواپیمایی اخیر تاکید کردند که خواسته اصلی شان خروج سفیر انگلیس از ایران و تعطیلی سفارتخانه بریتانیا است.