آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
صنعت و معدن
۳

خبر

برنامه های تنظیم بازار برای ایام پایانی سال

دنیای اقتصاد : وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه، پیرامون گزارش ارائه شده از اقدامات ستاد تنظیم بازار کشور و تحلیل وضعیت بازار در 9 ماهه سال جاری گفت: ستاد تنظیم بازار کشور در یک سال گذشته عملکرد خوبی داشته و این عملکرد بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین کاملا قابل توجه بوده که مورد تایید بخش های مختلف کشور نیز است. رضا رحمانی در ادامه به برنامه های تنظیم بازار برای روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان که پیش روی قرار دارد، کنترل دقیق فرآیندهای تولید، تامین و همچنین بخش توزیع، باید در دستور کار ویژه قرار گیرد و با تشریح اصولی اقدامات مناسب انجام گرفته، بیش از پیش حمایت و مشارکت عمومی را در اجرای سیاست های تنظیمی بازار جلب کنیم. او تصریح کرد: برخی اقدامات انجام شده طی این مدت در سطح وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله در همین بخش بازرگانی مصداق کار جهادی است، چرا که در این مدت، بازار به خوبی کنترل شده و همکاری با اصناف در بهترین شرایط ممکن شکل گرفته است.

 به گفته رحمانی، مبارزه با هرگونه تخلف و فساد در این وزارتخانه با لحاظ برخی ضروریات در دستور کار است که از جمله آنها می توان به تفویض اختیارات، توجه به توان بخش خصوصی، کاهش فرآیندها اشاره کرد. او در ادامه اظهار کرد: نباید فراموش کرد که در تحریم های اعمال شده به کشورمان، بخش تولید و صنعت، پیشران و هدف اول محدودیت ها بوده و از این منظر نتایج به دست آمده بسیار ارزشمند و قابل توجه است. رحمانی افزود: آمار مثبت تولیدات کشور در عموم اقلام کالایی، تاییدکننده این نکته است و در بخش خودرویی و با تدابیر اتخاذ شده، آمار روزانه تولیدات بیش از چهار برابر ثبت شد. رحمانی تصریح کرد: امسال یکی از سیاست های کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در توسعه امور، افزایش همکاری ها با تشکل های بخش خصوصی بوده که خوشبختانه نتایج آن در روند تثبیتی و حتی توسعه ای تولیدات کشور کاملا ملموس است. وزیر صنعت گفت: در شرایط حاضر باید به صورت کاملا ویژه بخش خصوصی را حمایت و در پیشبرد اهدافشان پشتیبانی کنیم. رحمانی افزود: امروز ضرورت دارد برخی دستگاه ها و بخش های موثر در حوزه تولید در روند تصمیم گیری خود، شرایط ویژه کشور را لحاظ کنند و از بخشی نگری مفرط که آفت کارهاست به جد پرهیز کنند.

مدیریت مصرف برق در تابستان 98 چقدر آورده داشت؟

دنیای اقتصاد : مدیرعامل توانیر با تاکید بر پیشتازی صنعت برق در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، از مدیریت مصرف برق در تابستان 98 و 7هزار میلیارد تومان صرفه جویی در این زمینه خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدحسن متولی زاده در نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی شرکت های زیرمجموعه صنعت برق که به منظور ایجاد هماهنگی و تبادل تجارب برای گذر از پیک تابستان99 در شرکت توانیر برگزار شد، افزود: پوشش صددرصدی برق در بخش شهری و روستاهای بالای 20 خانوار در شرایطی محقق شده که برق رسانی همگانی تا سال 2050 میلادی یعنی 30 سال آینده در برنامه جهانی قرار گرفته و نشان از پیشتازی صنعت برق کشور در دنیا دارد. او با تاکید بر پیشتاز بودن صنعت برق در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اجرای برنامه های مدیریت مصرف که با نگاه تشویق محور طی تابستان امسال اجرا شد، با پرداخت رقمی بین 300 تا 400 میلیارد تومان پاداش همراه بود که درصورت عدم اجرای این برنامه، باید 7 هزار میلیارد تومان برای خرید برق هزینه می کردیم یا خاموشی اعمال می شد، بنابراین با یک بیستم هزینه توانستیم تابستان را به خوبی به پیش ببریم.

هزار میلیارد ریال بودجه برای نوسازی نیروگاه ها

ایسنا : 7در حال حاضر 674 مورد تعمیرات نیروگاه های حرارتی به ظرفیت 97 هزار و 800 مگاوات در حال انجام است و پیش بینی شده که این برنامه تا اردیبهشت سال آینده به پایان برسد تا شاید نیروگاه های تامین برق در سال 99 سربلند بیرون آیند. در این بین برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی کشور اعم از خصوصی و دولتی از نیمه شهریورماه 98 آغاز شده، در مجموع 674 مورد تعمیرات کوتاه مدت و بلندمدت با مجموع ظرفیت 97 هزار و 800 مگاوات پیش بینی شده است که تاکنون 46 هزار و 600 مگاوات از برنامه تعمیرات اجرا شده یا در حال اجراست. بنا بر اطلاعات وزارت نیرو، غلامرضا مهرداد مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی شرکت برق حرارتی در این باره عنوان کرد: حدود 48 درصد از برنامه تعمیرات به مرحله اجرا درآمده است. وی با بیان اینکه اجرای کامل تعمیرات نیروگاه ها توسط شرکت های متخصص داخلی انجام می شود، گفت: پیش بینی بودجه تعمیرات برای انجام تعمیرات اساسی و نیمه اساسی نیروگاه های دولتی با ظرفیت 19 هزار و 500 مگاوات بالغ بر 7هزار میلیارد ریال است.