آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
زندگی: سلامت
۱۴
لاغر شو

ویتامین ها چاق و لاغرتان می کند

مهرداد رحیم زاده

کمبود ویتامین های B12 و B9 باعث کاهش وزن و لاغری و کمبود ویتامین های D ،A و E باعث افزایش وزن و چاقی می شود.

کمبود ویتامین A: کمبود سطح ویتامین A در بدن می تواند باعث کم کاری تیروئید و افزایش وزن ناشی از آن شود. البته این افزایش وزن چیزی حدود پنج تا هفت کیلوگرم خواهد بود که اگر در رژیم های تجویزی کاهش وزن در نظر گرفته شود، کمک زیادی به بهبود روند رژیم درمانی خواهد کرد.

کمبود ویتامین B12 و کاهش وزن:کمبود ویتامین B12 بیشتر در افراد گیاهخوار رخ می دهد و می تواند باعث عوارضی مانند افسردگی، کم خونی و کاهش عملکرد سیستم قلبی و عروقی شود. شاید خیلی ها ندانند که یکی از علائم و عوارض کمبود این ویتامین، کاهش وزن است. این نوع کاهش وزن که با ضعف و بی حالی هم همراه است، می تواند در صورت درمان نشدن کمبود B12، ابتلا به ناباروری را هم در پی داشته باشد. کمبود این ویتامین در بچه ها، علاوه بر کاهش وزن، باعث ایجاد اختلال در رشد و حرکت های آنها هم می شود. از این رو به افراد گیاهخوار مخصوصا خانم های باردار توصیه می شود مصرف مکمل های ویتامین B12 را در برنامه خود داشته باشند.

کمبود ویتامین D و افزایش وزن: هرچند افزایش وزن ناشی از کمبود ویتامینD، چندان زیاد نیست و به اندازه عوامل دیگری مانند شیوه نادرست زندگی، تاثیری بر افزایش وزن ندارد، اما به هر حال باید این عامل را هم در رژیم های لاغری در نظر گرفت زیرا کسانی که کمبود ویتامین D دارند در کاهش وزن دچار مشکل خواهند شد. از این رو تجویز مکمل های ویتامین D برای افراد چاقی که مبتلا به کمبود این ویتامین هستند، می تواند به روند رژیم درمانی کمک کند.

کمبود ویتامین E و افزایش وزن: 20 درصد از افراد چاق، به طور معناداری دچار کمبود ویتامین های D،E،C و مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم بودند؛ کمبودهایی که می توانند بر وزن افراد تاثیرگذار باشند و باید در رژیم های چاقی یا لاغری، در نظر گرفته شوند.

کمبود فولات و کم وزنی نوزاد: فولات یا ویتامین B9، یکی دیگر از ریزمغذی هایی است که کمبود آن با دو نوع کاهش وزن همراه است که اولی مربوط به کمبود وزن نوزاد هنگام تولد می شود. اگر مادران باردار به میزان اسیدفولیک یا فولات بدن خود بی توجه باشند، هم امکان اختلال در رشد مغزی جنین آنها و هم امکان کم وزن شدن نوزادشان وجود دارد. دومین نوع کاهش وزن در اثر کمبود فولات در بدن هم به دلیل کاهش اشتهای فرد رخ می دهد.